Rozpięte na membranie, nieobciążające stropu, dyskretne i maskujące. Sufity napinane są alternatywą dla kartonowo-gipsowych sufitów podwieszanych.

BARISSOL
Maskowanie przewodów i rur, dążenie do uzyskania gładkiej powierzchni ściany czy sufitu to w dzisiejszych wnętrzach już standard. Do tego celu często służą płyty kartonowo-gipsowe, chętnie stosowane do obniżania sufitów. Pojawiają się również kasetony z tworzyw sztucznych, prasowanej wełny mineralnej czy drewna. Obniżenie pomieszczenia i ukrycie instalacji to jedno, ale płyty wykorzystuje się również w celach dekoracyjnych i żeby umieścić w nich punkty świetlne (np. typu LED czy belki oświetleniowe). Kiedy nie chcemy tracić wysokości pomieszczenia, nie możemy sobie pozwolić na cięższą konstrukcję, której mógłby nie wytrzymać strop, lub zależy nam na spektakularnym efekcie tafli lodu, warto pomyśleć nad sufitem napinanym.

BARISSOL
Montaż sufitu napinanego
Płyty i panele do sufitów podwieszanych montuje się na specjalnych profilach i rusztach, w przypadku większych powierzchni potrzebne są także wieszaki. Bazę sufitu napinanego stanowi membrana (najczęściej z folii PCV) zamontowana na profilach umieszczonych na obwodzie. Membranę się naciąga, stąd nazwa: sufit napinany.

BARISSOL
Sufit napinany stanowi idealne rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać spektakularny efekt wizualny, a nawet optycznie podwyższyć wnętrze
Zalety sufitu napinanego
Oprócz wskazanych zalet, które posiadają wszystkie sufity podwieszane (możliwość instalacji oświetlenia, maskowanie instalacji, urozmaicenie wyglądu pomieszczenia), sufity podwieszane napinane mają ogromną przewagę w niezbyt wysokich wnętrzach – prawie nie obniżają pomieszczenia. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest również niepalność i nieprzemakalność takich sufitów (przyjmą do 100 l wody/m2!). Szczególnie rzuca się w oczy jednak ich wyjątkowa gładkość. Tafla lodu czy lustro – tego nie osiągniemy, stosując panele czy karton-gips, nawet pokryte najlepszą gładzią czy tworzywem sztucznym. Sufit napinany jest dzięki temu łatwy do czyszczenia, wystarczy sama woda. Nie osadza się na nim kurz, jest bowiem pokryty mikronową warstwą teflonu. Stanowi idealne rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać spektakularny efekt wizualny, a nawet optycznie podwyższyć wnętrze i dodać mu przestronności. Lustrzany sufit napinany nadaje się do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza w stylu glamour. Napinany sufit świetnie sprawdzi się również w łazience, nie skrapla się na nim bowiem woda.

VELUM

VELUM
Świecący sufit napinany
Oświetlenie na suficie podwieszanym może być montowane punktowo albo liniowo, ale w przypadku sufitu napinanego można też uzyskać mocniejszy efekt: świecący sufit. Cała jego powierzchnia jest wtedy podświetlona.

VELUM
Obraz na suficie
Duże możliwości aranżacyjne pozwalają w przypadku sufitu napinanego potraktować go niczym duży obraz, tyle że wiszący nad głowami. Dostępnych jest wiele wykończeń, począwszy od matowych przez metaliczne, a skończywszy na nadrukach. Miłośnicy ekstrawagancji mogą wybrać nawet opcję 3D, jednak tak szalone i kosztowne rozwiązania częściej można spotkać w klubach i restauracjach (o nietuzinkowych sufitach pisaliśmy tu).

VELUM
Sufit a wyciszenie mieszkania
Sufity napinane pozwalają też na dobre wyciszenie wnętrza, dzięki zastosowaniu specjalnej perforacji. Możemy za ich pomocą zniwelować również echo, które pojawia się w dużych pomieszczeniach.

PANDORA Stretch Ceiling

PANDORA Stretch Ceiling

DPS / stretch ceilings

DPS / stretch ceilings

MK SYSTEM Sufity Napinane
Jak widać, sufit napinany to nie tylko ekstrawagancki kaprys, ale całkiem rozsądne rozwiązanie, które może np. uchronić przed zalaniem mieszkania. A że dodatkowo wprowadza wyjątkowy nastrój…
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe DPS / stretch ceilings, PANDORA Stretch Ceiling, VELUM, BARISSOL, MK SYSTEM Sufity Napinane
Inne ciekawe eventy

The World of Tim Burton

Konferencja „HoReCa w architekturze”

Targi Rzeczy Wyjątkowych JWSR 2025 Katowice
