Dwa apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Poznaniu miały dokładnie tę samą bazę, od której wyszło studio Wonderspace, tworząc projekty ich wnętrz. Zobaczmy, co udało się wyczarować na 45 m2 w jednym i drugim mieszkaniu.
Inwestor, którym jest Choya Apartments, dał projektantce sporą swobodę i wspólnie ustalili, że każdy z pięciu apartamentów na wynajem powinien różnić się stylistycznie od pozostałych, ale jednocześnie w jakiś sposób z nimi korespondować. Projektantka Marietta Wojtczak w jednym mieszkaniu postawiła na odcienie niebieskiego i szarości, doprawiając je odrobiną czerni, a w drugim na klasykę odzianą w beże i szarości. W pierwszym przypadku wszystko kręci się wokół koloru denim blue, wystrój drugiego oparty został na ciepłych odcieniach szarości i beżu przełamanych czernią. Całość dopełnia naturalne drewno.
– Bardzo ważnym aspektem projektowanych mieszkań na Towarowej było stworzenie domowego wnętrza, które nie będzie tylko miejscem do spania. Z tego względu są one w pełni wyposażone. Funkcjonalna kuchnia, miejsce do spożywania posiłków (z pięknym widokiem na Poznań!), sofa z funkcją spania, duży telewizor, pralka, wygodne łóżko i dużo miejsca do przechowywania stworzyły przestrzeń nie tylko do krótkich odwiedzin. Sporym wyzwaniem w tym mieszkaniu było zaprojektowanie szafy w bardzo wąskim holu. Dzięki odwrotnemu umiejscowieniu drążków na wieszaki udało się stworzyć bardzo pojemną zabudowę o głębokości tylko 40 cm. Aby wizualnie nie zmniejszała ona zbytnio pomieszczenia została zakończona zaoblonym blatem – mówi autorka projektu Marietta Wojtczak.
Otwarta przestrzeń i miejsca do przechowywania
Część dzienna obu mieszkań to jedna otwarta przestrzeń łącząca aneks kuchenny, salon i jadalnię, dzięki czemu wydaje się o wiele przestronniejsza i pełna światła. Wszystkie zabudowy zostały wykonane na wymiar przez stolarza. W ten sposób, w każdym pomieszczeniu udało się otrzymać sporo miejsca do przechowywania. Meble zostały wykonane z gotowych płyt laminowanych – nawet te w kolorze denim blue w pierwszym mieszkaniu oraz górne szafki kuchenne w drugim mieszkaniu, odwzorowujące naturalny dębowy fornir.
Sypialnia i łazienka
Sypialnia nawiązuje stylistycznie do pozostałych pomieszczeń. Znowu mamy tutaj różne odcienie niebieskiego połączone z szarością i czernią. Ciekawym urozmaiceniem jest ściana za zagłówkiem łóżka, na której kolor kończy się na wysokości okna. W łazience udało się zmieścić niewielką pralkę w zabudowie oraz zaprojektować dużo miejsca do przechowywania pod umywalką i nad zabudową WC.
Z głową w chmurach
W sypialni drugiego mieszkania ciekawym pomysłem jest zastosowanie tapety w ramce ze sztukaterii, która tworzy piękne tło dla zagłówka łóżka. Tutaj dosłownie leży się z głową w chmurach. Tapeta nawiązuje do pięknego nieba widocznego przez spore okna, które również odbija się we frontach lustrzanych naprzeciwko.
Łazienka nawiązuje stylistycznie do reszty pomieszczeń, ale jest tu zdecydowanie więcej kontrastu – duża, czarna zabudowa WC, czarna armatura i dodatki, a geometryczna podłoga delikatnie przełamuje ten klasyczny styl.
Proces realizacji obu projektów trwał ok. 5 miesięcy.
Bio projektu
-
- Projekt: Wonderspace
- Lokalizacja: Poznań
- Powierzchnia: 45m2
- Zdjęcia: Kamil Brycki
Galeria zdjęć
Oprac. na podst.: mat. prasowe Wonderspace
Fot.: Kamil Brycki
Baza produktów
Inne ciekawe eventy

Venice Architecture Biennale 2025

ARCHITECT@WORK Warsaw 2025

Dudki PRL-u
