Nie wszyscy mogą spełnić swoje marzenie o domu z ogrodem czy przestronnym mieszkaniu w kamienicy. Jednak bez względu na to, gdzie mieszkamy urządzenie pokoju dla malucha to prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza, gdy chcemy, aby dziecko było przy nas i musimy z istniejącej już przestrzeni wydzielić dla niego miejsce.
Sen to zdrowie
W łóżku spędzamy jedną trzecią czasu, a dzieci jeszcze więcej. Przedszkolaki na przykład przesypiają 10–12 godzin na dobę. Ale nie tylko ilość snu jest ważna, lecz także jego jakość. Na szczęście nawet w małym pokoju nie trzeba rezygnować z wygodnego łóżka i wysokiej jakości materaca.
Łóżka wielofunkcyjne
Łóżeczko niemowlęce nie zajmuje zbyt wiele miejsca, często nawet stoi w sypialni rodziców. Jednak z czasem musimy zamienić je na większy model, a rosnącemu dziecku zapewnić oddzielny kąt. I tu zaczyna się problem. Jakie łóżko wybrać, aby było wygodne, ale też praktyczne w małym pomieszczeniu? Dobrym rozwiązaniem jest łóżko wielofunkcyjne, wyposażone na przykład w szuflady, które mogą służyć do przechowywania nie tylko pościeli, lecz także ubrań czy zabawek.
Łóżka piętrowe
Innym pomysłem, sprawdzającym się idealnie zwłaszcza w wyższych pomieszczeniach, jest łóżko na antresoli lub konstrukcja piętrowa. Umożliwia ona wykorzystanie całej przestrzeni przy podłodze. Pod łóżkiem można zorganizować miejsce do zabawy, nauki lub garderobę.
Przechowywanie
Największym utrapieniem większości rodziców jest liczba rzeczy w pokoju dziecięcym. Oczywiście wszystkie są bardzo cenne dla naszej pociechy i najlepiej, gdyby były w zasięgu ręki. Ustawienie w pokoju jednej szafy i wysokiego regału nie sprawdzi się w takiej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem są natomiast meble modułowe, które umożliwiają zabudowę praktycznie pod wymiar i zorganizowanie jej tak, aby odpowiadała indywidualnym potrzebom i upodobaniom dziecka.
Warto pomyśleć również nad zagospodarowaniem przestrzeni zazwyczaj nieużywanych, na przykład wokół okien, pod parapetem, nad drzwiami. Można tam przewidzieć różnego rodzaju szafki, schowki, czy półki do przechowywania rzeczy niepotrzebnych na co dzień. Czasami wystarczą nawet same wieszaki, dzięki którym największe skarby są zawsze pod ręką. W razie braku pomysłów na aranżację małej przestrzeni warto poradzić się architekta wnętrz, który przygotuje projekt na miarę.
2 w 1 – miejsce do nauki i zabawy
Kolejnym, obok łóżka, najważniejszym miejscem w pokoju dziecka jest stolik lub biurko, najpierw do zabawy, potem do nauki. Producenci mebli dziecięcych również i w tym przypadku oferują kompaktowe rozwiązania. Stoliki połączone z siedziskiem czy biurka z miejscem do przechowywania sprawdzają się dobrze zarówno w małych, jak i większych wnętrzach. A do tego świetnie wyglądają!
Podwójne szczęście
Urządzenie małego pokoju stanowi jeszcze większe wyzwanie, gdy zamieszkuje go rodzeństwo. Wówczas dla mniejszych dzieci można rozważyć dwa małe łóżka, a dla większych model nie tylko z szufladami, lecz także z wysuwanym drugim materacem bądź konstrukcję piętrową.
Z kolei aranżując miejsce do nauki, warto, oczywiście w miarę możliwości, oddzielić biurka od siebie choćby ażurową ścianką, która może przy okazji służyć jako półka na książki. Przede wszystkim jednak zapewnia ona prywatność, nawet w małej przestrzeni. Bowiem to, co najważniejsze, to spokój i zadowolenie naszych pociech, a tego nie da się zmierzyć w metrach kwadratowych.