Kiedy skandynawski minimalizm łączy się z japońskim duchem, powstaje nowy trend, który podbija wnętrza i śmiało się w nich mości. To japandi. Co to takiego i jak w prosty sposób wprowadzić go do wnętrza?
U podstaw stylu japandi leżą komfort, przytulność, przemyślana organizacja i minimalizm. To połączenie wszystkich najlepszych elementów japońskiego i skandynawskiego designu jest stylem wnętrzarskim, który zyskuje popularność na całym świecie. Ten hybrydowy trend pasuje jak ulał również i do małych przestrzeni. Oto pomysły i inspiracje na to, jak wpleść tę wyjątkową mieszankę do własnego wnętrza.
Japandi: co to znaczy?
Nazwa japandi powstała z połączenia słów Japan i Scandinavia, ale to przede wszystkim mieszanka dwóch nurtów, które mają ze sobą wiele wspólnego, np. łączy je minimalizm i szeroko pojęta oszczędność w formie. Neutralne odcienie i stonowany design japońskich wnętrz uzupełniają proste linie i naturalne materiały znane w stylu skandynawskim, czy nordyckim. W ten sposób stworzymy przytulne wnętrze, oscylujące pomiędzy słynnym hygge – tak bliskiemu Skandynawom – w którym wnętrza zdobią ognie świec, a wabi-sabi, czyli japońską koncepcją estetyczną, która opowiada się za niedoskonałością poprzez ręcznie robione przedmioty i skutki upływu czasu. W końcu: – Piękno rzeczy niedoskonałych, nietrwałych i niekompletnych jest pięknem rzeczy skromnych, pokornych i niekonwencjonalnych – jak wyjaśnia Leonard Koren w swojej książce Wabi-sabi: For Artists, Designers, Poets & Philosophers.
Konsensus stylu: jak stworzyć wnętrze w stylu japandi?
Zobaczmy teraz, jak stworzyć wnętrze w stylu japandi. To porozumienie i dialog między stylem skandynawskim i japońskim.
Surowe drewno
Naturalne ciepło drewna jest cenione zarówno w stylu japońskim, jak i skandynawskim. Możemy wprowadzić je do swojego domu np. za sprawą mebli. O ile to możliwe, ich powierzchnia powinna być oryginalna oraz pozostawiona bez większych ingerencji. Ściany wyłożone drewnianymi panelami są np. bardzo wyraziste.
Zarówno japoński, jak i skandynawski design wykorzystują jasne drewno – buk, jesion i sosnę białą (Skandynawia), a także cyprys, cedr i modrzew (Japonia). Japońskie domy często mają ciemniejsze drewniane wnętrza ze względu na użycie japońskiego wiązu i karbonizowanego (czarnego) drewna na zewnątrz. W konsekwencji wnętrza urządzone w stylu japandi są wypełnione drewnem, a im bardziej jest ono szorstkie i surowe – tym lepiej. Element ten można wprowadzić do wnętrza mieszkania np. poprzez zdobycie rzemieślniczo wykonanych misek, drewnianych regałów, wstawienie surowego, dębowego stołu a nawet… poprzez powieszenie surowego kawałka drewna na ścianie.
Porządek, ład i harmonia
Trend japandi emanuje zorganizowanym wyrafinowaniem. Każdy element wystroju wnętrza lub mebli ma swe stałe miejsce w każdym z pomieszczeń, zgodnie z filozofią królowej porządków, Marie Kondo.
Prawdą jest, że wnętrze w stylu japandi to takie, w którym króluje porządek. Jak o niego dbać? Po pierwsze, upewnijmy się, że mamy wystarczająco dużo miejsca do przechowywania; po drugie, sprzedawajmy lub rozdawajmy to, czego nie potrzebujemy; po trzecie, miejmy jasno określone miejsce na wszystko, co posiadamy. Jeśli prowadzimy życie na małej przestrzeni, utrzymanie porządku sprawi, że ta będzie wyglądać na większą.
W utrzymaniu porządku pomoże też minimalizm, kluczowy w aranżacjach w stylu japandi. Na szczęście, aby pomieszczenie wypełniła energia zen, nie musimy wyprzedawać swojego majątku. Oczyśćmy podłogę ze zbędnych przedmiotów, aby łatwo można było się po niej poruszać. Wybierzmy meble o prostych kształtach i wystrzegajmy się tych bogato zdobionych. W końcu: im prościej, tym lepiej.
Przesuwne drzwi
W stylu japandi widoczne są inspiracje stylem japońskim: dlatego klasyczne drzwi na zawiasach warto zastąpić przesuwnymi. Tradycyjne ekrany, czy też parawany shoji są wykonane z cienkiego papieru i drewnianej ramy, ale w stylu japandi sprawdzą się również parawany i przepierzenia wykonane z dodatkiem szkła lub litego drewna. Brak klamek oznacza, że powierzchnia drzwi i okien pozostaje niczym niezakłócona, a to z kolei dodatkowo podkreśla minimalistyczny wygląd całego wnętrza.
Jeśli pragniemy wnętrza w stylu japandi, wstawmy zatem parawan do wnętrza, wymieńmy fronty szafek kuchennych lub drzwi szafek na przesuwne. Alternatywnie, użyjmy parawanu bądź ekranu ze szkła lub drewna jako przegrody.
W krainie tekstur
Chociaż styl japandi lubi czyste linie i minimalistyczną estetykę charakterystyczną dla japońskiego designu, ma również w sobie nutę przytulności zaczerpniętą ze skandynawskiego designu. Wybierzmy więc plusz z super miękkimi poduszkami i pościelą, luksusowymi narzutami i wełnianymi dywanami – wszystko po to, aby zapewnić sobie dodatkowy komfort.
Miękkość pastelowych barw
We wnętrzach urządzonych w stylu japandi ściany pomalowane są zwykle na jasne, pastelowe kolory. Najczęściej wybierane są barwy białe, delikatnie różowe, piaskowe i beżowe. Pojawiają się obok akcentów szarości, brązu lub antracytu, które nieco przełamują jasne tonacje, sprawiając, że wnętrze nie staje się mdłe. Osoby, którym bliższe jest scandi pewnie zdecydują się na paletę z dominującą bielą lub odcieniami neutralnymi z głębszymi tonami dodatkowymi. Inni wybiorą głębokie odcienie na ścianach i innych elementach. W obu przypadkach wykorzystujemy naturalne kolory, również kolory ziemi, takie jak różne odcienie niebieskiego, zielenie, fiolety i brązy. Również czerń dobrze łączy się ze stylem japandi.
Ponadczasowość mebli
W przypadku mebli postawmy na te, wykonane z naturalnych materiałów, np drewna – tu sprawdzi się szczególnie dąb, sosna czy akacja. Ważne też, aby wybrać ponadczasowe wzory, a meble pięknie się starzały – wszak mają służyć nam jak najdłużej.
Materiały, takie jak skóra czy beton, można również znaleźć w niewielkich dawkach we wnętrzach urządzonych w stylu japandi. Nie można zaprzeczyć, że surowe materiały dość dobrze komponują się z pastelowymi tonami.
Dyskretne dekoracje w stylu japandi: liczy się umiar
Ład i porządek skutkuje czyś jeszcze. We wnętrzu w stylu japandi znikają kolekcje bibelotów i ramek na zdjęcia. Nie spotkamy pokojów pełnych mebli. Regułą jest minimalizm, a we wnętrzach zostaje tylko to, co niezbędne. Drewniany parawan, futon lub wiklinowy fotel stanowią często jedyne elementy w sypialni lub salonie, a ceramiczne wazony i miedziane, oszczędne w formie żyrandole stanowią tu jedyne dodatki. Filozofie stojące za językiem projektowania obu narodów preferują te akcesoria, które są bardziej funkcjonalne niż dekoracyjne. Weźmy za przykład nieszkliwioną zastawę z ceramiki, wazony i kilka książek. Na koniec połączmy domowy komfort stylu scandi z niedoskonałościami stylu japońskiego poprzez zestawienie poduszek i narzut w kontrastowych kolorach.
Filozofie stojące za językiem projektowania obu narodów preferują te akcesoria, które są bardziej funkcjonalne niż dekoracyjne.
Szczególną uwagę przywiązuje się w japandi również do oświetlenia, z wyrafinowanymi, ale stylowymi lampami, które pozostają wierne wpływom skandynawskim lub lampami wykonanymi z drewna i papieru, które zanurzają wnętrza w półmroku czczonym przez Japończyków, o którym pisał Junichiro Tanizaki w swojej pracy Pochwała cieni.
Natura w dobrze dobranych dawkach
Zjawiskowe paprocie, delikatne klony japońskie i puszyste kwiaty bawełny też są mile widziane, tyle, że w małych dawkach. Można tu również przywołać inne japońskie pojęcie, Ma, które oddaje także i ducha japandi: nie postrzega ono pustki jako pustki, ale raczej jako ogniwo, przejście między rzeczami lub przedmiotami. Wprowadźmy śmiało takie naturalne akcenty, jak efektowne rośliny domowe – a jako oprawa sprawdzą się plecione donice lub takie, które zostały wykonane z terakoty.
Japandi a skandi
Urządzone w stylu japandi wnętrze powinno sprawiać wrażenie przestronnego. Stąd ograniczenie do minimum liczby elementów wyposażenia i konieczność chowania wszystkiego w obszernych zabudowach czy zamykanych drzwiczkami szafkach, co zdecydowanie odbiega od założeń skandynawskich aranżacji, które wykorzystują do maksimum każdy skrawek wolnego miejsca w pomieszczeniu i wręcz uwielbiają eksponować na otwartych półkach czy blatach mebli przedmioty zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe. Mniej w nim jest również charakterystycznych dla scandi zdjęć i obrazków na ścianach, a także zdecydowanie różni się od niego kolorystyką. To nie jest jasna aranżacja w palecie popielatych szarości, bieli i pasteli. Tu raczej pojawiają się duże płaszczyzny ciemnych kolorów i akcenty mocnych barw, które nadają wnętrzu bardziej zdecydowany i wyrazisty charakter.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Pen Online, BoConcept, Tila, Giera Design, Skagerak, Urbansize, Stephanie Powell, Linie w przestrzeni, Maria Marinina , Up Interiors