Aktualny motyw: Łazienki inspirowane modą

Logo Tubądzin

Mecenas motywu

M jak minimalizm. W tych wnętrzach złapiesz oddech

Dla jednych są puste i sterylne, inni nie wyobrażają sobie, że gdzie indziej mogliby się skupić. Zobaczcie wnętrza, w których króluje minimalizm.

Minimalizm jako prąd w sztuce znany jest od lat 50. XX w. Oszczędna stylistyka, uproszczone bryły, redukcja ilości kolorów – to z łatwością przeniesiono do wnętrz, i to nie tylko galerii, ale zupełnie zwyczajnych, służących na co dzień do mieszkania. Minimalizm stał się receptą na spokój dla wielu zmęczonych chaosem, szukających chwil do kontemplacji ludzi. Jego pierwotna fascynacja produkcją przemysłową na pewno rzuca światło na główne zadanie mieszkania – ma ono nam, konsumentom, służyć jak każdy przedmiot. Może tylko nieco dłużej i na wielu płaszczyznach naraz. Użyteczność i wygoda wybijają się tu na pierwszy plan. W minimalizmie kluczowe jest tworzenie przestrzeni, w której usłyszymy własne ja, nieprzytłoczone ozdobnymi rozpraszaczami uwagi.

minimalistyczna kuchnia z białymi fronatami i czarnym kamiennym blatem
FRØPT
wanna wolnostojąca biała w przestronnej minimalistycznej łazience
Maguire + Devine Architects

Dziś minimalizm ma się świetnie, nie tylko wśród koneserów i świadomych konsumentów sztuki użytkowej. Dlaczego? Choćby dlatego, że wnętrze minimalistyczne jest po prostu bezpieczne. Urządzenie mieszkania zgodnie z tym trendem nie jest skomplikowane i wystarczy się trzymać kilku podstawowych zasad, żeby nie popełnić faux pas. W przypadku innych stylów urządzanie wnętrza na własną rękę jest bardziej ryzykowne, a granica oddzielająca od kiczu znacznie cieńsza. Tu nie ma miejsca na kicz.

styl minimalistyczny wnętrze z małą drewnianą ławką
Think Architecture, fot. Simone Bossi

Schowaj wszystko, czyli meble do przechowywania

W minimalistycznym wnętrzu nie ma miejsca na dużą ilość detali i bibelotów. Gdy chcemy ukryć kosmetyki czy inne przedmioty codziennego użytku, z pomocą przyjdą nam meble do przechowywania z gładkimi frontami. Niektóre zlewają się ze ścianą, inne stanowią przedłużenie stolarki drzwiowej czy okiennej – grunt, żeby nie rzucać się zbytnio w oczy i tworzyć spójną stylistycznie, stonowaną zabudowę. Świetnie sprawdzą się tu fronty bez uchwytów, np. te zamykane na magnes. Oczywiście zabudowę stosujemy tam, gdzie to potrzebne. Jeżeli nie toniemy pod stertami rzeczy, wystarczą pojedyncze, wolnostojące meble. Tu każdy detal jest przemyślany, a ozdoba stanowi jeden akcent.

styl minimalistyczny wnętrze salonu w szarościach i bieli
Lawless & Meyerson, fot. Justin Alexander
styl minimalistyczny wnętrze łazienki beżowej z wysoką umywalką
Lawless & Meyerson, fot. Justin Alexander

Minimalizm i kolory

Jeżeli kolor, to raczej stonowany. Minimalizm lubi biel i jasne barwy, ale to nie znaczy, że nie ma w nim miejsca na ciemną ścianę. Ważne, żeby nie było krzykliwie i żeby nie zapanował kolorystyczny dysonans. Ciemne wnętrza też się bronią, pod warunkiem, że będą ascetyczne.

styl minimalistyczny wnętrze sypialni z czarnym stolikiem przy wysokiej lampie
Lawless & Meyerson, fot. Justin Alexander
styl minimalistyczny wnętrze jadalni w szarym kolorze z drewnianymi krzesłami
Arjaan de Feyter, , fot. Piet-Albert Goethals
styl minimalistyczny wnętrze sypialni i korytarza w białym kolorze
Arjaan de Feyter, fot. Piet-Albert Goethals
W minimalistycznym wnętrzu ma się dobrze oddychać

Minimalizm, czyli maksimum przestrzeni

W minimalistycznym wnętrzu ma się dobrze oddychać. Najlepiej, gdy zrezygnujemy ze ścianek działowych i uczynimy pomieszczenie przestronnym, a przy okazji dobrze doświetlonym. Oświetlenie gra tu niebagatelną rolę, dlatego tak ważne są duże okna, przez które wpada światło dzienne. Dekoracje okien we wnętrzu, w którym króluje minimalizm, oczywiście również muszą być oszczędne, o ile w ogóle z nich nie zrezygnujemy. Dobrze się sprawdzą rolety, plisy lub gładkie zasłony z naturalnego materiału.

styl minimalistyczny duże wnętrze wykończone kamieniem i drewnem
Think Architecture, fot. Simone Bossi
styl minimalistyczny wnętrze salonu z dużą sofą i szarym stolikiem
Lawless & Meyerson, fot. Justin Alexander
styl minimalistyczny drewniane wnętrze salonu z niskim stolikiem na tle panoramicznego okna z widokiem na drzewa
Maguire + Devine Architects

Minimalizm we wnętrzu to bezpieczny wybór. Do niektórych przemawiają względy estetyczne – prostota i elegancja, dla innych minimalizm to styl życia, który nie kończy się na organizacji przestrzeni.

Fot. i oprac. na podst.:
Lawless & Meyerson, Arjaan de Feyter, Maguire + Devine Architects, Think Architecture, FRØPT

styl minimalistyczny

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Wyrazista prostota – projekt wnętrza w minimalistycznym stylu
Wyrazista prostota – projekt wnętrza w minimalistycznym stylu

Wystrój tego apartamentu miał być ponadczasowy, a zarazem zgodny z najnowszymi trendami, oszczędny i stonowany, ale daleki od nudy i monotonii. Te z pozoru wykluczające się oczekiwania właściciela pogodziła w swoim projekcie architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Apartament wakacyjny w Gdańsku
Piaski i zielenie. Wakacyjne lokum w Gdańsku

Głównym założeniem projektowym było stworzenie oazy spokoju i relaksu, luźno nawiązującej do stylu skandynawskiego i okolic nadbałtyckich, a także wykorzystanie tej małej, chociaż bardzo ciekawej przestrzeni w 100%.

styl nowoczesny

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Elegancka konsekwencja w krakowskim apartamencie
Elegancka konsekwencja w krakowskim apartamencie

Do pracowni architektonicznej BAJERSOKÓŁ team zgłosił się klient zdecydowany i mający bardzo konkretną wizję tego, jak jego apartament ma wyglądać i jakie spełniać funkcje. Na realizację przeznaczył wystarczająco dużo czasu, aby dać architektom możliwość praktycznej weryfikacji swojej idei i zaproponowania kompromisowych rozwiązań. Powstałe w wyniku tej współpracy wnętrze – eleganckie i nowoczesne, a jednocześnie naturalne w kwestii doboru materiałów i gamy kolorystycznej – zostało właśnie…

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Klasyka i kontrasty w eleganckim apartamencie
Ton w ton. Elegancki 280-metrowy apartament w Warszawie

Eleganckie mieszkanie zajmuje całą kondygnację w luksusowym apartamentowcu na warszawskim Mokotowie. Inwestorom zależało na dużej powierzchni, dlatego kupili dwa lokale mieszkalne i postanowili połączyć je w całość. Dzięki temu powstał apartament o powierzchni 283 m2. Projekt i wykończenie wnętrz pod klucz właściciele powierzyli architektom z MIKOŁAJSKA studio, z którymi mieli już okazję wcześniej współpracować – byli więc pewni, że i tym razem wszystko będzie dokładnie dopasowane do ich…