Sielski klimat wsi stanowi idealne tło dla funkcjonalnych i przemyślanych projektów domów w typie nowoczesnej stodoły. Z bogatych możliwości aranżacyjnych, jakie daje prosta i stylowa bryła budynku z dwuspadowym dachem, postanowiła skorzystać też znana architektka wnętrz Marta Czerkies. Serce jej domu stanowi minimalistyczna, elegancka kuchnia.
Jaki okap kuchenny wybrać?
Możemy wybrać tradycyjny okap podszafkowy, który pasuje zarówno do dużej, jak i małej kuchni, ale jeżeli zdecydowaliśmy się na salon z aneksem kuchennym, to warto rozważyć inne opcje. W nowoczesnej kuchni – szczególnie otwartej na salon i/lub jadalnię – świetnie sprawdza się wyspa kuchenna, a więc powinny zainteresować nas okapy blatowe, które wysuwają się z blatu tylko na czas gotowania, albo okapy wyspowe – umieszczone centralnie nad wyspą wyposażoną w płytę indukcyjną.
Okapy kuchenne a design. Czy da się to pogodzić?
Okapy kuchenne już nie szpecą naszych kuchni, nie muszą też być nijakie. Nowoczesny okap kuchenny to pełnoprawny element aranżacji – i pod względem funkcjonalnym, i ze względu na swój design. Marta Czerkies, dla której każdy detal jest szalenie istotny, w swojej nowoczesnej kuchni powiesiła okap wyspowy Minimal2 od Ciarko Design. Proste linie okapu idealnie pasują do stonowanej reszty wnętrza, a jego matowe czarne wykończenie koresponduje z czarnym blatem, czarnymi listwami i stolarką okienną, tworząc ciekawy kontrast z jasnym kolorem drewna na frontach kuchennych.
O to, dlaczego zdecydowała się akurat na ten model, zapytaliśmy samą architektkę – Ten okap jest naprawdę wygodny! Nie tylko idealnie wpasował się stylem w charakter mojej kuchni, ale rzeczywiście potrafi ułatwić życie dzięki swojej wysokiej wydajności i wspaniałemu oświetleniu. Dodatkowe miejsce do przechowywania kieliszków stało się też takim pretekstem do delikatnego ozdobienia wnętrza. Niby tylko praktyczne miejsce do przechowywania, a jednak mamy nienachalną ozdobę w postaci szkła, które chciałam tu widzieć.
Okap kuchenny jako dodatkowe oświetlenie
Oprócz tego, że okapu w kuchni używa się podczas gotowania, bo pochłania nieprzyjemne zapachy, można z jego pomocą również zmieniać klimat pomieszczenia – a to za sprawą wbudowanego w niego oświetlenia z funkcją TuneWhite. Oświetlenie okapu poprowdzone po obwodzie pozwala regulować barwę światła w bardzo szerokim spektrum – od ciepłej bieli (2400 k) do zimnej bieli (5000 k). Taki duży centralny punkt świetlny skupia uwagę i gromadzi znajomych podczas spotkań towarzyskich, a na co dzień pomaga w kuchennych czynnościach.
Oszczędność miejsca i wolny blat kuchenny
Nawet w dużej kuchni warto zdecydować się na rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić miejsce i sprawią, że przestrzeń będzie jeszcze lepiej wyeksponowana. Przestronności sprzyjają minimalistyczne meble, ale też umieszczenie niektórych detali na… suficie. Okap kuchenny może być doskonałym przykładem wykorzystania miejsca nad blatem czy nad wyspą – jeżeli wyposażymy go w dodatkowe haczyki albo nawet półkę, zyskamy miejsce i będziemy mieć pod ręką przyprawy albo kuchenne gadżety. W aranżacji zaproponowanej przez Martę Czerkies pod okapem umieszczono szyny, a na nich wiszące kieliszki i filiżanki. Te użyte przez projektantkę są niczym subtelna biżuteria w nowoczesnej kuchni.
Okap kuchenny czarny – do kuchni w różnych stylach
Czarny okap kuchenny to niemal must have kuchni w stylu industrialnym, ale świetnie sprawdzi się również w przypadku modernistycznych aranżacji, a nawet w kuchni, w której mamy meble i dodatki w stylu glamour. Czarna powierzchnia okapu Minimal2 pokryta jest powłoką zabezpieczającą AntiFingerPrint, dzięki której nawet gdy jej dotkniemy, nie pozostaną na niej ślady palców.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Ciarko