Jak spełnić dziecięce marzenie? Pokój na poddaszu dla malucha – rady i inspiracje
Aranżując pokój dla dziecka, trzeba uwzględnić jego potrzeby oraz bezpieczeństwo. Dobrze zaprojektowany pokój na poddaszu może stać się magicznym miejscem do zabawy i odpoczynku. Jak urządzić taką przestrzeń? Na to pytanie odpowiada Jolanta Riopka z Interior Design Studio.
W dzieciństwie większość osób marzy o tym, żeby mieć pokój na poddaszu. Dlaczego to miejsce jest tak fascynujące dla dzieci i czy (z perspektywy projektanta) stwarza ono więcej możliwości do tego, by zastosować ciekawe oraz atrakcyjne rozwiązania, jeśli chodzi o aranżację wnętrz?
Dzieci marzą o pokojach na poddaszu tak samo jak o domkach na drzewie czy tajemniczych kryjówkach. Takie przestrzenie sprzyjają kreatywnej zabawie. Maluchy lubią wnętrza z nieoczywistymi dla nich rozwiązaniami, lubią też schowki. Fascynuje je to, co tajemnicze i niezwykłe. Niestety, mimo że mamy takie same wyobrażenia o pokoju na poddaszu jak dzieci, boimy się pokonania trudności i aranżacji pomieszczenia o nieregularnych i niesymetrycznych kształtach. Osobiście zastanawiam się, dlaczego rodzice boją się miejsca, które daje nam tak szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o aranżację oraz kreatywne, niesztampowe sterowanie przestrzenią! Wiadomo, że skosy na poddaszu ograniczają przestrzeń użytkową, ale nie stanowią żadnego ograniczenia w projektowaniu wnętrza. Umożliwiają natomiast stworzenie oryginalnych rozwiązań. Dla mnie, jak chyba dla każdego projektanta, którego kreatywność działania widać na każdym m2 projektowanych wnętrz, pokój na poddaszu dla dziewczynki lub chłopca oznacza przede wszystkim wyzwanie. Tego rodzaju przestrzeń daje możliwość wykreowania zaskakujących idei i pomysłów oraz zastosowania śmiałych, nieszablonowych rozwiązań. Warto bowiem wiedzieć, że każda przestrzeń na poddaszu jest wystarczająco duża, by stworzyć pokój dla malucha. Miejsce to świetnie nadaje się na pokój dla dzieci, choćby ze względu na ich niższy wzrost.
Co trzeba mieć na uwadze, aranżując pokój dziecięcy na poddaszu? Komu odradzałaby Pani takie rozwiązanie?
Projektując pokój na poddaszu (w domu, w którym nie ma windy), trzeba pamiętać o tym, że przestrzeń ta znajduje się na najwyższej kondygnacji. W związku z tym nie radzę przekształcać tego wnętrza w sypialnię dla malutkich dzieci. Trzeba też wiedzieć, że małe dzieci nie są na tyle samodzielne, by móc swobodnie poruszać się po całym domu i wychodzić z pokoju. To samo dotyczy osób z ograniczoną swobodą poruszania się przy pokonywaniu schodów – również i one powinny zrezygnować z pokoju na poddaszu.
Tego rodzaju przestrzeń daje możliwość wykreowania zaskakujących idei i pomysłów oraz zastosowania śmiałych, nieszablonowych rozwiązań
Czy projektując pokój na poddaszu, należy uwzględnić inne kwestie niż w przypadku „zwykłego” kącika dla malucha? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aranżując takie pomieszczenie?
Projektując przestrzeń (zarówno w przypadku pomieszczeń o regularnym kształcie kwadratowym, jak i prostokątnym czy też ze skosami), należy przestrzegać zasad ergonomii. Reguły te dotyczą pokojów dla dzieci, ale nie tylko. Projektując poddasze należy zwrócić uwagę na to, by przestrzeń była uporządkowana i zagospodarowana w sposób przemyślany. Ważne też, by była ona funkcjonalna. Równocześnie ta nietypowa przestrzeń daje spore spektrum kreatywnych możliwości.
Klienci najczęściej boją się przestrzeni nieregularnej ze skosem, a moim zdaniem takie wnętrze może stać się urokliwym, tajemniczym i fascynującym miejscem
Klienci najczęściej boją się przestrzeni nieregularnej ze skosem, a moim zdaniem takie wnętrze może stać się urokliwym, tajemniczym i fascynującym miejscem. To, jak taka przestrzeń zostanie zaaranżowana, w dużej mierze zależy od wysokości ścianki kolankowej, stopnia nachylenia dachu i jego rodzaju. Najłatwiej jest zagospodarować wnętrze, w którym ścianka kolankowa ma minimum 110 cm, a dach jest stromy, mansardowy lub dwuspadowy.
Najtrudniejsze do aranżacji są przestrzenie pod dachami czterospadowymi (kopertowymi) i namiotowymi. W mojej pracy spotkałam się z sytuacją, w której klient poprosił o zaprojektowanie pokoju na poddaszu, przy czym w tej przestrzeni nie było w ogóle ścian kolankowych (dach schodził do podłogi). Pomimo pewnych trudności odkryliśmy, że jest na to rada. Można wówczas stworzyć sztuczną ścianę wypełnioną schowkami. Przestrzeń magazynowa najczęściej tworzona jest pod skosem. Projektując pokój na poddaszu, nie warto zostawiać pustego miejsca. Można je wykorzystać i przechowywać w nim jakieś przedmioty. W sytuacji, w której we wnętrzu są dwa skosy, w jednym z nich można zaaranżować miejsce do spania. Jeśli zależy nam na tym, by w pokoju na poddaszu mieszkało kilkoro dzieci, należy pomyśleć nad rozmieszczeniem w sprytny sposób dwóch (lub większej liczby) łóżek.
Kolory ścian w pokoju na poddaszu powinny być jasne. Pastelowe, delikatne barwy powiększają przestrzeń. Odradzam też dekorowanie ścian za pomocą tapet z wzorami.
Oprócz tego wrażenie przestronności uzyskamy, pozostawiając środek pokoju pusty. Ważne jest również to, by najwyższy punkt sufitu pozostał widoczny i nie był niczym osłonięty.
Ze względów bezpieczeństwa, w pokoju na poddaszu, w którym mieszka małe dziecko, unikajmy wysokich zabudowań. Kiedy maluch podrośnie, mogą one pełnić funkcję ścianek wspinaczkowych.
Czy dostrzega Pani jakieś niebezpieczeństwa dla dziecka związane z pokojem na poddaszu? Jak im zapobiec? Wydaje się, że znajdujące się dość nisko okno stwarza zagrożenie. Czy uważa Pani, że poddasze to bezpieczne miejsce dla dziecka?
Jedyne zagrożenie, jakie może pojawić się w przestrzeni na poddaszu, może stanowić okno. By zniwelować niebezpieczeństwo związane z wypadnięciem dziecka przez okno, powinno ono być wyposażone w system górnego otwierania, który uniemożliwia maluchowi samodzielne otwieranie i zamykanie.
System ten okaże się przydatny w sytuacji, gdy będziemy chcieli urządzić kącik do nauki dla dziecka. Warto też wyposażyć poddasze w okna dachowe z szybą laminowaną. Jeśli wybierzemy to rozwiązanie, w przypadku silnego uderzenia i stłuczenia szyby kawałki szkła pozostaną w ramie okna i nie spadną na podłogę.
Poddasze to miejsce, które jest podatne na przegrzewanie się. Może być to uciążliwe dla dziecka, które spędza w swoim pokoju dużo czasu. Stąd ważna jest odpowiednia izolacja, której rolą jest również zabezpieczenie wnętrza przed wychłodzeniem w okresie zimowym. Dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet zewnętrznych. Producenci oferują również okna z pakietem wyciszania deszczu. Wówczas hałas, np. w czasie burzy, nie przekroczy 48 dB. Zwiększona grubość szyby zewnętrznej i specjalne oblachowania pokryte folią wyciszającą to elementy, które sprawiają, że hałas jest praktycznie niesłyszalny.
Czy aranżując przestrzeń dla dziecka, dąży Pani do tego, by dopasować ją do gustu przyszłego użytkownika, czy raczej poszukuje „złotego środka” między upodobaniami rodziców, dziecka, a także własną wiedzą na temat projektowania? Taki konflikt interesów może pojawić się np. wtedy, gdy maluch i jego opiekunowie lubią nasycone intensywne kolory, a Pani ma świadomość tego, że wprowadzenie wielu takich barw do pokoju dziecka może negatywnie wpłynąć na jego koncentrację. Co robi Pani w takiej sytuacji?
Gusta maluchów szybko się zmieniają. Każdy rodzic kocha swoje dziecko i gdyby tylko mógł, z pewnością spełniłby każde życzenie swojej pociechy. Jednak w przypadku aranżacji pokoju dziecięcego trzeba być niekiedy nieugiętym i powściągliwym, jeśli chodzi o spełnianie życzeń i kaprysów malucha. Dlatego też, projektując pokoje dla dzieci, poszukuję złotego środka między upodobaniami rodziców, ich pociechy, a także własną wiedzą na temat projektowania.
Oczywiście, projektując każde pomieszczenie – nie tylko dla najmłodszych – przeprowadzam bardzo dokładny wywiad z domownikami, pytam o potrzeby i marzenia, a także o styl życia konkretnych osób i sposób użytkowania określonych przestrzeni. Każdy ma swoje wizje i pragnienia dotyczące wnętrz we własnym mieszkaniu, jednak zazwyczaj zderzamy się z rzeczywistością i zgadzamy na różnego rodzaju kompromisy. Niemniej jednak ich zaakceptowanie bywa trudne, dlatego zawsze przedstawiam merytoryczne argumenty, bazujące na mojej wiedzy i doświadczeniu. Szczegółowe omówienie projektu, jak również wcześniejsze zwrócenie uwagi na pewne trudności wpływa na to, że praca ze mną przebiega bardzo sprawnie i bezkolizyjnie.
Ponadto jestem wciąż na bieżąco z trendami w dziedzinie projektowania wnętrz. Uczestniczę w licznych konferencjach i szkoleniach branżowych. Bardzo chętnie biorę udział w międzynarodowych targach i eventach o tej tematyce.
Czy dostrzega Pani obecnie jakieś trendy, tendencje, jeśli chodzi o projektowanie pokoju dla dziecka (szczególnie na poddaszu)? Jakie ozdoby, dekoracje są obecnie najpopularniejsze? Jaki styl dobrze współgra z tak nietypową nieregularną przestrzenią?
Jeśli chodzi o kolorystykę, to obecnie w pokoju dziecka popularne są kolory takie jak musztardowy, złoty oraz żółty. Pojawiają się one bardzo często jako barwy kontrastowe na neutralnym tle (szarym, beżowym czy białym). Poza tym aktualnie modne są stonowane zielenie, błękity i róże obok ciemnofioletowych odcieni zdobiących ściany, które dawniej pokryte były delikatnymi pastelowymi kolorami.
Często używanym materiałem jest drewno – łóżeczka, łóżka, półki, a zwłaszcza zabawki wykonywane są właśnie z tego surowca. Popularność zdobywają też naturalne tkaniny, takie jak bawełna organiczna i len. Ulubiony dodatek do kącika dla dzieci – namiot teepee – również nie traci na popularności. Nadal jest najlepszym sposobem na symulowanie wolności życia na świeżym powietrzu. Innym nawiązaniem do przyrody są żywe rośliny, ale również kwiatowe grafiki i tapety oraz obrazy z motywami roślinnymi i kwiatowymi, które są prawdziwym krzykiem mody w tym sezonie. Jednak nie tylko ściany rozkwitają. Motywy florystyczne pojawiają się też na pościeli oraz na innych tkaninach.
Aranżując pokój dziecka, myślmy jednak praktycznie i ponadczasowo
Do łask powrócił styl boho chic. Mieszanka odważnych kolorów i żywych wzorów tworzy pewien specyficzny klimat. Relaksująca atmosfera, która powstaje po zaaranżowaniu wnętrza w takim stylu, różni się znacznie od tej wywołanej przez przestrzeń w pastelowych kolorach. Boho chic to szaleństwo kolorów, które nie muszą do siebie pasować. Wzorzyste tkaniny, dywaniki, i mnóstwo poduszek oraz obowiązkowo uroczy baldachim stanowią elementy charakterystyczne dla tego stylu. Aranżując pokój dziecka, myślmy jednak praktycznie i ponadczasowo.
Czy poddasze to przestrzeń stwarzająca jakieś utrudnienia, np. jeśli chodzi o zamontowanie huśtawki dla malucha lub innego tego typu sprzętu do zabawy?
Poddasze daje dużo możliwości. Musimy tylko je dostrzegać i wykorzystywać! Kreatywne pomysły w czasie projektowania poddasza są towarem deficytowym, ale też szczególnie wartościowym.
Fot.: Offdesign, Handmade Charlotte, Barnesvanze, Shelterness, Syonpress