Metal z domieszką ciepła: miedź w kuchni jako alternatywa dla złota
Akcesoria kuchenne czy łazienkowe w kolorze miedzianym świetnie sprawdzają się w stylu retro. Miedziane rury to niemal nieodzowny element stylu industrialnego. A jak sprawić, by miedziany kolor zagrał dobrze w nowoczesnej i eleganckiej kuchni?
Miedź w kuchni nie musi ograniczać się tylko do ozdobnej lampy, garnków czy innych naczyń. Oczywiście miedziane dodatki zawsze mogą zastąpić dobrze znaną stal albo dodatki w czarnym kolorze – to pozwoli wprowadzić nastrojowy klimat do wnętrza i to bez kompleksowego remontu. Jednak gdy planujemy nową aranżację kuchni, polerowana miedź może zostać wprowadzona do wnętrz na większą skalę, pojawiając się nie tylko w dodatkach typu patelnie czy wieszaki na ręczniki. Z kutej miedzi można wyczarować o wiele więcej. Zobaczmy, jak robi to słynący z przemyślanych, niesztampowych rozwiązań ernestrust.
Metal w kuchni: elegancka miedź
Metalowe wykończenie mebli niekoniecznie musi czynić wnętrze surowym i sterylnym. Połączenie szlachetnych materiałów, takich jak kamień czy drewno, z metalem potrafi dodać wnętrzu elegancji. Może to być metal w wersji błyszczącej lub matowej – ważne, żeby uzupełniał aranżację w sposób stylowy, nieprzesadzony, a jednak frapujący. Taką intrygującą elegancję widzimy np. w połączeniu białych mebli z miedzią. To zestawienie kolorystyczne może nie jest oczywiste, ale jak się okazuje – może być bardzo eleganckie.
Ciepłe światło w miedzianej odsłonie
Miedziane dodatki warto wprowadzać do kuchni tak jak do każdego innego wnętrza, dbając o spójność i szukając nawiązań albo umiejętnie zestawiając miedź z innym materiałem na zasadzie kontrastu. Najbardziej oczywista i wyeksponowana spośród dodatków w kolorze miedzi będzie tu lampa kuchenna, która ma przede wszystkim znaczenie funkcjonalne. Oprócz lampy, która oświetla blat roboczy, miedziane mogą być również mniejsze punkty świetlne, zarówno lampki pomocnicze, jak i te typowo ozdobne. Światło w takiej miedzianej oprawie wprowadza do każdej kuchni nastrojowy klimat.
Muśnięte miedzią: miedziane wykończenie mebli
Ranty muśnięte miedzią, miedź widoczna dopiero po wysunięciu szuflady jako jej subtelne wykończenie… Miedziane dodatki w takim ekskluzywnym wydaniu czynią kuchnię wyszukaną przestrzenią pełną nie tylko smaków, ale i tzw. wnętrzarskich smaczków. Jej właściwości, w tym delikatność i elegancję docenią z pewnością koneserzy designu.
Odważna kuchenna aranżacja: miedź na większej powierzchni
Przyzwyczajeni do drewna we wnętrzach, chętnie widzimy je również w kuchni. Kto jednak powiedział, że meble w całym pomieszczeniu muszą być identyczne? Czasem warto postawić na odważne rozwiązanie i nietypowy materiał do wykończenia frontów – miedź na powierzchni całej szafki. Miedziana szafka i okap kuchenny w kolorze miedzianym mogą wydać się nieco ekscentryczne, jednak odpowiednio wpisane w resztę aranżacji, sprawiają, że w całym pomieszczeniu zaczyna panować atmosfera luksusu bez zbędnej przesady. Tu ważne są proporcje i umiejętne wyeksponowanie wyrazistej miedzi.
Dodatki do kuchni z miedzi
Miedź w kuchni spotkamy też na bateriach kuchennych, i chyba od nich często zaczyna się przygoda z tym metalem w kuchni czy łazience. Zaraz za bateriami plasują się uchwyty w kolorze miedzi i wieszaki – na ręczniki, a także te do powieszenia garnków czy patelni (najlepiej również w miedzianym kolorze). Oczywiście całość dopełnią ozdobne czajniczki i inne naczynia, odporne na korozję i znacznie bardziej wyszukane niż wszechobecne aluminium czy stal. Subtelnym dodatkiem w kolorze miedzi może być jednak też cienka listwa biegnąca przez marmur ściany albo okalająca piekarnik.
Nie sposób odmówić miedzi uroku. Miedziane dodatki – te bardzo drobne i te duże, stanowiące oś aranżacji – czynią nowoczesną kuchnię przestrzenią elegancji i jakże ważnego w tym miejscu… dobrego smaku. Z odrobiną ciepła, które daje ten wyjątkowy metal.
Fot9.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Ernetrust