Nowy punkt orientacyjny dla Palmy: położony bezpośrednio przy Paseo Mallorca apartamentowiec o tej samej nazwie harmonijnie wpasowuje się w charakterystyczną śródziemnomorską architekturę regionu. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu lokalnych, naturalnych materiałów. Zaglądamy do niezwykłej aranżacji wnętrz studia OHLAB.
Architektura progresywna z wyczuciem tradycji
Najbardziej rzucającym się w oczy elementem ekskluzywnego kompleksu mieszkalnego jest jego główna fasada, dla której duet architektów Paloma Hernaiz i Jaime Oliver miał wyjątkową wizję: powinna mieć lekkość szklanej konstrukcji, ale jednocześnie uwzględniać gorący klimat Majorki, zwłaszcza latem. Pomysł, który ostatecznie wdrożono w obu przypadkach, jest tyleż zaskakujący, co logiczny: zamiast szklanego frontu przepuszczalna „skóra” z certyfikowanych listew sosnowych filtruje teraz słońce. – Drewniane okiennice z Majorki są głęboko zakorzenione w lokalnej tradycji architektonicznej wyspy – mówią dwaj założyciele OHLAB. Kontynuują: – Nasze podejście polegało zatem na zintegrowaniu tych wypróbowanych i przetestowanych elementów dziedzictwa architektonicznego regionu, starannie dostosowanych do specyficznych warunków klimatycznych.
Konstrukcja listew drewnianych została zoptymalizowana tak, aby z jednej strony zapewniały ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ale jednocześnie tworzyły fascynującą grę światła i cienia w pomieszczeniach za nimi. Części budynku, w których znajdują się sypialnie dziesięciu mieszkań, zostały pokryte masywnymi, chłodzącymi panelami z betonu zbrojonego włóknami. W połączeniu z wentylacją krzyżową i systemem odzysku ciepła, ta wyrafinowana konstrukcja fasady stanowi klucz do maksymalnej efektywności energetycznej. – Budynek spełnia rygorystyczne kryteria certyfikacji domu pasywnego, czego efektem jest niemal zerowe zużycie energii – z satysfakcją mówią Hernaiz i Oliver.
Zielona oaza na dziedzińcu
Wchodząc na Paseo Mallorca 15 wita nas ściana hiszpańskich trzcin: roślina typowa dla śródziemnomorskich koryt rzecznych i nawiązująca do cieku wodnego Riera, płynącego po drugiej stronie alei. Na wewnętrznym dziedzińcu czeka na nas oaza spokoju porośnięta licznymi roślinami. Dzięki różnym poziomom wygląda jak zielone płuco zbudowane z roślinności i drzew. W małym ogrodzie znajduje się kaskadowy wodospad, który chłodzi wewnętrzny dziedziniec. W połączeniu z wentylacją krzyżową zapewnia skuteczne obniżenie temperatury wnętrza w upalne miesiące bez zużycia energii. Stąd można zejść bezpośrednio do piwnicy, gdzie znajduje się basen, sala fitness oraz strefa wellness dla mieszkańców.
Jasne odcienie piasku i naturalne materiały
W projektowaniu apartamentów dominują naturalne, lokalne materiały, które w szczególności oddają śródziemnomorski klimat Palmy. Obejmuje to drewniane panele i zwykłą zaprawę wapienną, uzupełnione lokalnym kamieniem naturalnym i okazjonalnymi elementami z postarzanego brązu. Różne tekstury i kolory tworzą zrównoważoną, harmonijną całość. W związku z tym poszczególne apartamenty charakteryzują się jasnymi, piaskowymi tonami, otwartymi przestrzeniami i minimalistycznymi wnętrzami.
Harmonijne zestawy
Armaturę można znaleźć w kuchniach, sypialniach i łazienkach – a dzięki powierzchniom ze szczotkowanego mosiądzu (23-karatowe złoto) stanowią istotną część ogólnej koncepcji estetycznej. Serie armatury tworzą harmonijne zespoły z indywidualnymi kamiennymi umywalkami i mosiężnymi lustrami w łazienkach. Uzupełnieniem są dopasowane aplikacje prysznicowe i armatura wannowa. – Specjalna konstrukcja armatury sprawia, że łazienki tworzą wrażenie przestronności. Płynnie wtapiają się w te środowiska dotykowe, uzupełniając wybór wysokiej jakości przyjemnych w dotyku materiałów, które wybraliśmy dla Paseo Mallorca 15. Nadają także łazienkom odrobinę elegancji, która odpowiada wysokim standardom projektowym tego projektu – wyjaśniają Paloma Hernaiz i Jaime Oliver.
Galeria zdjęć
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Dornbracht