Wodna ściana w domu – czyli co można zrobić z wodą we wnętrzu

Myślę: „spokój”, słyszę szum. Lasu albo wody. Strumyka czy wodospadu? Wśród skał czy… betonowych ścian mojego domu?

Projektowanie biofiliczne pozwala człowiekowi łatwiej znieść to, przed czym nie ma ucieczki, czyli technicyzację życia. Ta, jak wiadomo, potrafi zmęczyć i zaburzyć funkcjonowanie organizmu – choroby cywilizacyjne pojawiają się jak grzyby po deszczu. Że deszcz był kwaśny, a grzyby halucynogenne, dostrzega coraz więcej z nas, na czele z projektantami. Paradoksalnie jednak nowe technologie pozwalają zbliżyć się do natury, pod warunkiem, że są właściwie użyte. Mowa tu o zaawansowanych technologicznie projektach domów w skałach, z widokiem na niebo czy nawet domu-wodospadzie, który został zaprojektowany już w latach 30. XX wieku przez Franka Lloyda Wrighta, ale też o meblach stwarzających poczucie bezpieczeństwa (tzw. azyl modułowy).

ściana wodna wodospad pod domem

Fallingwater, projekt: Frank Lloyd Wright, 1935

ściana wodna wokół domu

Ściana wodna -Fallingwater, projekt: Frank Lloyd Wright, 1935

To poczucie buduje się na szereg sposobów, począwszy od doboru materiałów i kształtów, a skończywszy na odpowiedniej grze światła, a nawet na umiejętnym podkreśleniu elementów konstrukcyjnych, które odwzorowują symetrię i hierarchię przestrzenną charakterystyczne dla natury.

Mniej lub bardziej wyeksponowana. Szumiąca głośniej lub ciszej, i słyszana wcale nie z głośników. Żywa, prawdziwa woda spływająca ze ścian

Ściana wodna w domu – woda we wnętrzu

Jednym z elementów, które pomogą wykorzystać biofiliczne projektowanie, jest woda. Pojawiająca się nie jako nawiązanie, tylko jak najbardziej dosłownie, fizycznie i w czystej postaci. Mniej lub bardziej wyeksponowana. Szumiąca głośniej lub ciszej, i słyszana wcale nie z głośników. Żywa, prawdziwa woda spływająca ze ścian. Woda sprzyja relaksowi, wycisza, ale też powoduje wzrost kreatywności.

kolorowo podświetlona ściana wodna

Fontanna z onyksu w prywatnej rezydencji w miejscowości Koncha Zaspa w Obwodzie Kijowskim, realizacja: Dalid

szklana ściana wodna w białych przestrzeniach

Carrara House waterfall

Dłuższe przebywanie nad wodą, wpatrywanie się w jej taflę i słuchanie szumu, wprowadza człowieka w stan podobny do medytacji. Pozwala odpocząć umysłowi i znaleźć się na pograniczu jawy i snu, tak ważnym dla zachowania psychicznej równowagi. Wykorzystują to projektanci wnętrz, którzy chętnie sięgają po ściany wodne np. przy aranżacji wnętrz gabinetów lekarskich i kosmetycznych oraz hoteli.

ściana wodna na drewnianych deskach

PROCOPIO DOWNTOWN SAN DIEGO, CA, realizacja: LL Waterfall Design

ściana wodna za łóżkiem w sypialni

Underwater Dreams – Mission Bay, CA, realizacja: LL Waterfall Design

wysoka ściana wodna przy dużych drzwiach

Liquid Copper – Hunnington Beach, CA

nitkowa ściana wodna w kształcie walca

Wodospad nitkowy w Sanatorium „Karpaty” w Truskawcu, realizacja: Dalid

Wodna ściana bez instalacji hydraulicznej

Rozwiązań jest wiele, a wśród nich takie, które nie wymagają przyłączy hydraulicznych – ściany wodne bąbelkowe, wykonane z wysokiej jakości grubej tafli szkła akrylowego. Niestraszne im zarysowania, te można bowiem zeszlifować – dzięki wspomnianej dużej grubości plexi.

Doskonale sprawdzają się jako element ekspozycyjny. Mogą stanowić też oryginalny nośnik reklamowy

Zastosowanie ścian wodnych

Ściany wodne w domu niewątpliwie są elementem dekoracyjnym, dlatego można je wykorzystać w salonach i innych wnętrzach, w których zależy nam na funkcji ozdobnej, oczywiście poza wspomnianą relaksacyjną. Doskonale sprawdzają się jednak również jako element ekspozycyjny – stosowany w galeriach handlowych, sklepach, salonach samochodowych. Mogą stanowić też oryginalny nośnik reklamowy. Sztuka tkwi w szczegółach, czyli w odpowiednim doborze miejsca i oświetlenia, które wyeksponuje towar na tle wodnej dekoracji. Same w sobie intrygujące, czynią bardziej atrakcyjnymi również przedmioty ze swojego najbliższego otoczenia.

kolorowo podświetlona ściana wodna w barze

Bar wodny, realizacja: Hydroteka

wkomponowana w czarny mebel ściana wodna

Wodna ściana w rezydencji architekt Angeli Danadjievej

ściana wodna jak deszczownia w łazience

Łazienka w japońskim stylu

Konserwacja ściany wodnej

Jest ona prosta – wystarczy dolewać regularnie wodę, która odparowała. Ważne, żeby była to woda destylowana, wzbogacona o środek do krystalizacji wody.

Ściana zdalnie sterowana

Ściany wodne dają też wyjątkowe możliwości tworzenia dynamicznych efektów wizualnych. Ten efekt znamy z pokazów podświetlanych fontann. Dzięki zastosowaniu różnych układów kanałowych można sterować dyszami, powodując przerwy w ich pracy. Tak działa wodna ściana bąbelkowa z sekwencyjnym układem sterowania.

podświetlona na niebiesko ściana wodna

Ściana wodna w domu, realizacja: Hydroteka

A na koniec krótki film o domu-wodospadzie Franka Lloyda Wrighta. Czy zaprojektowany w latach 30. XX wieku Fallingwater się zestarzał? Jak myślicie?

Fot. i oprac. na podstawie:
Hydroteka, LL Waterfall Design, Home Designing, Dalid, Khan Academy, decoist, Klubicko.org

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Magdalena Torczyńska-Moradi autor MAGAZIF.com

Pisze od ósmego roku życia, wyżywa się redaktorsko od 2007 roku. Łączy w sobie skrajności, o których boją się szepnąć nawet syczące S i złowrogie Ó z tysięcy stron, których dotknęła. Nigdy nie umiała rysować, śpiewać, grać na instrumentach ani w koszykówkę, więc pozostała jej rzeźba, tyle że w słowach. Robi to z przyjemnością, prowadząc własną firmę Tekstem. Redaguje, pisze i pilnuje, żeby inni robili to ładnie. W przyszłości ma zamiar też zadbać o najmłodszych czytelników, dokładając kilka cegiełek do rynku wydawnictw dziecięcych.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama