Hasło „biuro przyszłości” zwykle kojarzy się z rozwojem technologii, szybkim przepływem danych i uproszczeniem procesów. To trend nieunikniony i bardzo potrzebny. Psychologowie pracy wskazują jednak na równoczesne osłabienie komunikacji międzyludzkiej, szczególnie wśród przedstawicieli najmłodszego „pokolenia Z”. Tymczasem efektywna wymiana pomysłów i punktów widzenia stanowi podstawę kreatywności i innowacyjnych rozwiązań. Biuro przyszłości staje się więc biurem synergetycznym!
Czym jest synergia?
Efekt synergii często opisywany jest jako symboliczne 1+1=3. Oznacza to, że jeśli połączymy wiedzę, doświadczenia i sposób myślenia dwóch osób, otrzymamy efekt lepszy niż gdyby jednostki pracowały odrębnie. Z dwóch punktów widzenia narodzić może się rozwiązanie dotychczas nie brane pod uwagę.
Warto podkreślić, że synergia w pracy zespołowej nie rodzi się samoistnie. Nie wystarczy zorganizowanie spotkania i poproszenie pracowników, by zaczęli działać. Podstawą jest swobodna atmosfera, elastyczność przestrzeni biurowej oraz rozwiązania umożliwiające różnego rodzaju aktywności i style pracy.
Synergetyczne biuro
Boom na stoły do gry w piłkarzyki i hamaki w miejscu pracy przemija. Klasyczny open space nie jest już synonimem nowoczesności. Menadżerowie zauważyli również, że home office nie przynosi korzyści takich, jakie może dać bycie w zespole na co dzień.
Synergetyczne biuro czerpie z coworkingu, pozwalając pracownikom na swobodną wymianę doświadczeń. Wykorzystuje umiejętne strefowanie, by każdy samodzielnie mógł zdecydować, w jaki sposób chce danego dnia pracować. Dba o akustykę, aby cicha praca w skupieniu nie była luksusem. Pojawia się w nim zieleń wspierająca naturalne funkcjonowanie organizmu oraz obszary nieformalnych spotkań.
Meble przyszłości
Meble dopasowane do potrzeb synergetycznego biura nie muszą mieć wymyślnych kształtów i skomplikowanych form, chociaż biurko Gravity z „lewitującym” blatem będzie mocnym punktem gabinetu! Jego atutem jest regulowana elektrycznie wysokość blatu, zastosowana także w biurkach z linii Drive. Dzięki tej funkcjonalności korzystanie z jednego stanowiska przez różne osoby lub swobodna zmiana miejsca w zależności od preferencji jest prostsza niż kiedykolwiek!
Synergia potrzebuje energii, a ten efekt najłatwiej osiągnąć wykorzystując obszary pracy wspólnej. Funkcję formalnych sal konferencyjnych już teraz przejmują wygodne kanapy i wprowadzające swobodę pufy. W biurach przyszłości te miejsca nabierać będą coraz bardziej otwartego charakteru: ulokowane pomiędzy stanowiskami pozwolą zarówno na interakcje planowane, jak i niewymuszone. Duży w tym procesie jest potencjał miejsc typu work cafe – obszarów wymiany myśli podczas przerw i przypadkowych spotkań.
– Przy takim modelu pracownicy muszą mieć zapewnioną alternatywę naprawdę prywatnej przestrzeni” – rekomenduje Dymitr Malcew, który dla MDD zaprojektował systemy budek akustycznych. Kabiny dźwiękochłonne, strefy ciszy czy pokoje spotkań będą odgrywały coraz ważniejszą rolę.
Obserwacja nowoczesnych miejsc pracy pozwala już teraz dostrzec zmianę formy na bardziej elastyczną i różnorodną. Biura przyszłości jeszcze silniej zaakcentują indywidualizm i swobodę. Projektanci dążyć będą do uwalniania potencjału pracy w grupie, oferując przestrzenie zaprojektowane z myślą o łatwym kontakcie, ale i możliwości wyciszenia.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe MDD