W dawnej Fabryce Pomp w Lesznie już wkrótce powstaną lofty. Wnętrze apartamentu pokazowego, który powstał w starej Kuźni, zaprojektował Jan Sikora.
Ogromna liczba obiektów po dawnych fabrykach, młynach, stoczniach i browarach jest skarbem dla deweloperów. Jedną z najnowszych inwestycji są lofty w dawnej, XIX-wiecznej Fabryce Pomp w Lesznie. Aktualnie trwa rewitalizacja budynków.
Czytaj więcej: Lofty na Pompach w Lesznie
W sercu inwestycji znajduje się Kuźnia, a w niej apartament pokazowy zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Jana Sikory.
Industrialna przestrzeń na pokaz
– Obiekt zrobił na mnie ogromne wrażenie. Miał w sobie doskonałość starych brudnych ścian, niepowtarzalny nastrój oraz zapach kuźni. Koncepcja powstała w mojej wyobraźni w niecałą godzinę. Zobaczyłem przestrzeń bezkompromisową, w której zostawiam to, co surowe: mury, posadzkę, industrialne elementy, a dodaję elementy ocieplające wnętrze: miękkie tkaniny oraz zieleń. Wyobraziłem sobie miejsce o niewymuszonym, ale surowym i eleganckim charakterze – mówi Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza Architektura. – Od początku czułem dużą więź z tym obiektem. Nie pozwoliłem robić niczego bez mojej wiedzy. W sprawie przemieszczenia czy usunięcia jakiejkolwiek części muru, malowidła albo śruby wykonawcy mieli się konsultować bezpośrednio ze mną. Pełna kontrola realizacji był kluczem do sukcesu tego projektu. Musiałem być bardzo bezpośredni, ostry w opiniach i zdecydowany – łatwo przez kilka złych decyzji zniszczyć potencjał takiego miejsca. A stawka była wysoka – modelowy polski loft w prawdziwie industrialnej przestrzeni. W odróżnieniu od soft loftów, jakie projektuje się we współczesnym budownictwie, gdzie nastrój wnętrza tworzy się poprzez aplikacje, cytaty czy meble z rurek hydraulicznych.
Gra kontrastów w historycznej tkance
We wnętrzu apartamentu kluczowy jest kontrast. Loftowe przestrzenie wypełniają oryginalne, ceglane ściany, betonowa posadzka i surowe elementy wykończenia. Idealną ramę kompozycyjną dla zastanej tkanki historycznej stanowi wprowadzona do projektu neutralna, ale elegancka, matowa czerń.
Loftowe przestrzenie wypełniają oryginalne, ceglane ściany, betonowa posadzka i surowe elementy wykończenia.
Pojawia się ona tutaj w wielu odsłonach: w złamanym macie Fenixu w zabudowach kuchennych, stali perforowanej, rytmie stalowej balustrady, miękkiej linii kręconych schodów czy nóżkach od mebli.
Aranżacja została uzupełniona ciepłą gamą odcieni brązu i pomarańczy w postaci mebli, surowych bali drewna, kolumn podtrzymujących antresolę, dodatków czy czysto pomarańczowej sofy.
Dopełnieniem projektu było wprowadzenie miękkiej zieleni i obraz z widokiem Nowego Jorku namalowany przez projektanta.
– Projekt apartamentu w Kuźni był dla mnie żywiołem twórczym i niezwykłą przygodą. Osobiście świetnie czuję się właśnie w takich autentycznych przestrzeniach. Lubię też swobodę twórczą. Dopiero wtedy, gdy zdobędzie się zaufanie inwestora można stworzyć wyjątkowe i mocne stylistycznie przestrzenie – podsumowuje Jan Sikora.
Fot.: Tom Kurek