Minibary to, podobnie jak produkty, które się w nich przechowuje, meble ekskluzywne. Niezależnie od rozmiarów, zmieniają nie tylko charakter wnętrza, ale i wpływają na panującą nim atmosferę. W jaki sposób?
Koneserzy napojów alkoholowych doskonale wiedzą, że równie ważnym jak smak jest sposób podania… i przechowywania. A kolekcjonowanie szlachetnych trunków to źródło wciągającej pasji, której należy się honorowe miejsce. Adekwatnie dobrany do potrzeb i rozmiarów kolekcji barek dodatkowo wyeksponuje jej najcenniejsze egzemplarze. Już samo posiadanie specjalnego miejsca do przechowywania alkoholi, świadczyć będzie o statusie właścicieli i prestiżu miejsca.
Mamy różne potrzeby, ale łączy nas zamiłowanie do piękna. Jeśli jesteśmy przy tym osobami lubiącymi gwarne towarzystwo rodziny i znajomych, minibarek Grimaldi zaprojektowany przez markę Eichholtz z pewnością znajdzie nasze uznanie i podziw. Projektanci marki wychodzą z założenia, że barek na alkohole nie może pozostać kolejnym smutnym meblem do przechowywania. Jak zapewnia producent, zastosowane w konstrukcji mebla czarne szkło optycznie powiększa przestrzeń. Natomiast jego funkcja oraz idea mają się rozszerzać, tworząc przestrzeń, wokół której kwitnąć będzie życie towarzyskie.
A gdyby tak do zagospodarowania mieć cały glob? Afrodyta to prawdziwe dzieło sztuki w kolekcji barków włoskiego producenta Zoffoli. Elegancki globus barowy, skrywający miejsce na 6 do 8 butelek i około 16 szklanek, został wzbogacony złotymi wykończeniami. Konstrukcja bukowo-mahoniowego lakierowanego drewna wzniesie klasę każdego pomieszczenia na prawdziwi astronomiczny poziom. Dzięki wiernie odwzorowanej mapie, możemy poczuć się jak XVI-wieczni odkrywcy, obracając glob wokół jego osi i podróżując wzdłuż południka. Mapa pełna geograficznych odniesień, została wykonana zgodnie z wiedzą ówczesnych astronomów, natomiast wnętrze globu jest udekorowane starożytnymi ikonografiami i postaciami z mitologii.
Idealnym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie barku w osobnym, przestronnym pomieszczeniu, którego przeznaczenie koresponduje z rozrywką, a komfortowe wyposażenie uprzyjemnia czas spędzony w gronie przyjaciół. Gdy jednak nie dysponujemy wystarczającej ilości miejscem, możemy sięgnąć ręką do mobilnego baru, dla którego miejsce powinno znaleźć się w każdej przestrzeni. Przykładem idealnego mebla jest bar Loud, powstały w biurze projektowym Farg & Blanche. Solidne wykonanie zostało zamknięte w delikatnej stylistyce, której podstawą jest dębowe drewno, fornir oraz lustrzany laminat. To zdecydowanie ponadczasowy klasyk. Sprosta wymaganiom złożoności ról mebla funkcyjnego oraz estetycznego, który dodatkowo spełniać będzie i wysublimowane kryteria estetyczne i surowe wymogi gabarytowe.
Kolejną propozycję podajemy z lekkim przymrużeniem oka. Gdyby po dalekiej podróży do Indii chcieć zatrzymać dla siebie jedną tylko rzecz i zapewnić jej honorowe miejsce w domu, proponujemy ekstrawagancki bar w postaci autentycznego przodu moto rykszy – tradycyjnego indyjskiego środka transportu. Ten metalowy barek nadaje się do odważnych industrialnych wnętrz i jest niezwykle pojemny. Można w nim przechować aż 10 butelek, ponadto posiada 2 szuflady i 2 półki.
Uspakajając nieco stylistykę, powróćmy na koniec do bardziej tradycyjnych rozwiązań. Przykładem niech będzie wózek barowy wyprodukowany przez Nordal. Ten stalowy barek został pokryty mosiądzem i wyposażony w trzy kółka. Przeszklone półki nadają mu lekkości i korespondują z opakowaniem produktu, który ma on przewozić i eksponować.
Bogata paleta dostępnych wykończeń oraz modeli zapewnia wybór idealnego mebla, który sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów i kolekcjonerów trunków. Prezentowane propozycje to kunsztowne połączenie funkcjonalności oraz nowoczesnego designu, tworzących unikatowe (i często dość oryginalne i odważne) przedmioty służące zarówno koneserom, jak i amatorom napojów alkoholowych.
Fot.: Selsey, BBHome, Zoffoli, Fargblanche, Mandallin, LOFTBAR