Prostota form, oszczędność detali i harmonijne połączenie kolorów – tak w skrócie można byłoby opisać minimalizm, który na dobre zagościł we współczesnych wnętrzach. Chociaż pojęcie to odnosi się tak naprawdę do wielu sfer życia, to w zakresie urządzania pomieszczeń oznacza kilka zasad. W efekcie minimalistyczne aranżacje zachwycają swoim eleganckim, a zarazem funkcjonalnym charakterem. W końcu nie bez przyczyny miłośnicy tego stylu mówią, że mniej znaczy więcej. Jak zatem wprowadzić minimalizm do swojego mieszkania?
Eliminacja zbędnych przedmiotów
Wnętrza w minimalistycznym stylu, bez względu na metraż mieszkania, muszą sprawiać wrażenie uporządkowanych, harmonijnych, a także przestronnych. Z tego powodu styl ten idealnie współgra ze współczesną architekturą, w której dominują proste i surowe formy.
Decydując się na minimalistyczną aranżację mieszkania, należy w pierwszej kolejności dokonać selekcji nagromadzonych przedmiotów: od drobnych akcesoriów, przez kurzące się dekoracje i obrazy, po nieużywane meble. W rezultacie wnętrza nie będą sprawiać wrażenia zagraconych i chaotycznych, za to uzyskany zostanie efekt dużej przestrzeni.
Kolory w minimalistycznych aranżacjach
Osoby, które zdecydowały się na minimalistyczny wystrój mieszkania, powinny zwrócić uwagę na paletę stonowanych i neutralnych kolorów. Mowa oczywiście o bieli, beżach, szarości, brązach, a także wyrazistej czerni. Jasne i zimne odcienie doskonale sprawdzą się ścianach, powiększając tym samym optycznie dane wnętrze oraz łącząc się harmonijnie z kolorystyką mebli.
Nie oznacza to jednak, że w minimalistycznym salonie czy kuchni nie można wykorzystać akcentów z gamy żywych odcieni. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wprowadzenie pewnych elementów (np. fotela, poduszek dekoracyjnych, obrazów czy tapicerki krzeseł) w intensywnym kolorze, który przełamie monotonię.
Materiały i formy w minimalistycznych wnętrzach
W tworzeniu minimalistycznej aranżacji przydatne okażą się materiały, które podkreślą wrażenie surowości we wnętrzach. Mowa o elementach wykonanych ze szkła, metalu, betonu, a także drewna. W minimalistycznych kuchniach dominują zwykle zabudowy o gładkich, połyskujących frontach. Pomimo swej surowości, tego typu wnętrza odznaczają się luksusowym charakterem, za sprawą użycia materiałów i sprzętów wysokiej jakości.
Kolejną ważną kwestią jest wykorzystanie prostych i spójnych ze sobą form i faktur, co odnosi się zarówno do wszelkich mebli, jak i dodatków dekoracyjnych. W minimalistycznej aranżacji należy postawić na pozbawione zdobień, geometryczne bryły o jednolitych powierzchniach.
Efektownym przełamaniem minimalistycznych mebli w salonie może być puszysty dywan lub poduszki w kontrastowym kolorze.
Minimalistyczne mieszkanie – o czym jeszcze warto pamiętać?
O ile wprowadzenie minimalistycznego stylu do dużych, przestronnych domów nie wydaje się być trudnym zadaniem, to w małych mieszkaniach może stanowić pewne wyzwanie. W pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni warto zatem korzystać z palety jasnych kolorów, które optycznie je powiększą. Jeśli kuchnia w mieszkaniu znajduje się w osobnym pomieszczeniu, warto w trakcie prac remontowych połączyć ją z salonem. Przed wyburzeniem ściany, należy jednak upewnić się, czy spółdzielnia wyraża zgodę na takie działanie. Zamiast tego można jeszcze rozważyć montaż drzwi przesuwnych, o ile istnieje taka możliwość.
Minimalistyczna aranżacja mieszkania charakteryzuje się neutralną kolorystyką, prostotą faktur i brył oraz przestronnym charakterem. Skuteczne połączenie tych wszystkich elementówmsprawia, że wnętrza są harmonijne i eleganckie.
Pprac. na podst.:
mat. prasowe fixly.pl
Fot.: Lekko, Adobe Stock