Do kąta, ale nie za karę, tylko w nagrodę. Jeżeli Twoje naczynia na to zasługują, umieść je w nowoczesnej szafce narożnej. A jeżeli nie zasługują, to wymień je na nowe i ciesz się komfortem, jaki zapewniają systemy narożne.
Narożnik w kuchni może być głęboki i pojemny, ale utrudniony dostęp do niego nierzadko powoduje, że upychamy w nim niepotrzebne przedmioty
Przemyślane szafki narożne to jedna z największych kuchennych innowacji naszych czasów. Wciąż borykamy się z niewystarczającą ilością miejsca, a nawet jeśli mamy go pod dostatkiem, to raczej ciężko wyeliminować łączenia mebli i blatów. Narożnik w kuchni może być głęboki i pojemny, ale utrudniony dostęp do niego nierzadko powoduje, że upychamy w nim niepotrzebne przedmioty, worki na śmieci, foliowe woreczki, detergenty i wszystko, czego nie chcemy trzymać na zewnątrz. Jeżeli nie pomyślimy o odpowiednim zagospodarowaniu tego problematycznego miejsca, zmarnujemy jego potencjał i skażemy się na niewygodę. W skrajnych przypadkach szafka narożna może stać w ogóle nieużywana. Tymczasem wystarczy przyjrzeć się ofercie mebli kuchennych od kilku producentów, żeby wybrać rozwiązanie, które pasuje do naszej kuchni…
Jak zagospodarować narożną szafkę kuchenną?
Może się wydawać, że zagospodarowanie wnętrza szafki kuchennej jest trudne. W końcu przedmiotów do przechowywania jest wiele, a przestrzeń ograniczona. Jednak przy odpowiednim wyborze wyposażenia takiej szafki, organizacja może być całkiem przyjemna. Ważnym jest, aby postawić na rozwiązanie, które umożliwi nam maksymalnie wykorzysta wnętrze szafki, a przy tym zagwarantuje swobodny dostęp do wszystkich przedmiotów, które umieścimy w środku. Jeszcze do niedawna narożna szafka kuchenna była standardowo wyposażona w klasyczne półki, na których trudno było poukładać w porządku wszystkie garnki i zapasy żywności. Dziś producenci akcesoriów meblowych opracowują nowe funkcjonalne systemy, ułatwiając nam w ten sposób codzienne prace kuchenne. Takich pomysłów jest bardzo wiele, od nas zależy, co planujemy przechowywać w szafce i jakiego typu rozwiązanie będzie dla nas najbardziej optymalne.
Przegląd gotowych rozwiązań do szafek narożnych
Szafki narożne możemy podzielić na narożne w kształcie litery „L” i narożne proste. W zależności od typu szafki narożnej, wybierzemy pasujące do niej rozwiązanie. W obu typach szafek możemy zastosować półkę, czyli rozwiązanie najmniej wygodne rozwiązanie, gdyż aby dostać się do tego, co na końcu półki, musimy wcześniej wyciągnąć wszystko, co z przodu. Oczywiście możemy stosować system segregacji polegający na tym, że na koniec wstawiamy wyłącznie przedmioty, po które sięgamy raz albo dwa razy do roku. Tak czy inaczej ostatecznie przyjdzie ten moment, kiedy będziemy musieli wyciągnąć wszystko, by w końcu dostać się do pożądanego przedmiotu. Zatem może warto sięgnąć po jedno z nowoczesnych rozwiązań dedykowanych szafkom narożnym?
Wysuwany narożnik do kuchni
Niemiecki producent mebli kuchennych Häfele proponuje na przykład wysuwany narożnik, który zajmuje mało miejsca – Eco ½, a także większe półki Nyvola, które mają kszałt nerek i płynnie chowają się w narożniku.
Kosze nerki – alternatywa dla tradycyjnych półek
Wspomniane wyżej półki w kształcie nerek, które są wysuwane poza obszar korpusu, to świetny sposób na zagospodarowanie wnętrza szafki. Tego typy półka-nerka to niska półka z pełnym dnem, a nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi. Zwykle kilka takich półek-nerek jest mocowanych na słupku i można wygodnie wysuwać wybraną półkę, podczas gdy reszta pozostaje nieruchoma. Dzięki swojemu odpowiednio wyprofilowanemu kształtowi półka lub kosz nerka doskonale wpasowuje się w najmniejszą nawet przestrzeń, a my możemy dobrze wykorzystać wnętrze szafki. Kosze nerki są popularnym wyposażenie kuchennych systemów meblowych, przez co nie trudno będzie znaleźć producenta, który posiada je w swojej ofercie.
Systemy półek obrotowych
Innym rozwiązaniem, które cieszy się popularnością, są półki obrotowe do szafki narożnej. Kiedy w narożniku umieścimy tradycyjną półkę, trudno o wygodny dostęp do wszystkiego, co na niej położymy. Właśnie dlatego producenci postanowili wyjść nam na przeciw i stworzyć półki obrotowe. Tak zwane obrotnice są nowoczesne i praktyczne. Do ich zalet możemy zaliczyć między innymi bardzo szybki dostęp do przechowywanych nauczyć czy sprzętu oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod blatem. Co więcej tego typu półki można łatwo zamontować w różnego rodzaju narożnikach. Dostępne są systemy oferujące półki na bazie wycinków koła – 1/2 lub 3/4 koła, a my możemy wybrać taki, który zmieści się do naszego narożnika.
Szuflada narożna ze składanym frontem
Blum proponuje zagospodarowanie narożnika przez wstawienie do modułu kuchennego… szuflady. Szuflada narożna Tandembox nie jest jednak zwyczajna – jej front podczas wysuwania automatycznie się składa, żeby nie dotykać otaczających go szafek.
Space corner – narożna szuflada do zabudowy kuchennej
Rozwiązanie typu Space corner to doskonały pomysł na nowoczesną kuchnię. W ten sposób możemy optymalnie wykorzystać przestrzeń narożną w kuchni. W końcu nie tak rzadko mierzymy się z wyzwaniem praktycznego rozwiązania problemu przestrzeni pod blatem w rogu zabudowy. Dzięki szufladzie Space corner przybory kuchenne i inne przedmioty są na wyciągnięcie ręki. Podczas otwierania fronty szuflad uginają się do wnętrza tak, by nie wywoływać kolizji z frontami sąsiedniego korpusu. Podczas zamykania fronty wracają do pozycji wyjściowej. Oprócz systemu szuflad TANDEMBOX możemy zastosować również szuflady drewniane marki Blum z systemem prowadnic MOVENTO lub TANDEM.
System narożny do kuchni z płynnym wysuwaniem
Z pomocą w sprytnym zagospodarowaniu większego kąta lub mniejszego kącika przychodzi też firma PEKA. Magic Corner Comfort przyjmuje formę wysuwanych prostokątnych półek z relingami chroniącymi przed wypadnięciem naczyń, a Le Mans przypomina kształtem słynny tor wyścigowy o tej samej nazwie. Oba rozwiązania zadowolą tych, którzy chcą mieć całą zawartość szafki na wierzchu, gdy będą tego potrzebować, i schować ją jednym płynnym ruchem. Półki można dowolnie komponować i każdą wysunąć na zewnątrz oddzielnie. PEKA zadbała o elastyczność nie tylko w doborze rozmiarów półek – systemy narożne są dostępne w różnych kolorach i z różnym wykończeniem.
Jeżeli natomiast nie zależy nam, żeby cała zawartość szafki znalazła się na zewnątrz (na przykład dlatego, że mamy w kuchni małych pomocników, dla których wysunięcie półki byłoby zbyt kuszące), ale zastanawiamy się, jak zagospodarować narożnik w kuchni, warto zastanowić się nad tzw. karuzelą, którą wstawimy do szafki. Kosz obrotowy firmy Nomet możemy dopasować do wielkości mebla.
Fot.:
Peka, Blum, Nomet, Häfele