Od dawna mówi się o tym, że w projektowaniu liczy się dziś świadomość: zarówno społeczna, jak i ekonomiczna. To, co ją wspiera to umiejętne planowanie oraz właściwe postępowanie z budynkami, które powstały przed laty i za którymi kryje się historia. Chodzi o renowację budynków. Wkrótce, o ile nie już, wdrażanie koncepcji mikrożycia – i idąca za nią koncentracja przestrzeni życiowej jednostki na mniejszej powierzchni bez strat dla komfortu życia – może stać się koniecznością, ale należy ją starannie dopracować. Aby podkreślić trend życia w mieście, prezentujemy cztery przykładowe przestrzenie, które dzięki przemyślanym przekształceniom tworzą nową tożsamość Barcelony.

Pierwszy projekt to mieszkanie znajdujące się w najstarszej dzielnicy Barcelony. Powstało w XIII wieku i zostało całkowicie odnowione przez pracownię caSA colombo and serboli architecture. Odsłonięto tu sufity o wysokości czterech metrów, widzimy też duże okna i duże cegły w tym otwartym i przestronnym wnętrzu. Postawiono na świeże kolory, od ciepłych, jasnych odcieni różu i pomarańczu po ciemny błękit, wyróżniające się na białym tle ścian. Ścianka dzieląca przestrzeń służyć może również jako szafa.


Zaprojektowana również przez architektów CaSA Colombo and Serboli Architecture esencja secesji widoczna jest w mieszkaniu Tyche. Oryginalne elementy z początku XIX wieku zostały przywrócone za sprawą jasnej, nowoczesnej stylistyki, jaka dominuje we wnętrzu. Należą do nich kataloński sufit, który zdobi oryginalne wykończenie z terakoty.



W kolejnym mieszkaniu, choć wiele z jego oryginalnych elementów zostało uszkodzonych i nie udało się ich zrekonstruować, FONT 6 autorstwa pracowni Margherita Serboli Arquitectura również na pierwszy plan wysuwa się kataloński charakter w stylu secesyjnym. Stworzone niegdyś i przykrywające pierwotny sufit elementy zostały usunięte, by na nowo odkryć sufit w stylu katalońskim. Ponownie postawiono na wyraziste kolory: ciepłe odcienie różu i koralu kontrastują z białymi i niebieskimi ścianami.


Podczas renowacji ostatniej z przestrzeni, casa 1302, za którą odpowiadało studio Harquitectes, dokonano całkowitej przebudowy oryginalnego budynku w nową rezydencję. Zostawiono tylko oryginalne ściany zewnętrzne i schody. Wnętrze to przywołuje na myśl industrialny, ale rustykalny styl poprzez nieotynkowane cegły, odsłonięte krokwie i drewniane, surowe elementy.



Bio projektów:
Lokalizacja: Barcelona, Hiszpania
Mieszkania: apartament 1: In born, proj. caSA colombo and serboli architecture; apartament 2: Tyche, proj. caSA colombo i serboli architecture oraz margherita serboli arquitectura; apartament 3: FONT 6, proj. caSA colombo and serboli architecture oraz margherita serboli arquitectura; apartament 4: casa 1302 terrassa, proj. harquitectes.
Oprac. na podst.: mat. prasowe JUNG, caSA colombo and serboli architecture, margherita serboli arquitectura, harquitectes
Fot.: Robert Ruiz, Adrià Goula