Unikalny charakter Sokołowska – niegdyś uzdrowiska rywalizującego ze szwajcarskim Davos, dziś malutkiej, sennej miejscowości, ożywającej jedynie nieco podczas odbywających się tam niszowych kulturalnych festiwali – zainspirował projektantów z hanczarstudio do stworzenia mikroapartamentu - bazy weekendowych i wakacyjnych wypadów.
Ukryte pośród Gór Suchych Sokołowsko leży z dala od uczęszczanych szlaków. Ci, którzy wybierają się tam na festiwale Konteksty, Sanatorium Dźwięku czy filmowy Hommage à Kieślowski muszą się liczyć z prawdziwą wyprawą. Mimo to warto, bo tu, pośród drzew i mocno podupadłych budynków sanatoryjnych, panują spokój i cisza, pozwalające usłyszeć świerszcze i szum strumienia. Dla zestresowanego i żyjącego w ciągłym natłoku bodźców mieszczucha to sanatorium dla duszy i takim właśnie „leczniczym” ucieczkom ma służyć mikroapartament, urządzony w jednej z sokołowskich kamieniczek.
Choć liczy sobie tylko 19 m2 wydaje się bardzo przestronny, dzięki swojej wysokości i jasnej kolorystyce, w której dominują biel, naturalny kolor drewna oraz róż. Wyposażenie to głównie starocie – nabyte w miejscowym sklepiku z antykami lub przywiezione przez właścicieli z Wrocławia. Jedynie dywan, kanapa i skonstruowana ze sklejki modułowa kuchenka (która w razie potrzeby zamyka się dzięki pomysłowym klapom niczym jej sąsiad gramofon) to nowe elementy. Klimat wnętrza podkreślają zachowane oryginalne drzwi i stolarka okienna. W kompaktowej łazience zmieścił się program minimum: prysznic, toaleta i niewielka umywalka.
To świątynia analogowych, nieśpiesznych rozrywek: słuchania muzyki z winyli, lektury, śniadań w łóżku, wieczorów przy świecach. Stare drewniane sanki to zarówno ozdoba, użyteczny sprzęt dla córki właścicieli i przypomnienie, że po 10 minutach spaceru będziemy już na górskim szlaku. Warto też docenić kolekcję lokalnych smaczków: m.in. stare pocztówki z Sokołowska, masywne szkło z niedalekich czeskich i polskich hut oraz reżyserskie krzesła przywodzące na myśl najsłynniejszego mieszkańca Sokołowska – Krzysztofa Kieślowskiego.
Bio projektu:
autorzy projektu: Szymon Hanczar, Kinga Dżugan / Hanczar Studio
powierzchnia: 19 m2
foto: Meluzyna Studio, 2019
rok realizacji: 2017/18
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Hanczar Studio