Mała łazienka – duże wyzwanie. Architektki z pracowni WZ Studio radzą, jak urządzić niewielką przestrzeń
Mała łazienka to duże wyzwanie aranżacyjne, z którym musi zmierzyć się większość z nas. Musimy w niej zmieścić wszystkie strefy użytkowe, a dodatkowo zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Jak zatem urządzić niedużą przestrzeń, by była nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna? Z pomocą przyjdzie wyposażenie z oferty marek Geberit i Koło.
Urządzanie małej przestrzeni zawsze wydaje się problematyczne. Dotyczy to zwłaszcza łazienki, której metraż najczęściej jest ograniczony. Do tego dochodzi brak naturalnego światła, które by optycznie rozświetlało wnętrze. Trzeba więc dokładnie przemyśleć wszystkie dostępne rozwiązania – funkcjonalne rozmieszczenie poszczególny stref użytkowych, wybór kolorystyki oraz wyposażenia. Łazienka bowiem to nie tylko pomieszczenie higieniczno-sanitarne, ale też pokój kąpielowy, miejsce codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, a często też pralnia. Co więcej, korzystają z niej zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Jej wyposażenie musi więc być bezpieczne, komfortowe oraz uniwersalne. Jak zatem urządzić małą łazienkę?
Poznaj zasady ergonomii
W małej łazience każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego tak ważne jest tu ergonomiczne rozmieszczenie poszczególnych stref i wybór wyposażenia. Pozwoli ono na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Przede wszystkim powinniśmy wyznaczyć podstawowe strefy w łazience: kąpieli, umywalki, WC oraz pralni z dodatkowym miejscem do przechowywania, zadbać by się nie przenikały oraz zapewnić łatwy dostęp do każdej z nich. Aby korzystanie z łazienki było przyjemne i bezkolizyjne należy zachować pewne odległości między poszczególnymi sprzętami. Miska WC powinna być zawieszona minimum 20 cm od prostopadłej ściany, a przed nią pozostać wolna przestrzeń o wymiarach 80×60-80 cm. Umywalkę należy umiejscowić w pobliżu toalety – 30 cm od ściany prostopadłej na wysokości 80-85 cm (dla wyższych osób nawet 90cm) i zagwarantować wolną przestrzeń przed nią o wymiarach 100×70 cm. Zgodnie z zasadami ergonomii strefa umywalki powinna oddzielać strefę WC od kąpielowej. W tej ostatniej możemy zdecydować się na wannę, która może przylegać do 2, a nawet 3 ścian. Wolna przestrzeń przed wanną powinna wynosić 100-120×70-100 cm. Coraz większą popularnością cieszy się także prysznic, do którego swobodny dostęp zapewni przestrzeń o wymiarach 80-100×90-110cm.
Coś do ukrycia
Urządzanie łazienki najlepiej zacząć od elementów, które na co dzień nie będą widoczne. Do nich należą systemy instalacyjne oraz stelaże podtynkowe. To one pozwolą na estetyczne wykończenie łazienki, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. W każdej, nawet najmniejszej łazience, warto postawić na stelaż podtynkowy. W ten sposób nie tylko ukryjemy nieestetyczne elementy, ale też dzięki zabudowie stelaża dobrze wykorzystamy niedużą przestrzeń tuż nad nim. Miejsce nad zabudową stelaża także możemy praktycznie zagospodarować. Sprawdzą się tu zarówno na otwarte półki, jak i zamknięte szafki, gdzie przechowywać możemy łazienkowe akcesoria, zapasy kosmetyków czy detergenty. To jednak nie wszystkie zalety stelaży podtynkowych. – Miska stojąca zabiera cenne centymetry na podłodze, a wisząca skraca wnętrze o szerokość obudowanego stelaża, ma jednak tę zaletę, że pomieszczenie, w którym się znajduje, optycznie wydaje się większe niż w rzeczywistości. Toaletę z WC wiszącym, na przykład marki Koło, łatwiej się sprząta niż toaletę z miską stojącą – radzą architektki z Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio.
Mały może dużo
Decydując się na zabudowę stelaża, a co za tym idzie podwieszaną miskę WC, pamiętajmy by były one wybrane z oferty tego samego producenta. Tylko wtedy mamy 100 % gwarancję dopasowania i niezawodności. W niewielkich łazienkach warto postawić na wąskie stelaże o szer. 40 cm (zamiast tradycyjnych 60 cm) oraz miski WC o małych kompaktowych rozmiarach. Model toalety Nova Pro Premium marki Koło, dzięki zawieszeniu na wąskim stelażu podtynkowym z oferty tego samego producenta i stosunkowo niewielkiej długości, świetnie wpasowuje się w nieduże wnętrza. Technologia Rimfree®, według której wykonano tę miskę, zapewnia absolutną higienę dzięki usunięciu kołnierza, pod którym mogłyby gromadzić się niebezpieczne zarazki – można dzięki temu cieszyć się czystą i higieniczną łazienką, którą w dodatku bardzo łatwy wyczyścić.
2w1 – toaleta myjąca
Mała przestrzeń zazwyczaj nie pozwala na jednoczesne zainstalowanie miski WC i bidetu. Wielu z nas nie wyobraża sobie jednak korzystania z toalety bez tego ostatniego. Dlatego doskonały rozwiązaniem do małych łazienek (choć nie tylko) są toalety myjące, jak Geberit Aqua Clean. Toaleta myjąca zapewnia idealne uczucie świeżości i komfortu. Jej wyrafinowana technologia i elegancja doskonale się uzupełniają. Kompletne rozwiązanie Geberit wynosi komfort i wygodę toalety na zupełnie nowy poziom, a delikatne mycie wodą intymnych części ciała to najlepszy sposób na przyjemną świeżość, czystość i pewność siebie w każdych okolicznościach.
Wanna czy prysznic?
Następnym krokiem w urządzaniu małej łazienki będzie wybór między wanną a prysznicem. Oczywiście oba rozwiązania są dobre, a wybór konkretnego z nich powinien zależeć od naszego stylu życia. Jeśli mamy małe dzieci, nie rezygnujmy z wanny. Na rynku odnajdziemy wiele ładnych i praktycznych modeli dedykowanych do małych przestrzeni, jak np. wanny z oferty Koło. Gdy jednak urządzamy łazienkę z myślą o szybki stylu życia, wtedy „must have” to przestronny prysznic z brodzikiem antypoślizgowym, jak np. Geberit Sestra 80 cm. Ultrapłaskie i wyjątkowo eleganckie brodziki wykonane są z trwałego materiału łączącego proszek mineralny (zmielone naturalne minerały) i żywicę syntetyczną, co w połączeniu daje wygodną, strukturalną powierzchnię użytkową. Z wierzchu brodziki zabezpieczone są trwałą żelkotową powłoką, wykazującą dużą odporność na uszkodzenia i zarysowania oraz na działanie promieniowania słonecznego. Teksturowana powierzchnia jest przyjemna w dotyku i posiada wyjątkowe właściwości antypoślizgowe (klasa C), co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przy korzystaniu z prysznica. Kształt i technologia zainspirowana odpływem liniowym Geberit CleanLine gwarantuje zarówno nowoczesny design, maksymalną higienę, jak i wysoką wydajność.
Miejsce na wszystko
Nie zapominajmy także o umywalce, która w sposób naturalny dopełnia strefę higieniczno-sanitarną. W małej, wąskiej łazience praktycznym rozwiązaniem będzie wybór niedużej umywalki podwieszanej o szerokości od 36 do 45 cm, na przykład z linii Nova marki Koło. W pomieszczeniach w kształcie innym niż wąski prostokąt można pokusić się o wzbogacenie wyposażenia o szafkę podumywalkową. Praktyczne szafki zintegrowane z niedużymi umywalkami znajdziemy w ofercie Koło. Ciekawe rozwiązania oferuje także seria łazienkowa Geberit Acanto. Łączy ona wyraźne wzornictwo z organicznymi kształtami i inteligentnymi rozwiązaniami w zakresie detali, spełniającymi najróżniejsze wymagania dotyczące wystroju. Modułowy charakter kolekcji pozwala na indywidualny dobór elementów wystroju łazienki. Na uwagę zasługują m.in. umywalki z dodatkową powierzchnią odkładczą. Zapewniają one wygodę podczas codziennych czynności higienicznych. Bez problemu możemy tu odłożyć mydło, maszynkę do golenia czy szczoteczkę z pastą, które zawsze są pod ręką. Dodatkowe miejsce na przechowywanie ulubionych kosmetyków i niezbędnych akcesoriów możemy wygospodarować zamieniając tradycyjną lustrzaną taflę nad umywalką na praktyczną szafkę z lustrem i półkami. Umieszczona w centralnym punkcie, wraz z szafką podumywalkową będzie stanowić wizytówkę wnętrza.
Więcej przestrzeni
Gdy dokładnie przemyślimy wybór funkcjonalności i wyposażenia, wtedy możemy zastanowić się nad stroną czysto estetyczną naszej łazienki. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne kolory i połyskujące powierzchnie. Optycznie rozświetlą one wnętrze, dodając mu lekkości. Podobną rolę spełnią tafle luster, które zmultiplikują przestrzeń. Jasna kolorystyka, nota bene idealnie pasująca do białej ceramiki sanitarnej, stanie się też znaczącym tłem dla elementów dekoracyjnych
– Mała łazienka powinna być zaaranżowana prosto, ale ciekawie. Warto wprowadzić do wystroju wyrazisty, intrygujący element, który nada jej charakter. Jedną ze ścian można wykończyć tapetą, np. w kwiaty, lub płytkami z dekoracyjnym geometrycznym motywem. Płaszczyzną, która się wyróżnia, może być także podłoga np. ze wzorem lastryko lub patchworkowym. Nietuzinkowym pomysłem na uatrakcyjnienie wystroju małej toalety jest wyeksponowanie w niej obrazu, plakatu albo fotografii. Tego typu ozdoba spodoba się z pewnością korzystającym z toalety gościom. Efekt wow gwarantowany – dodają architektki z pracowni WZ Studio.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Geberit i KOŁO
Artykuł sponsorowany