Dziś kuchnie weszły na salony, to już wiemy. Czasem w przenośni, a czasem dosłownie, dzieląc jedno pomieszczenie z sofą i telewizorem. Niektóre barwy pożyczyły sobie z salonu, inne z sypialni… I wcale nie zamierzają ich oddać! Modne kolory w kuchni? Zobaczcie, co proponujemy.
Kuchnia. Kiedyś miejsce tak pogrążone w swojej funkcjonalności, że kompletnie wyzute z estetycznych, a co dopiero kolorystycznych zapędów. Dziś miejsce przygotowywania posiłków jest na wskroś funkcjonalne, ale ma się podobać tak samo jak salon, z którym często żyje w bliskiej komitywie. Nowoczesne kuchnie poczynają sobie śmiało – słychać nawet głosy, że niektóre pary wolą je od sypialni…
Szlachetne kruszce doczekały się uznania – to im poświęcono całą masę miejsca w przestronnych kuchniach
Metaliczny luksus w kuchni
Kuchnia i metal? Sprzęty AGD, przybory kuchenne, relingi, wieszaki, okap… A co, gdyby złoto, srebro, mosiądz i miedź wymknęły się z szufladek, zeszły ze ścian i haczyków i odważnie rozlały się po frontach i blatach kuchennych? W najnowszej kolekcji ernestrust szlachetne kruszce doczekały się uznania – to im poświęcono całą masę miejsca w przestronnych kuchniach, od których bije blask złota, ale daleko im do tandety. Modna ostatnio miedź również na dobre zadomowiła się w kuchniach. Bać się jej może jedynie salon, który taka kuchnia z metalicznymi frontami będzie chciała przyćmić… Ale po latach traktowania kuchni po macoszemu dajmy jej w końcu zabłysnąć!
Spójrzmy, jak elegancko prezentują się fronty w zabudowie przyściennej pokryte wielowarstwowym lakierem w złotym kolorze. Jednolita tafla bez zbędnych zdobień wydobywa szlachetność złotego koloru. Nawet tak dopracowane złote szafki kuchenne szukają jednak towarzystwa, które nie pozwoli na nudę. W kuchni R3 od ernestrust będzie to czarny spiek kwarcowy przypominający marmur, z którego zrobiono blaty i wyspę kuchenną. Czerń i złoto pozwalają kuchni konkurować z eleganckim salonem, a gdy wyposażymy tę parę w wysmakowane detale, jak mosiężne uchwyty z ręcznie szczotkowanego mosiądzu, mosiężna lampa i złoty kran – ich związek może potrwać wiecznie. Taka ma być zresztą kuchnia marzeń – solidna, jak najwyższej próby kruszce, którymi inspirowali się projektanci ernestrust. I to ma nam mówić już sam kolor.
– Metalizowane lakiery to obecnie modny nurt w trendach wnętrzarskich, czego potwierdzeniem były m.in. targi Salone del Mobile w Mediolanie w bieżącym roku. Na szczególną uwagę zasługują odcienie złota, miedzi, stali czy platyny nawiązujące do naturalnych kruszców znanych od setek lat. Użycie ich m.in. w meblach kuchennych, ale też w armaturze czy dodatkach nadaje wnętrzom szlachetności i nieco awangardy. Są dla osób odważnych, szukających niepowtarzalnego, ponadczasowego wyrazu z nutą elegancji. Zaadaptowanie ich do aranżacji wymaga jednak odpowiedniego podejścia i wyważenia, aby nie przytłoczyły kontekstu otoczenia i tym samym nie straciły na wyjątkowości. Świetnie sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i stylizowanych formach dla podkreślenia urozmaiconych kształtów detali, gdzie szczególnie będą urzekać intrygującymi refleksami– mówi Marcin Fatyga, CDO ernestrust .
Pudrowy róż? Proszę bardzo, ale nie do buduaru, a do nowoczesnej kuchni
Pastelowe kolory w kuchni
Jak nie złoto z salonu, to pastele z sypialni. Dzisiejsze kuchnie nie przejmują się konwenansami i pożyczają kolory zarezerwowane niegdyś dla innych pomieszczeń. Pudrowy róż? Proszę bardzo, ale nie do buduaru, a do nowoczesnej kuchni. Gdy różowe fronty szafek kuchennych okażą się dodatkowo aksamitne w dotyku, możemy zakochać się we własnej kuchni bez pamięci.
Klasyka w nowoczesnym wydaniu smakuje najlepiej – nowoczesności dodaje tej słodkiej z pozoru kuchni ciemny blat ze spieku kwarcowego i mosiądz. Róż i mosiądz to druga para, która obok złota z czernią kradnie całe przedstawienie. Goście nie będą chcieli oglądać reszty mieszkania, jeżeli najpierw pokażemy im tych dwóch aktorów. Umiejętne użycie różu w kuchni, czyli właśnie zestawienie go wcale nie z oczywistą bielą i srebrem, a z frapującą miedzią ręcznie robionych uchwytów i czernią żyłkowanego blatu, daje wrażenie lekkości i wyważenia. To właśnie ten paryski, niewymuszony szyk.
Marcin Fatyga dodaje: – Zabawa kolorem to obecnie bardzo mocno rozwijający się trend. W poprzedniej dekadzie rynek mocno nasycił się bielami i szarościami i potrzeba znalezienia nowego środka wyrazu stała się faktem. Dlatego czołowe marki premium wyznaczające nowe kierunki w aranżacji wnętrz zaczęły już od kilku sezonów przygotowywać się do przeobrażenia swojej oferty. Zaczęły pojawiać się m.in.: pudrowe róże, szmaragdowe zielenie, szlachetne burgundy czy kobaltowe błękity. Sytuacja ta stwarza nam wiele możliwości komponowania i eksperymentowania z kolorem, co już samo w sobie daje duże pole manewru do wyrażania osobistych upodobań. Szczególnie wspomniany róż stał się intrygującym kolorem. Wcześniej kojarzony głównie z pokojami dla małych dziewczynek, dziś odważnie „wchodzi na salony” w eleganckich wnętrzach, których użytkownikami są również mężczyźni. Czy to źle? Nic bardziej mylnego. Przecież do połowy ubiegłego wieku to właśnie róż jako kolor energetyczny był przypisywany płci męskiej, a głównie przez marketingowe wykorzystywanie tego koloru w latach 60. do produkcji większości kobiecych zabawek na czele z Barbie stworzono pewien stereotyp, z którym dziś jeszcze czasem możemy się spotkać. Niemniej jednak przełamany róż doskonale współgra m.in. z popularną miedzią stosowaną w różnego rodzaju dodatkach, dając bardzo efektowne połączenia. Zatem kolor ten polecam szczególnie osobom, które od swojego wnętrza oczekują dużo romantyczności, jak i pozytywnej energii, którą on niewątpliwie uwalnia.
Drewno ma to do siebie, że nie stroni od nowinek
Drewniane detale w nowoczesnej odsłonie
Drewno – nieważne, czy jaśniejszy dąb, czy ciemny orzech – zawsze znajdzie swoje miejsce w kuchni. W tej tradycyjnej bezdyskusyjnie odnajdzie się świetnie, ale drewno ma to do siebie, że nie stroni od nowinek. I tak na przykład pokochało się z szarością, nawet tą, której blisko do niebieskiego. Kolor drewna ociepla chłód szarości frontów kuchennych, dodatkowo podkreślony wykończeniem w wysokim połysku. Jasny blat kuchenny został wykonany z odpornej mieszanki szkła, kwarcu i porcelany, zwanej Dektonem.
Innym pomysłem na kontrastowe połączenie drewna i szarości w kuchni jest użycie betonu architektonicznego, którego surowy charakter doskonale równoważy naturalny dąb.
– Drewno w kuchni dodaje przytulności, ciepła i szczególnie w swoim naturalnym wydaniu potrafi wprawiać nas w stan uspokojenia. Poza tym potrafi doskonale komponować się z wieloma różnorodnymi materiałami, takimi jak m.in.: powierzchnie lakierowane,, naturalne kamienie, stal, szkło czy choćby ceramika. Kluczowy jest dobór odpowiedniego dla nas gatunku oraz wybarwienia, dzięki czemu możemy uzyskać żądany efekt. Obecnie wachlarz możliwości, tak jak w przypadku wykończeń kolorystycznych, jest spory. Można by wyróżnić choćby nieśmiertelne dęby i orzechy, jednak z naciskiem na nowoczesne odcienie ziemistych brązów i szarości w wykończeniu matowym lub szczotkowanym, z wyraźnie wyczuwalną fakturą usłojenia – komentuje Fatyga.
Nie bójmy się ciemnego wykończenia szafek i ścian
Ciemna kuchnia, w której tyle widać
Ciemne nie znaczy ponure, ale tajemnicze i intrygujące – owszem. Jeżeli możemy sobie pozwolić na dużą wyspę kuchenną, nie bójmy się ciemnego wykończenia szafek i ścian. Ciemny antracyt, który widzimy na frontach szafek wyspy kuchennej wykonanych z litego drewna, jest bardzo stylowy. A gdy nad czarnym kamiennym blatem zawiśnie nowoczesna lampa, która przeszywa panujący wokół mrok ostrym promieniem, efekt będzie piorunujący. Czerń i szarość w kuchni, zwłaszcza gdy fronty szafek przyściennych przypominają przecieraną blachę, mogą onieśmielać, ale nie można im odmówić klasy.
Po które nieoczywiste kolory do kuchni sięgniecie najpierw? Spójność kolorystyczna i elegancja w kuchni obronią się zawsze, ale warto pomyśleć nieszablonowo. O ileż łatwiej gotować wyszukane dania, gdy już samo połączenie kolorów i materiałów, które nas otaczają, jest wyrafinowane…
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe ernestrust