Styl shabby chic – co to jest i czym się charakteryzuje? Shabby chic to w dosłownym tłumaczeniu sfatygowany szyk. Aranżacje wnętrz w tym stylu cechuje obecność postarzanych, często bielonych mebli, które niosą za sobą pewną historię. Jak wprowadzić go do wnętrza?
Styl shabby chic: skąd się wziął i co to takiego?
Termin „shabby chic” powstał w latach 80. XX wieku. Tłumacząc go dosłownie, można powiedzieć, że “shabby” oznacza brudny, wytarty, zdezelowany. Natomiast “chic” to nic innego jak elegancja i szykowność. Jest to więc sfatygowany szyk. W czasach, gdy powstawał, we wnętrzach dominował elegancki i schludny styl. Ten mogliśmy znaleźć w eleganckich penthousach czy lobby, wypełnionym lśniącym marmurem i mosiądzem.
Dla tak projektowanych wnętrz w dość naturalny sposób musiała pojawić się jakaś alternatywa. Zaczęto projektować wnętrza wypełnione bogatymi w historię elementami, które nie musiały być wymuskane: prezentowały odpryski farby, rysy, czyli wszystko to, co wymyka się kontroli człowieka, za to poddaje upływowi czasu. Meble shabby chic? Nie mogło w nich zabraknąć znalezisk w stylu vintage. W ten sposób narodził się ten styl.
Delikatne barwy: wnętrze w stylu shabby chic
W pomieszczeniach urządzonych w stylu shabby chic dominują jasne, pastelowe barwy. Króluje w nich biel (a szczególnie jej złamane wanilią odcienie) oraz pastele – pudrowy róż, rozmyty błękit i wyblakłe żółcie, choć w kwestii dodatków nierzadko spotykane są również brązy i szarości. Jednym słowem – całe wnętrze w stylu shabby chic będzie urządzone w delikatnych barwach, przez co ma dawać poczucie spokoju.
Jakie kolory wybrać w stylu Shabby chic?
Jak już wspomniano, shabby chic lubi wszystko, co pastelowe, delikatne, rozmyte. Najbezpieczniej będzie wybrać po prostu biel uzupełnioną naturalnym drewnem. Biel ma wiele odcieni, więc już samo zestawienie kilku z nich pozwoli nam np. coś wyeksponować albo coś ukryć. Czasem takie zestawienia bywają zaskakujące, bo coś, co wydawało się śnieżnobiałe, gdy stało na kolorowym tle, na białej ścianie ujawnia swój ciepły, wręcz waniliowy ton. Jeżeli jednak nie chcemy bazować wyłącznie na bogatej gamie bieli, możemy pokusić się o wprowadzenie do wnętrza akcentów pastelowych, np. detali w kolorze miętowym, jasnoróżowym czy lawendowym.
Jakie oświetlenie wybrać do stylu Shabby chic?
Shabby chic ma wyjątkowo romantyczny charakter, dlatego takie też powinno być oświetlenie we wnętrzu zaaranżowanym zgodnie z tym stylem. Zbyt nowoczesnym i ostrym oświetleniem można łatwo zepsuć cały efekt przytulności, warto więc zadbać, by lampy i kinkiety dawały łagodne, ciepłe światło. Żyrandole i wiszące lampy mogą być nawet bardzo ozdobne – wszelkie wiszące kryształki, ozdobne klosze i kute detale sprawdzą się tu świetnie. Dobrym pomysłem jest też postawienie na stole, stolikach i komodzie nastrojowych lampionów. Te można też powiesić na sznurkach zarówno na ścianie, jak i w oknie.
Sypialnia w stylu Shabby chic
Skoro omawiany styl jest na wskroś romantyczny i przytulny, to pierwszym miejscem, z jakim może się kojarzyć, będzie sypialnia. To tutaj warto wykorzystać jego dominujące cechy, by stworzyć prawdziwą oazę relaksu. Urządzając sypialnię, wybierzmy biel i inne rozbielone barwy. Postawmy na delikatnie zdobione meble, np. szafki nocne i komodę vintage. Łóżko przykryjmy pledem i ozdobnymi poduszkami. Kwiatowe wzory i koronki to coś, co świetnie odnajdzie się w sypialni w stylu shabby chic. Aranżację uzupełnijmy starodawnymi ramkami na ścianie, porcelanowym wazonem pełnym białych kwiatów i romantycznym oświetleniem retro, np. kinkietami z abażurami lub stojącymi lampionami.
Kuchnia w stylu Shabby chic
Przytulnie może być również w kuchni. Jeżeli dobrze czuliśmy się w babcinej kuchni, możemy przenieść niektóre jej elementy do własnej, nowoczesnej, ale urządzonej w stylu shabby chic. Wybierzmy drewniane meble retro lub celowo postarzane i nie bójmy się przetarć, pobieleń oraz ozdobnych gałek. Umieśćmy na widoku piękną starą porcelanę, wyeksponujmy drewniane, zdobione tace, a całość uzupełnijmy ażurowymi dodatkami, takimi jak serwety czy firanki – również te umieszczone na meblach. Kuchnia w stylu shabby chic wymaga także oświetlenia w stylu retro.
Salon w stylu Shabby chic
Drewniane meble w stylu vintage, zdobione i pobielane, stanowią doskonałą bazę w aranżacji salonu w stylu shabby chic. Oprócz drewnianego stołu i krzeseł postawmy w salonie komodę z ozdobnymi gałkami, a nad nią umieśćmy półki z porcelanowymi bibelotami. Na ścianie powieśmy obrazki w dekoracyjnych ramkach, a na stoliku postawmy porcelanowy wazon z kwiatami. Na miękkiej sofie świetnie będą wyglądały koronkowe poduszki, a całość uzupełnią romantyczne lampiony i wiszące kinkiety z abażurami. Tkaniny, jakich użyjemy w salonie, mogą mieć delikatne kwiatowe wzory.
Łazienka w stylu Shabby chic
Łazienka z nutą vintage będzie miejscem przyjemnym, przytulnym i pełnym wyjątkowego uroku. Łatwo osiągnąć taki efekt, wstawiając do niej drewnianą pobielaną komódkę lub stolik i wieszając na ścianie lustro z postarzaną ramą, przy którym powiesimy kinkiet z abażurem. Romantyczny nastrój uzyskamy, stawiając w różnych miejscach, np. na podłodze, wannie i parapecie, lampiony świecznikowe. Złamana biel, mięta czy róż w dodatkach albo na ścianach dodadzą łazience uroku i pozwolą uzyskać wrażenie lekkości aranżacji.
Shabby chic a styl prowansalski
Styl shabby chic bardzo często mylony jest ze stylem prowansalskim – i vice versa. Dzieje się tak głównie dlatego, że oba style czerpią bardzo wiele z wiejskiego, sielskiego klimatu. Bielone meble, postarzana ceramika, sentymentalne ramki, dekoracje jak z babcinego kufra. Jednak o ile w stylu prowansalskim biel jest elementem dodatkowym, tak w przypadku shabby chic gra główne skrzypce; poza tym, w tym shabby chic to stylistyka czerpiąca inspiracje nie tylko z francuskiej, ale również i z angielskiej prowincji.
Można powiedzieć, że w stylu shabby chic całość bywa odbierana jako przesłodzona (przynajmniej dla niektórych), z pewnością jednak przytulna stylistyka, tak samo, jak i styl prowansalski, nawiązująca do stylu rustykalnego – w tym jednak przypadku inspiracje czerpiąca nie tylko z francuskiej, ale i z angielskiej prowincji. Ponadto, choć istnieją punkty wspólne: bielone drewno, zaokrąglone ranty, gięte nóżki i zdobienia mówi się, że styl prowansalski cechuje jednak większa powściągliwość. Shabby chic jest również bardziej kontrastowy i eklektyczny, choć w w obliczu cukierkowej, słodkiej kolorystyki nie widać tego na pierwszy rzut oka.
Meble shabby chic
W stylu shabby chic meble muszą wyglądać na używane. Niekiedy nawet nowe meble celowo się postarza. Jedną z metod odnawiania lub postarzania mebli shabby chic jest starcie drewnianych powierzchni wyposażenia na mokro, na przykład pumeksem, choć można posłużyć się też papierem ściernym. W ten sposób możemy także zetrzeć lakier z nowych mebli, na których postarzeniu nam zależy.
Praktycznie porady, jak udekorować wnętrze w stylu Shabby chic
Przede wszystkim szukaj pobielanych mebli lub sam zajmij się ich renowacją w taki sposób, by widać było przetarcia i ozdobne elementy. Możesz wymienić uchwyty i gałki na porcelanowe lub szklane. Postaw na różne odcienie bieli, mięty i pastelowy róż, ale poza bielą używaj ich z umiarem. Dbaj o to, by widoczny był charakter retro przedmiotów i mebli, na które się zdecydujesz. Polub się z koronkami i tekstyliami w kwiatowe wzory. Zadbaj o miękkie światło, kinkiety z abażurami, lampy w dawnym stylu i lampiony oraz świeczniki. Ramki na zdjęcia, dekoracyjne kosze i pudełka, a także świeczniki i porcelanowe wazony to coś, czego nie powinno zabraknąć we wnętrzu w stylu shabby chic.
Spójność w stylistyce shabby chic
Istnieje wiele elementów, które pomagają scharakteryzować styl shabby chic. Meble to prawdziwe antyki, odsłaniające warstwy farby, gdy zewnętrzna powłoka zaczyna się łuszczyć.
Najlepszym sposobem na zdobycie mebli i dekoracji w stylu shabby chic jest wizyta w sklepie z antykami lub na pchlim targu – przedmioty znalezione w takich miejscach dodadzą nieco historii i głębi do aranżowanej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, by nie wprowadzać zbyt wielu odmiennych elementów, ponieważ może to tworzyć wizualny bałagan i dawać uczucie chaosu. Mile widziane jest trzymanie się określonej palety kolorów i znalezienie przedmiotów, które do niej pasują.
Dodatki w stylu shabby chic
Postarzane ramy, stare zegary, bujane fotele, staromodne kredensy, świeczniki. Dodatki są tu ważnym dopełnieniem aranżacji. Tak jak i fakt, że można dać im drugie życie. Mówi się, że we wnętrzach urządzonych w stylistyce shabby chic, widać kobiecą rękę, wszak kojarzymy z nim wzory kwiatowe i motywy. Trafiają się koronki, hafty, falbanki, liczne draperie, zasłony, a nawet słodkie aniołki – można zatem zauważyć, że panuje w nich romantyczny klimat.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Hommes Studio