Kuchnia w stylu vintage i patenty na jej stworzenie. Dowiedz się, jak w kilku krokach wprowadzić retro styl do kuchni. W końcu w ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami powrotu stylu retro z modą inspirowaną latami 90., z serialami telewizyjnymi, których akcja rozgrywa się w latach 80., czy z salonami wypełnionymi zielenią i odcieniami pomarańczy, które przenoszą nas w lata 70. i wcześniejsze. Jeśli chcemy kuchni vintage, oto proste patenty, by do nowoczesnych kuchni przemycić odrobinę stylu retro.
- Kultowy styl przenosi nas w czasie, co sprawia, że ożywiają beztroskie wspomnienia. Styl retro bazuje na nostalgii.
- W stylistyce retro główne skrzypce grają kolor i forma.
- Aby stworzyć kuchnię vintage postawmy na wyraziste kolory i kontrasty: biało-czarna podłoga współgra tu z kolorowymi meblami, zarówno wolnostojącymi, jak i tymi w zabudowie.
- Liczy się też opływowa forma wolnostojących sprzętów: postawmy na obłe kształty i zaokrąglone rogi np. czerwonej lodówki, czy żółtego tostera, który wyeksponujemy na blacie.
- Retro coraz częściej lubuje się w nowoczesnych technologiach: i choć lubi odnawiadnie, to pamiętajmy, że przy tym stylu nie musimy rezygnować z najwyższej klasy sprzętów.
Kuchnia vintage na wyciągnięcie ręki
Choć wymaga dużego wyczucia, kuchnia retro może być aranżowana zarówno w małych mieszkaniach w centrum miasta, jak i w dużych domach na przedmieściach. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, efekt wart jest starań, bo kuchnia vintage oferuje aranżację daleką od nudy i przewidywalności.
Co sprawia, że styl retro jest tak atrakcyjny? Kształty, kolory i kultowy styl przenoszą nas w czasie, co sprawia, że ożywiają beztroskie wspomnienia. Poczucie nostalgii jest jeszcze silniejsze nie tylko jeśli chodzi o meble czy wyposażenie kuchni vintage, ponieważ zapachy i smaki przywołują nam wspomnienia z dzieciństwa. Odrobina szyku retro urozmaica wygląd mieszkania, nadaje mu nieco charakteru i designu. Od czego jednak zacząć?
Kuchnia vintage: kolorystyka i design
Aranżuję kuchnie vintage, pamiętajmy, że stonowane kolory zawsze się sprawdzą, ale nie musimy być aż tak zachowawczy: wręcz przeciwnie! Korzystajmy z naturalnych materiałów, jak drewno czy cegła, i postawmy na wyraziste ozdoby w całej aranżacji. Kolorystyka? Vintage lubi mocne barwy – łączmy je na zasadzie kontrastu, z czego najbardziej czytelnym będzie ten z udziałem czerni i bieli. Dlatego na podłodze kuchennej w stylu retro niech nam zagra klasyczna szachownica… lub drewno. Bardziej vintage już się nie da!
Kuchnia retro: meble w stylu vintage
Meble kuchenne do tego typu aranżacji powinny być wybierane z równą starannością. Mogą być stylizowane, czy postarzane. Najlepiej sprawdzą się te z dekoracyjnymi frontami, a także drewniane. Możemy poszaleć z modnymi obecnie ryflowaniami. W stylu retro dozwolone są rzecz jasna nawiązania do stylistyki rodem z lat 50., 60. i 70. Takie meble świetnie wpisują się w aranżację kuchni w stylu vintage. Biała kuchnia w stylu vintage, zbliżona do stylistyki rustykalnej, w której wyeksponujemy na ścianach ceramiczne talerze, to zawsze strzał w dziesiątkę, jednak warto nieco ją ożywić np. sprzętami AGD lub dodatkami w intensywnej barwie. W kuchni retro niech kluczowe miejsce zajmie stół z dużym blatem i krzesła. Warto zadbać, by pomieszczenie to choć przestronne, to było też przytulne: stąd najlepiej w kuchni urządzonej w stylu vintage sprawdzą się tekstylia i np. firanki mające jasny kolor. Inspiracje w stylu retro znajdziemy w sieci i na portalach, potem pozostaną nam już tylko poszukiwania: na portalach aukcyjnych lub pchlim targu w naszej okolicy z powodzeniem znajdziemy odpowiednie szafki, lampy czy kredens z duszą: hołdując idei zero waste, stare meble wcale nie muszą być gorsze od nowych…
Mała kuchnia w stylu retro
Urządzenie małej kuchni może stanowić wyzwanie, ale stylistyka retro pomoże nam uczynić z niej prawdziwą perełkę. Na małej przestrzeni szczególnie dobrze będą wyglądały niewielkie sprzęty o obłych kształtach, nawet te w landrynkowych kolorach. Jeżeli mamy tyle odwagi i lubimy bawić się konwencjami, łatwo stworzymy pomieszczenie przypominające stylowy domek dla lalek. Szczególnie lata 50. i 60. obfitowały w rozwiązania, które pomogą nam uzyskać ten słodki i przytulny efekt. Oczywiście mamy tu pełną dowolność i możemy poprzestać na kultowych modelach krzeseł oraz podłodze w biało-czarną szachownicę.
Jak stworzyć retro kuchnię w stylu vintage od podstaw?
Przede wszystkim: zaplanujmy. Zastanówmy się, jaki układ kuchni będzie dla nas najwygodniejszy i jakich funkcji oczekujemy od sprzętów oraz mebli, które chcemy umieścić w kuchni w stylu retro. Podstawą aranżacji wnętrza jest też kolor. Czy wybieramy tę bardziej elegancką wersję i stawiamy na kolory ziemi, czy robimy sobie soczysty, kolorowy miszmasz? Czerwień, turkus i żółć w dodatkach i na meblach możemy przełamać podłogą w szachownicę, ale wtedy warto zacząć myślenie nad kuchnią właśnie od podłogi. Następnie szukajmy mebli na targach i aukcjach internetowych, a sprzęty wybierajmy te stylizowane na lata 50. Będą energooszczędne i nowoczesne, ale z wyglądu łudząco podobne do tych dawnych.
Nuty vintage w kuchennym sprzęcie: kuchnia retro i kolorowa lodówka
Jeśli już omówiliśmy meble, ten sam trend wyłania się jeśli mamy na myśli sprzęt AGD. Dzisiaj konsumenci chcą mieć funkcjonalne mieszkania z designerskimi przedmiotami, które nadają wyjątkowego szyku. Dlatego stylowe lodówki wolnostojące czy inne sprzęty AGD, które np. postawimy na blacie kuchennym, zyskują na popularności, ponieważ ich wyjątkowość sprawia, że wyróżniają się w każdej przestrzeni, zarówno w minimalistycznym i chłodnym wnętrzu, jak i klasycznej kuchni. Opływowe kształty z zaokrąglonymi krawędziami i wyraźny kolor – w tym wypadku to podstawa, byśmy poczuli się jak w kuchni znanej z seriali produkcji amerykańskiej z lat 5o. czy 60. Na co jeszcze zwrócić uwagę w takiej kuchni?
Nowa technologia w starym stylu: kuchnia w stylu vintage
Stawianie na sprzęty AGD z rysem retro nie oznacza rezygnacji z najbardziej zaawansowanych funkcji, do jakich zwykli przyzwyczaić się najbardziej wymagający użytkownicy. Dostępnym na rynku rozwiązaniom towarzyszy dziś zaawansowana technologia, która sprawia, że np. w kontekście chłodziarek czy lodówek, produkty dłużej zachowują świeżość, a i samo gotowanie czy przygotowywanie posiłków staje się przyjemniejsze – i tym nowoczesna kuchnia w stylu retro różni się od kuchni naszych babć pełnych nieporęcznych czy po prostu mało estetycznych sprzętów, które nie do końca wpisują się w dzisiejsze standardy.
Podłogi do kuchni w stylu vintage
Aranżując kuchnię w stylu vintage można skorzystać z różnego rodzaju materiałów, które doskonale współgrają z tym estetycznym nurtem. Część z nich świetnie odnajdzie się na podłodze. Jeśli nie wiemy, co wybrać, można postawić na klasykę – drewniane podłogi, zwłaszcza te o postarzanym wyglądzie lub w deseniach przypominających stare deski, doskonale pasują do stylu vintage. Mogą to być deski z drewna dębowego, sosnowego czy jesionowego, które nadadzą kuchni również rustykalny i przytulny charakter. Innym tropem, za którym warto podążać będą płytki kamienne, takie jak marmur, terakota czy granit. Ich naturalne tekstury i ciepłe odcienie wprowadzą do wnętrza nostalgiczny klimat, przypominający o tradycyjnych domach z lat minionych, dlatego również są doskonałym wyborem do kuchni vintage.
Jeśli szukamy jednak bardziej wyrazistego elementu, płytki ceramiczne w stylu retro mogą być idealnym rozwiązaniem. Możemy wybrać płytki w geometryczne wzory, kafelki z motywami roślinnymi albo płytki z efektem postarzenia, które nadadzą kuchni autentyczny vintageowy charakter. Płytki w kształcie heksagonalnym także są mile widziane w aranżacjach vintage. Możemy wybrać płytki w stonowanych kolorach lub z delikatnymi wzorami.
Jeśli zależy nam przede wszystkim na łatwej w pielęgnacji, postawmy na laminowane podłogi imitujące stare drewno. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, zatem dzięki nim stworzymy bez problemu klimat vintage w kuchni.
Dodatki w kuchni vintage
Na koniec dodatki i akcesoria. Kuchnia w stylu vintage lubi chwalić się sprzętami, dlatego w przeciwieństwie do np. minimalistycznych kuchni, charakterystycznych dla stylu skandynawskiego nie musimy ich ukrywać: wręcz przeciwnie – ulubione kubki niech zawisną na ścianie, a charakterystyczne słoiki z klipsem wypełnione sypkimi produktami (np. makaronem), dzbanki i słoiki z przetworami niech cieszą nasze oczy, stojąc na blacie obok barwnego ekspresu do kawy czy tostera. Listę zakupów przypnijmy obok retro obrazków na specjalnej tablicy, która stworzy unikalny kolaż. Tu inne kolory np. poszczególnych sztuk sprzętu AGD nie muszą sobie przeszkadzać. Niech różowa lodówka czy żółty toster zgrają się z kolorem płytki w kształcie małych prostokątów – pamiętajmy też, że kolorowe płytki sprawdzą się jako detal – np. pomalowane na kolor miętowy nadadzą wnętrzom elegancji, sprawiając że aranżacja zyska spójności.
Jeśli kuchnia w stylu retro ma być zaaranżowana w wersji nieco bardziej uspokojonej – niech wnętrze wypełnią kontrasty. Kuchnia w stylu vintage łączy stare, klasyczne rozwiązania, które skrywają wnętrza, w jakich odnajdziemy ducha minionych lat.
Fot. Smeg, Gorenje, Pexels, Istock