Aktualny motyw: Łazienki inspirowane modą

Logo Tubądzin

Mecenas motywu

Twarde jak… kamień. Blaty kamienne do kuchni

Kuchnia lubi kamienie. Może nie te szlachetne, ale ubrana w grafity lub marmury zada szyku w każdym domu. Jaki kamień wybrać do kuchni, żeby była elegancka i łatwa do utrzymania w czystości? Oto nasze propozycje blatów kamiennych.

Od rustic chic po industrial: blat kamienny do kuchni

W zgodzie z naturą, swojsko, elegancko, na zasadzie kontrastu – tak możemy zaprojektować kuchnię, w której znajdzie się miejsce dla kamiennego blatu. Wnętrze rustykalne polubi się z kamieniem niewypolerowanym, np. w wersji szczotkowanej. Styl glamour aż prosi się o błyszczący kamień, a industrialna oszczędność nie przestraszy się surowego blatu kamiennego. Gdy wybierzemy spośród kamieni takich jak: granit, marmur, kwarcyt, wapień, trawertyn, piaskowiec czy gnejs, pozostaje nam wybrać wykończenie powierzchni blatu kamiennego. Metod obróbki kamienia mamy do wyboru kilka: szlifowanie, polerowanie na wysoki połysk lub „półpolerowanie”, płomieniowanie, szczotkowanie i piaskowanie.

duża wyspa w kuchni z kamiennym blatem
Blaty kamienne – Granit
biała kuchnia z białym kamiennym blatem
Blaty kamienne – Marmur

Blaty z granitu najlepsze do kuchni

Uchodzą za najtrwalsze, dlatego specjaliści polecają je do kuchni. Pięknie wyglądają polerowane na wysoki połysk, ale dobrze znoszą również inne rodzaje wykończenia, takie jak płomieniowanie (nie można mu natomiast poddać marmuru czy trawertynu). Blaty granitowe są odporne na zarysowania i wysokie temperatury, a do tego występują w różnych, także tych intensywnych kolorach.

biały kamień z niebieskimi elementami jako blat w kuchni
Blaty kamienne – Niebieski granit
kuchnia z niebieski kamiennym blatem
Blaty kamienne – Granit

Blaty marmurowe

Marmur to klasa sama w sobie, materiał luksusowy. Jego zastosowanie w kuchni jest jednak rzadsze niż w łazience, nie jest bowiem tak twardy jak granit. Należy go regularnie impregonować, bo absorbuje ciecze – mogą powstać na nim plamy.

biały kamienny blat
Blaty kamienne – Marmur
biały kamienny blat z szarymi przebarwieniami
Blaty kamienne – Marmur

Blaty kamienne – czyszczenie i konserwacja

Czyszczenie blatu kamiennego w dużej mierze zależy od jego wykończenia. Powierzchnia o wysokim połysku jest najłatwiejsza do mycia, ale również chropowaty blat piaskowany lub szczotkowany nie powinien nastręczać takich trudności, jakie podsuwa nam jego wygląd. Odpowiednio zaimpregnowany i wypolerowany, zyskuje właściwości antypoślizgowe.

kamienny blat w kuchni z łupanym brzegiem
Blat granitowy płomieniowany
Marmur / Granit

Fot. i oprac. na podstawie:
Hoder, Pinterest, Kitchens by Hastings, Archi Expo, kamienportal.pl, Design Idea, DISCOVER stone care

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Złote dodatki w kuchni
Złote dodatki w kuchni

Złoto, które dodaje wnętrzu elegancji, widzimy dziś chętnie nie tylko w salonach i łazienkach. Odkąd kuchnia „wyszła na salony”, złoty kolor zaczął się w niej pojawiać tak samo często i z taką intensywnością, jak w przypadku stref relaksu i tych najbardziej reprezentacyjnych miejsc domu.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Kuchenne must have według FDESIGN
Kuchenne must have: ergonomia i przydatne funkcje

Przepis na idealną kuchnię? Świetny wygląd i wygoda użytkowania. Czyli ponadczasowość, która koresponduje z aktualnymi trendami, wsparta funkcjonalnością umocowaną w ergonomii i nowoczesnych rozwiązaniach. Wszystko to znajduje odbicie w kuchennych kolekcjach marki FDESIGN.