No music, no life: tak wygląda warszawska siedziba Universal Music Polska. Projekt doceniono na świecie
Klasyczne neony, Loud VIP Room, eleganckie chesterfieldowe sofy i fotele, kilkupoziomowe trybuny, oświetlenie z regulacją światła i jego natężenia nad każdym biurkiem, scena koncertowa… To tylko kilka z charakterystycznych elementów i rozwiązań projektowych w nowej siedzibie Universal Music Polska. Biuro zachwyca nietypowym połączeniem elementów loftowych z przytulnym, domowym klimatem, elegancją oraz nowoczesną technologią na najwyższym poziomie. Nic więc dziwnego, że realizacja została wyróżniona w światowym zestawieniu najlepszych projektów komercyjnych Archello 2021. Za kreację wnętrz siedziby wytwórni odpowiedzialna jest pracownia projektowa Konrada Krusiewicza - The Design Group.
Komfort i domowa elegancja
Siedziba Universal Music Polska o pow. 1500 m2, która z założenia miała być spójna z innymi siedzibami Universala na świecie, mieści się na dwóch piętrach nowoczesnego biurowca X20 na Dolnym Mokotowie w Warszawie. Dedykowany dla tego projektu wnętrz biura został zespół architektów z The Design Group (w składzie: Ewelina Mężyńska, Konrad Krusiewicz), którzy zadbali m.in. o to, by z biura mogli korzystać zarówno pracownicy, jak i artyści współpracujący z wytwórnią.
– Zależało nam na tym, aby stworzyć miejsce pracy spełniające najwyższe standardy, a jednocześnie, aby zastosowane rozwiązania odpowiadały potrzebom naszych pracowników oraz specyfice naszej pracy. Chcieliśmy, by już od wejścia można było rozpoznać charakter firmy, to kim jesteśmy, z kim współpracujemy, jakie mamy wartości, jak się zmieniamy i dokąd zmierzamy. – mówi Monika Wasilewska, Dyrektor Działu HR i Administracji w Universal Music Polska odpowiedzialna za projekt po stronie klienta.
Konrad Krusiewicz, architekt i właściciel The Design Group, dodaje:
– Wnętrza biura miały być również jasnym komunikatem dla artystów – by oddawały luźny klimat rozrywkowy, a zarazem podkreślały pełen profesjonalizm firmy Universal Music Polska. Stąd też równowaga pomiędzy elegancją, surowością i ciepłem wykorzystanych materiałów.
Kreacja w idealnych warunkach
Przestrzeń siedziby UMP jest nowoczesna, utrzymana w ciemnej kolorystyce. Układ biura pozwala na indywidualną pracę, a także wspólne i kreacyjne działania. Stąd też wiele tu kreatywnych baz.
Przestrzenie socjalne i chilloutowe w siedzibie Universal Music Polska zostały pomyślane przez The Design Group w taki sposób, by mogły odbywać się w nich muzyczne wydarzenia. Dla pracowników są to np. trybuny (służące odpoczynkowi, czy premierom teledysków), tematyczne chill roomy, sale konferencyjne z profesjonalnym sprzętem do obsługi telekonferencji, czy wspólna kuchnia w stylu angielskiego baru połączona z potężnym, zielonym tarasem. Z kolei artyści mogą korzystać ze sceny czy chociażby z Loud VIP Room (sala z podwójnymi ścianami do odsłuchów muzyki w idealnych warunkach akustycznych).
– Przestrzeń swobodnej kreacji wraz ze sceną dla artystów na potrzeby prób czy koncertów, a także trybuny, to strefy, w których można wręcz rozpłynąć się przy dźwiękach muzyki wydobywającej się z wysokiej jakości systemu nagłośnienia. Wszystko to w otoczeniu nastrojowego, ciepłego oświetlenia w formie rozgwieżdżonego nieba – mówi Ewelina Mężyńska, architektka TDG odpowiedzialna za koncepcję i projekt wnętrz biura.
Neonowe zdobienia
Projektanci zadbali we wnętrzach wytwórni o wiele odniesień do muzycznej branży. Można znaleźć tu np. zamówione pod wymiar prawdziwe, klasyczne neony nawiązujące kształtem do zapisu nutowego lub układające się w muzyczne hasła, np. „Make it louder”. Uwagę zwraca lustro do selfie z neonem „No music, no life”. Ściany zdobią również oprawione w ramki wyróżnienia i nagrody artystów pracujących z Universal Music Group.
– W zaproponowanej przez architektów z The Design Group aranżacji wnętrz zostały uwzględnione wszystkie nasze wizje, potrzeby i oczekiwania dotyczące naszego nowego biura w Warszawie. Cieszymy się też, że poprzez tę współpracę, mogliśmy dotrzeć i wesprzeć polskich dostawców, szczególnie w tak trudnym okresie pandemicznym. Zależało nam również na wykorzystaniu materiałów naturalnych, ekologicznych, przyjaznych środowisku. – podsumowuje Monika Wasilewska.
Best of 2021
Projekt biura UMP wraz z początkiem roku 2022, został dostrzeżony i doceniony w zestawieniu najlepszych projektów 2021 z całego globu przez redakcję Archello, który jest jednym z najbardziej znanych portali architektonicznych na świecie.
– Znalezienie się w światowym zestawieniu najlepszych projektów 2021 to wspaniałe uznanie dla naszej pracowni. Jestem ogromnie dumny ze swojego zespołu i pracy, jaką wykonujemy. Mamy to szczęście, że jesteśmy zgranym teamem, który lubi swoją pracę, ma wiedzę i doświadczenie. Cały czas rozwijamy się i wspieramy w codziennych działaniach. Takie informacje, jak ta, w której dowiadujemy się o tak niezwykłym sukcesie, dodają nam skrzydeł i motywacji do tworzenia nowych, unikatowych projektów. – mówi Konrad Krusiewicz z The Design Group.
Bio projektu
- Projekt: The Design Group
- Lokalizacja: Warszawa
- Powierzchnia: 1500 m2
- Zdjęcia: The Design Group, Fotomohito
Galeria Zdjęć
Fot.: Fotomohito;
oprac. na podst.: mat. prasowe PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA The Design Group