Aktualny motyw: Okienne stylizacje

Logo anwis mecenas motywu

MECENAS MOTYWU

Jego Rozpiętość Sufit: sufit napinany

Rozpięte na membranie, nieobciążające stropu, dyskretne i maskujące. Sufity napinane są alternatywą dla kartonowo-gipsowych sufitów podwieszanych.

napinany sufit jako świetlik w okrągłej recepcji
BARISSOL

Maskowanie przewodów i rur, dążenie do uzyskania gładkiej powierzchni ściany czy sufitu to w dzisiejszych wnętrzach już standard. Do tego celu często służą płyty kartonowo-gipsowe, chętnie stosowane do obniżania sufitów. Pojawiają się również kasetony z tworzyw sztucznych, prasowanej wełny mineralnej czy drewna. Obniżenie pomieszczenia i ukrycie instalacji to jedno, ale płyty wykorzystuje się również w celach dekoracyjnych i żeby umieścić w nich punkty świetlne (np. typu LED czy belki oświetleniowe). Kiedy nie chcemy tracić wysokości pomieszczenia, nie możemy sobie pozwolić na cięższą konstrukcję, której mógłby nie wytrzymać strop, lub zależy nam na spektakularnym efekcie tafli lodu, warto pomyśleć nad sufitem napinanym.

napinany sufit nad pływalnią
BARISSOL

Montaż sufitu napinanego

Płyty i panele do sufitów podwieszanych montuje się na specjalnych profilach i rusztach, w przypadku większych powierzchni potrzebne są także wieszaki. Bazę sufitu napinanego stanowi membrana (najczęściej z folii PCV) zamontowana na profilach umieszczonych na obwodzie. Membranę się naciąga, stąd nazwa: sufit napinany.

biały napinany sufit we wnętrzu wyłożonym kamieniem
BARISSOL
Sufit napinany stanowi idealne rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać spektakularny efekt wizualny, a nawet optycznie podwyższyć wnętrze

Zalety sufitu napinanego

Oprócz wskazanych zalet, które posiadają wszystkie sufity podwieszane (możliwość instalacji oświetlenia, maskowanie instalacji, urozmaicenie wyglądu pomieszczenia), sufity podwieszane napinane mają ogromną przewagę w niezbyt wysokich wnętrzach – prawie nie obniżają pomieszczenia. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest również niepalność i nieprzemakalność takich sufitów (przyjmą do 100 l wody/m2!). Szczególnie rzuca się w oczy jednak ich wyjątkowa gładkość. Tafla lodu czy lustro – tego nie osiągniemy, stosując panele czy karton-gips, nawet pokryte najlepszą gładzią czy tworzywem sztucznym. Sufit napinany jest dzięki temu łatwy do czyszczenia, wystarczy sama woda. Nie osadza się na nim kurz, jest bowiem pokryty mikronową warstwą teflonu. Stanowi idealne rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać spektakularny efekt wizualny, a nawet optycznie podwyższyć wnętrze i dodać mu przestronności. Lustrzany sufit napinany nadaje się do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza w stylu glamour. Napinany sufit świetnie sprawdzi się również w łazience, nie skrapla się na nim bowiem woda.

elegancka sypialnia z widokiem z wysokiego piętra i błyszczącym napinanym sufitem
VELUM
białe wnętrze z czerwonym akcentami i napinanym sufitem w czerwonym kolorze
VELUM

Świecący sufit napinany

Oświetlenie na suficie podwieszanym może być montowane punktowo albo liniowo, ale w przypadku sufitu napinanego można też uzyskać mocniejszy efekt: świecący sufit. Cała jego powierzchnia jest wtedy podświetlona.

biały wyjątkowy napinany sufit w białej recepcji
VELUM

Obraz na suficie

Duże możliwości aranżacyjne pozwalają w przypadku sufitu napinanego potraktować go niczym duży obraz, tyle że wiszący nad głowami. Dostępnych jest wiele wykończeń, począwszy od matowych przez metaliczne, a skończywszy na nadrukach. Miłośnicy ekstrawagancji mogą wybrać nawet opcję 3D, jednak tak szalone i kosztowne rozwiązania częściej można spotkać w klubach i restauracjach (o nietuzinkowych sufitach pisaliśmy tu).

napinany sufit w pokoju dziecięcym z widokiem nieba
VELUM

Sufit a wyciszenie mieszkania

Sufity napinane pozwalają też na dobre wyciszenie wnętrza, dzięki zastosowaniu specjalnej perforacji. Możemy za ich pomocą zniwelować również echo, które pojawia się w dużych pomieszczeniach.

open space ze świetlikiem przysłoniętym przez napinany sufit z grafiką nieba z chmurami
PANDORA Stretch Ceiling
szare wnętrze wnętrze z dwoma fotelami i napinanym sufitem z beżową grafiką
PANDORA Stretch Ceiling
duża łazienka z dużą wanną z hydromasażem pod niebieskim napinanym sufitem
DPS / stretch ceilings
duża wanna z hydromasażem pod czarnym napinanym sufitem jako tłem dla gwiazd
DPS / stretch ceilings
sufity napinane z grafiką w stylu starych map morskich
MK SYSTEM Sufity Napinane

Jak widać, sufit napinany to nie tylko ekstrawagancki kaprys, ale całkiem rozsądne rozwiązanie, które może np. uchronić przed zalaniem mieszkania. A że dodatkowo wprowadza wyjątkowy nastrój…

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe DPS / stretch ceilings, PANDORA Stretch Ceiling, VELUM, BARISSOL, MK SYSTEM Sufity Napinane

technologia

sufit antybakteryjny armstrong do biura
Sufity do biur teraz z medycznym poziomem higieny

Nowa rzeczywistość postpandemiczna w biurach to nie tylko zmiana modelu pracy, ale także samych pomieszczeń. Mniejszą uwagę będziemy zwracać na design wnętrz, a większą na ich higienę. Dlatego Armstrong wprowadza właśnie nową linię akustycznych sufitów podwieszanych Bioguard Acoustic OP. To sufity o specyfikacji zalecanej wcześniej w segmencie medycznym. Mają specjalną powłokę odporną na środki dezynfekcji i przeciwdziałającą rozwojowi bakterii m.in. MRSA.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

przestrzeń jadalna z drewnianą podłogą z przeszkloną ścianą zewnętrzną pod antresolą
Nowość od Armstrong: monolityczny sufit akustyczny

Eleganza to nowy sufit, który właśnie wprowadzany jest do Polski. To rozwiązanie niezwykle innowacyjne. Dlaczego? Pozwala uzyskać akustykę wpływającą na wyciszenie i spokój, a jednocześnie ma wygląd gładkiego, monolitycznego. Architekci przyznają, że to długo oczekiwana alternatywa dla klasycznych sufitów modułowych, które z uwagi na widoczne łączenia nie zawsze pasują wyglądem do wnętrz restauracji, hoteli i rezydencji prywatnych.