Od rustic chic po industrial: blat kamienny do kuchni
W zgodzie z naturą, swojsko, elegancko, na zasadzie kontrastu – tak możemy zaprojektować kuchnię, w której znajdzie się miejsce dla kamiennego blatu. Wnętrze rustykalne polubi się z kamieniem niewypolerowanym, np. w wersji szczotkowanej. Styl glamour aż prosi się o błyszczący kamień, a industrialna oszczędność nie przestraszy się surowego blatu kamiennego. Gdy wybierzemy spośród kamieni takich jak: granit, marmur, kwarcyt, wapień, trawertyn, piaskowiec czy gnejs, pozostaje nam wybrać wykończenie powierzchni blatu kamiennego. Metod obróbki kamienia mamy do wyboru kilka: szlifowanie, polerowanie na wysoki połysk lub „półpolerowanie”, płomieniowanie, szczotkowanie i piaskowanie.


Blaty z granitu najlepsze do kuchni
Uchodzą za najtrwalsze, dlatego specjaliści polecają je do kuchni. Pięknie wyglądają polerowane na wysoki połysk, ale dobrze znoszą również inne rodzaje wykończenia, takie jak płomieniowanie (nie można mu natomiast poddać marmuru czy trawertynu). Blaty granitowe są odporne na zarysowania i wysokie temperatury, a do tego występują w różnych, także tych intensywnych kolorach.


Blaty marmurowe
Marmur to klasa sama w sobie, materiał luksusowy. Jego zastosowanie w kuchni jest jednak rzadsze niż w łazience, nie jest bowiem tak twardy jak granit. Należy go regularnie impregonować, bo absorbuje ciecze – mogą powstać na nim plamy.


Blaty kamienne – czyszczenie i konserwacja
Czyszczenie blatu kamiennego w dużej mierze zależy od jego wykończenia. Powierzchnia o wysokim połysku jest najłatwiejsza do mycia, ale również chropowaty blat piaskowany lub szczotkowany nie powinien nastręczać takich trudności, jakie podsuwa nam jego wygląd. Odpowiednio zaimpregnowany i wypolerowany, zyskuje właściwości antypoślizgowe.


Fot. i oprac. na podstawie:
Hoder, Pinterest, Kitchens by Hastings, Archi Expo, kamienportal.pl, Design Idea, DISCOVER stone care