Rozważny luksus – ekologiczne meble dla odpowiedzialnego rozwoju branży hotelarskiej
Wraz z ewolucją podróżowania, zmieniają się nie tylko destynacje i preferencje podróżujących, ale również oczekiwania wobec miejsc noclegowych. Podróżni poszukują nie tylko komfortu i ciszy, ale coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne aspekty swojego pobytu. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania, hotele stoją przed wyzwaniem dostosowania swojej oferty do oczekiwań świadomych ekologicznie gości.
Podróżowanie mocno ewoluuje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby i wartości społeczeństwa. Choć tradycyjne wyjazdy służbowe i wakacje nadal stanowią istotny element życia, ich forma uległa transformacji.
W czasach postpandemicznych mniej jest podróży biznesowych, ale podróżujący pracujący coraz bardziej świadomie wybierają miejsca noclegowe, łącząc je z dłuższym pobytem, miejscem spotkań i pracą zdalną w przestrzeniach coworkingowych. Dynamiczny rozwój pracy zdalnej umożliwia połączenie podróży z obowiązkami zawodowymi i pracę z dowolnego miejsca na świecie.
Podróże nie muszą ograniczać się do standardowych dwutygodniowych wyjazdów na utęskniony urlop. Coraz częściej wybierane są krótkie wypady, mające na celu utrzymanie równowagi psychicznej, poprawę samopoczucia i zdobycie nowych doświadczeń. Popularna jest turystyka wellness i kulturowa. Inspirację do podróży często czerpiemy z mediów społecznościowych, a butikowe, designerskie hotele dostarczają tło do kreowania atrakcyjnego kontentu. Nowe pokolenia kładą większy nacisk na doświadczenia niż na posiadanie rzeczy materialnych. Dla tych, którzy pragną ucieczki od zgiełku miasta i technologii, lokalne góry, lasy i plaże stają się najważniejszymi destynacjami.
Wśród największych trendów podróżniczych wymienić należy podróżowanie ekologiczne, czyli podróżowanie w sposób, który minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Coraz więcej osób wybiera wakacje na farmach ekologicznych, w eko hotelach lub na łodziach solarnych. Wybierając miejsca oznaczone jako „zrównoważone podróże”, podróżnicy chcą harmonizować swoje podróże z zasadami odpowiedzialności ekologicznej i poszukiwać autentycznych, świadomych doświadczeń.
Kluczowym elementem takiego podróżowania jest odpowiednie zakwaterowanie. Proekologiczne hotele wdrażają różnorodne inicjatywy, takie jak energia odnawialna, oszczędzanie wody, redukcja odpadów, a także promowanie lokalnych produktów i usług. Ekologiczne umeblowanie odgrywa tu istotną rolę. Hotele mogą się minimalizować negatywny wpływ na środowisko poprzez:
- projektowanie przestrzeni zgodnie z zasadami minimalizmu, stawiając na mniej, ale lepiej przemyślane i trwalsze meble,
- wybieranie mebli wykonanych z materiałów zrównoważonych lub z recyklingu,
- współpracę z lokalnymi dostawcami mebli, aby zminimalizować emisje związane z transportem,
- wybieranie mebli, które posiadają certyfikaty ekologiczne lub nagrody za zrównoważony design.
Oto kilka przykładów mebli kontraktowych, które zostały wykonane w zrównoważony sposób i doskonale odnajdą się w hotelach stawiających na ekologię:
VANK_RING
To jedna z niewielu kolekcji z kategorii soft seating dostępnych na rynku, która zaprojektowana jest zgodnie z zasadą Cradle-to-Cradle i wspiera recykling. Wszystkie elementy można łatwo oddzielić, a siedziska wypełnione są przemysłowymi odpadami poprodukcyjnymi – szatkowaną pianką poliuretanową.
Nowy komfortowy fotel lounge zaprojektowany został w odpowiedzi na potrzebę relaksu, refleksji czy koncentracji. Posiada unikalny system sprężystego siedzenia i podstawę na okrągłym talerzu. Mechanizm kołyskowy pozwala na głębokie odchylenie oraz swobodne kołysanie. Wysokie, loftowe oparcie dodatkowo zapewnia prywatność i ochronę akustyczną.
Pozostałe fotele i pufy dla miejsc odpoczynku zbudowane są na metalowej modernistycznej podstawie bazującej na kształcie koła. Uzupełnieniem kolekcji są wysokie sofy i stół do nieformalnych spotkań, a także nowe hokery barowe. Kolekcja RING może być aranżowana w lobby, barze i pokojach hotelowych. Krzesła o miękkich oparciach można aranżować w salach konferencyjnych.
VANK_PEEL
Sklejka siedziska krzeseł i foteli lounge VANK_PEEL ,reduce’ wykonana jest dzięki innowacyjnej technologii oszczędnie wykorzystującej naturalne zasoby drewna.
Dzięki specjalnej siateczce możliwe jest ułożenie nawet najmniejszych skrawków naturalnego forniru i jednocześnie nadanie cechy sinusoidalnej krągłości. Sklejka reduce wybarwiana może być ekologicznym lakierem wodnym na kolor dąb, buk bielony, pomarańczowy lub zielony.
W pokojach hotelowych można aranżować biurko z krzesłem PEEL do pracy lub fotel lounge ze stolikiem kawowym. Fotele wypełnią też przestrzeń recepcyjną lub lobby ekologicznego hotelu.
VANK_LONG
To przykuwające uwagę miejsce do odpoczynku w stylu industrialnym. Charakterystyczna linia poduszek – półwałków nawiązuje do minimalizmu Bauhausu. Kolekcja modułowych foteli lounge z podnóżkiem wykorzystuje odpady branży tekstylnej oraz limitowane końcówki kolekcji skór naturalnych End of Series. Wybór takich skór ogranicza popyt na nowe skóry ze zwierząt oraz zmniejsza nawet o połowę budżet projektu. Jednocześnie pozwala na stworzenie eklektycznej, unikalnej, trudnej do odtworzenia strefy lounge.
Poduszki – półwałki wypełnione są lateksem wytwarzanym z mleczka kauczukowego. Siedzisko mocowane jest do stelaża tak, aby także łatwo je oddzielić i przeznaczyć do recyklingu po okresie użytkowania.
VANK_PANEL
Panele akustyczne VANK to połączenie wartości pro środowiskowych i potrzeb dobrostanu zdrowotnego każdego człowieka. Autorska technologia wykorzystuje materiały odnawialne, z odzysku i biologicznego pochodzenia oraz formuje kształty gwarantujące tłumienie dźwięków. Panele akustyczne mogą być dowolnie konfigurowane przez projektantów tworząc kreatywne wykończenie ścian lobby, a także zagłówki łóżek w pokojach hotelowych. Dostępnych jest 5 wzorów paneli 3D.
Stworzą one też reliefy akustyczne o wymiarze 160×240 cm lub 240×160 cm gotowe do zamówienia i montażu w recepcji, korytarzach hotelu i oczywiście pokojach, zamiast obrazów.
VANK_CUBE
System sześcianów z biomateriału (len, konopie) pozwala zbudować ekologiczne formy meblowe w dowolnym miejscu. Dzięki blokom konstrukcyjnym przestrzeń można zmiennie kształtować, a meble konfigurować w nieskończoność. System może być: biurkiem z pufem, regałem, półką lub stolikiem nocnym w pokoju hotelowym, recepcją lub ladą w lobby, mównicą w sali konferencyjnej, stołem warsztatowym w sali coworkingowej lub z eventowej. Produkt nagrodzony został German Innovation Award 2023.
VANK_LORIA
Krzesła LORIA w kolorze ziemistym pochodzą w 50% z recyklingu plastikowych odpadów industrialnych, a w 50% – z konsumenckich.To ekologiczne rozwiązanie dla pokoi, sal konferencyjnych, restauracji i barów hotelowych. Kolekcja obejmuje krzesła o dwóch rodzajach siedzisk – kubełkowym i otaczającym użytkownika z trzech stron i węższym, bez podłokietników – opcjonalnie dostępnych z tapicerowaną poduszką.
Krzesła tworzywowe można aranżować na zewnątrz, gdyż materiał jest odporny jest na działanie promieni UV i zachowuje swój kolor przez lata.