Choć miejsce roślin to zwykle ogród, chętnie przenosimy je do innych miejsc: mieszkań i biur. Rośliny doniczkowe, o których pięknie i właściwościach prozdrowotnych, na co dzień zapominamy, pomoże nam na nowo odkryć i docenić Maciej Walczak (PROSCAPE), architekt krajobrazu.
Świeżość zieleni i jej soczystość warto zatrzymać na dłużej, zwłaszcza, że upalne lato już dawno odeszło w zapomnienie. Jak to zrobić? Bodajże najprostszym sposobem jest decyzja o zakupie kwiatów doniczkowych. To najpopularniejszy wybór roślin, które goszczą w naszych czterech kątach. Jak prawidłowo powinniśmy dobierać kwiaty do domu, aby i nam, i im żyło się w nim dobrze?
Obserwujemy wielki powrót roślin doniczkowych do naszych biur i mieszkań. Do domu przeważnie dobieramy kwiaty zgodnie z naszymi upodobaniami – najważniejsze jest to, czy dana roślina nam się podoba. Bardzo istotne przy wyborze rośliny we wnętrzu jest nasłonecznienie w naszym mieszkaniu i to, czy kwiaty są wymagające, czy jesteśmy w stanie poświęcić im tyle czasu i uwagi, żeby przetrwały.
Można także dostosować mieszkanie do ulubionych gatunków roślin – znam osobiście miłośniczkę klematisów, która przy zakupie mieszkania kierowała się wyborem najlepszej ekspozycji słońca dla tych kwiatów.
To faktycznie dość nietypowa sytuacja. Na ogół to roślinę dobieramy do wnętrza, a nie odwrotnie. Czy to oznacza, że ta „tradycyjna droga wyboru” jest dla roślin mniej korzystna? Które rośliny są najczęściej wybierane jako kwiaty domowe?
Każde pomieszczenie jest zawsze sztucznym i nienaturalnym miejscem dla roślin, dlatego trzeba więcej czasu poświęcić na ich pielęgnację, żeby były piękne i dobrze rosły. We
wnętrzach prym wiodą gatunki najbardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki, gdyż często, nawet przy najszczerszych chęciach zapominamy o roślinach i ich potrzebach.
Najczęściej spotykane gatunki roślin to zarazem te najmniej wymagające intensywnej pielęgnacji, np. Sansevieria, aspidistra wyniosła, monstera, zamiokulkas, fikusy, cissusy, skrzydłokwiat, zielistka, bluszcze, szeflera, draceny, yukki, trzykrotka, niektóre gatunki palm, paprocie, Epipremnum.
W ostatnich latach bardzo modny we wnętrzu jest kształt liści monstery bądź wielkolistnych fikusów. Nawet jeśli nie jest obecny w naturze, pojawia się często w deseniach tkanin i tapet… A także na innych elementach dekoracyjnych wnętrz.
Nie każdy jednak lubi kwiaty, czy też – nie każdy wie jak się nimi zajmować. To zobowiązanie. Czy zatem kwiat doniczkowy to dobry pomysł na prezent? Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem rośliny domowej o niej i o obdarowanym?
Roślina to doskonały pomysł na prezent – kwiaty wyzwalają pozytywne emocje, skłaniają nas do tego, żeby się nimi opiekować. Mogą być pożyteczne, np. piękny i praktyczny prezent to zestaw ziół w doniczkach. Są dekoracyjne, pachną i można je wykorzystać w kuchni.
Jak w przypadku każdego prezentu dobrze jest znać gust obdarowywanego, styl urządzania mieszkania, upodobania co do form i kolorów. Ważne jest, czy ktoś lubi proste, minimalistyczne formy czy też ucieszy się z barwnych kwiatów.
Zatem kwiaty domowe mogą mieć zastosowanie inne niż wyłącznie dekoracyjne?
Kwiaty domowe mogą mieć liczne walory inne niż estetyczne, choćby wspomniane zioła. Bardzo często spotykamy w naszych kuchniach zestawy ziół będących przyprawami, np. rozmaryn, bazylia, pietruszka, oregano, estragon i wiele innych. Wśród roślin doniczkowych są także te lecznicze, np. aloes, którego liść ma wszechstronne zastosowanie, m. in. przyspiesza gojenie ran i podrażnień. Nasze babcie hodowały w doniczkach aromatyczne geranium, łagodzące katar i bóle głowy.
Rośliny podnoszą wilgotność w naszych przesuszonych domach, oczyszczają powietrze z toksyn oraz produkują tlen. Popularne są rośliny, których aromat odstrasza insekty, np. lawenda, bazylia, rozmaryn, komarzyca.
Zioła stawiamy w strefie bliżej okna lub hodujemy np. na balkonie.
W wielu domach spotykamy się także z praktyką wystawiania domowych kwiatów doniczkowych na balkon. Czy to właściwe zachowanie?
W okresie wiosenno-letnim niektóre rośliny doniczkowe możemy wynosić na balkon, taras lub do ogrodu. Musimy jednak pamiętać, aby taką roślinę powoli zaaklimatyzować do nowych warunków. Ustawiamy ją w zacienionym miejscu i stopniowo przyzwyczajamy do pełnego słońca. Nie możemy rośliny wystawić bezpośrednio na ostre działanie promieni słonecznych, bo jej liście zostaną poparzone. Wynoszenie roślin na zewnątrz pozwala na ich regenerację, doświetlenie pełnym światłem słonecznym. Prysznic z deszczu jest również bardzo korzystny, a często jest to jedyna możliwość, aby roślinę w całości umyć. Rośliny przeważnie bardzo lubią miękką wodę deszczową zarówno do podlewania, jak i do mycia. Na pewno przechodząc taką „kurację” balkonową, tarasową rośliny odwdzięczą się nam swoim wyglądem.
Kwitnący owoc długotrwałej i mądrej pielęgnacji cieszy oko właścicieli i gości. Jednak nawet najlepszym hodowcom kwiatów domowych zdarzają się błędy w pielęgnacji roślin. Które z nich powtarzają się najczęściej? Jak możemy im zapobiec?
Bardzo często spotykamy się z błędami w pielęgnacji roślin. Chyba najczęstszy to brak wyczucia w podlewaniu, zastosowanie złej doniczki bez otworów odprowadzających nadmiar wody. Rośliny są przesuszane albo przelewane i szybko obumierają. Zapominamy również o nawożeniu roślin, a te muszą mieć dostęp do pożywienia, aby prawidłowo się rozwijać. Zdarza się, że nie przesadzamy roślin latami i męczą się w wyjałowionej ziemi nie mając dostępu do pożywienia.
Ważne jest, aby zapoznać się z podstawowymi wymaganiami rośliny, którą się opiekujemy i zapamiętać, że akurat lubi cień i dużą wilgotność lub pełne światło słoneczne, ziemię o odczynie kwaśnym lub zasadowym itd. Na przykład popularny storczyk, który często pojawia się w naszych mieszkaniach jako prezent, jest rośliną egzotyczną spotykaną w klimacie wilgotnym. W naturalnym środowisku jego korzenie znajdują się na powietrzu i są także naświetlane promieniami słonecznymi. Dlatego dobrze jest go uprawiać w przezroczystej, szklanej doniczce, w której korzenie nie będą bezpośrednio zamoczone w wodzie, a będą miały dostęp do światła. Zadbany storczyk może odwdzięczyć się wielokrotnym kwitnieniem.
Storczyki pomogą nam w płynnym przejściu do rozmowy o kwiatach, z którymi „pracujemy”, ponieważ jak zostało to już zauważone – są one częstym prezentem, także w sytuacjach biznesowych. Pięknie się prezentują, stanowiąc tło dla oficjalnych rozmów, zebrań czy negocjacji. Czy kwiaty doniczkowe w miejscu pracy… Łagodzą obyczaje?
Obcowanie z roślinami jest naturalną potrzebą każdego człowieka. W pracy spędzamy dużo czasu i miło jest mieć takiego roślinnego towarzysza na biurku. Może to być ulubiony kwiatek w doniczce przyniesiony z domu. Pracodawcy jednak coraz częściej widzą korzyści wynikające z obecności zieleni w miejscu pracy. Rośliny łagodzą obyczaje, działają odstresowująco, poprawiają atmosferę – dosłownie i w przenośni. Aranżację przestrzeni biurowej i dobór roślin pozostawia się fachowcom, którzy wiedzą jakie rośliny zastosować i jakie zapewnić im warunki prawidłowego rozwoju, aby mogły cieszyć nas swoim wyglądem. Mamy już do czynienia z bardzo zaawansowanymi formami aranżacji zieleni w różnych donicach; są projektowane zielone ściany, atria z posadzonymi dużymi drzewami.
Wynika z tego, że kwiatowe aranżacje w biurach to na dobrą sprawę już standard. Zwłaszcza w dużych firmach i korporacjach.
W większych firmach i korporacjach zieleń zaaranżowana to obecnie standard. Projektują ją architekci krajobrazu już w momencie powstawania koncepcji biurowca. Jest to związane z przewidzeniem konkretnych instalacji, niezbędnych dla dobrostanu i dobrej ekspozycji roślin – nawodnienia, systemu oświetlenia lub cieniowania, klimatyzacji.
Zatem przy projektowaniu budynków i pomieszczeń biurowych, dobrze byłoby zachować się jak wspomniana miłośniczka klematisów. Posiadanie kwiatów w miejscu pracy wydaje się skomplikowanym procesem logistycznym…
Należy pamiętać o tym, że rośliny w budynkach biurowych to ogromne ilości wody i energii, które należy skonsumować, aby je utrzymać w sztucznych warunkach. Warto rozważyć bilans korzyści i strat dla środowiska. Lepiej zrezygnować z dużej ilości roślin na rzecz ich jakości i bardzo dobrego utrzymania tak, aby były piękne i zdrowe.
Wiele słyszy się o zgubnym wpływie klimatyzacji na nasze zdrowie. Chyba w ogóle jednak nie zastanawiamy się nad tym, jak klimatyzacja wpływa na nasze rośliny…
Systemy klimatyzacji są przeważnie nastawione na szybkie schładzanie lub ogrzewanie powietrza. Gwałtowne, wysokie amplitudy temperatur oraz wilgotności z tym związane są silnym czynnikiem stresogennym dla roślin i dla ludzi. Rozsądnie dobrane parametry klimatyzacji: stopniowe podnoszenie i obniżanie temperatury przy stałej wilgotności powietrza, będą korzystniej odbierane przez użytkowników (czyli również rośliny!). Istotna jest regularna dezynfekcja urządzeń klimatyzacyjnych, które wraz z powietrzem rozprowadzają we wszystkich pomieszczeniach patogeny.
Wróćmy do przyjemniejszych tematów… Dekoracja sal konferencyjnych wydaje się bezpieczniejszym (ze względów zdrowotnych) tematem. W tym przypadku przeważają wielokwiatowe kompozycje roślinne, doskonale skomponowane z charakterem miejsca i wydarzenia. W jaki sposób dobierać kwiaty do dekoracji florystycznych znajdujących się w salach konferencyjnych, bankietowych czy weselnych?
Obecnie nie ma prawie żadnych ograniczeń przy wyborze roślin ciętych i doniczkowych. Większość gatunków jest dostępna przez cały rok, a jedynym kryterium doboru są preferencje zamawiającego, charakter uroczystości i panujące mody. Dobór kwiatów zależy już tylko od budżetu imprezy oraz kompetencji i wiedzy florysty. Aby efektownie udekorować np. przyjęcie weselne w okresie zimowym, wykorzystuje się kilkanaście tysięcy kwiatów ciętych przywożonych z Holandii w specjalnych chłodniach. Kwiaty sezonowe, łatwo dostępne o danej porze roku, są oczywiście tańsze i bardziej naturalne. Przedłużeniu żywotności okazjonalnych kompozycji kwiatowych służą preparaty witaminowe stanowiące swoistą „odżywkę” dla kwiatów. Są także dostępne środki ograniczające transpirację, czyli parowanie wody z liści.
Pomieszczenia hotelowe i hotelowe pokoje równie często jak sale konferencyjne udekorowane są kwiatami. Czemu dekoratorzy wnętrz decydują się na wstawianie świeżych kwiatów do wazonów przy recepcji czy też na powitanie w pokojach hotelowych?
Dekorowanie wnętrz hotelowych, restauracyjnych świeżymi kwiatami ma na celu podniesienie standardu miejsca. Symbolizują gościnność i szacunek dla piękna. Kwiaty cięte wprowadzają do wnętrza świeżość, zapach i wdzięk. Ich obecność świadczy o dbałości o detale i dobre samopoczucie gości.
Fot.:
PROSCAPE, Alexander James Interior Design, Lambart&Browne, South Kensington Club, Thirty Nine Club Monte Carlo