Ma niewiele ponad 40 metrów, ale wydaje się dużo przestronniejsze. Przeznaczone na wynajem mieszkanie na przedmieściach Krakowa zostało zaprojektowane przez Studio Projektowe GRID. Uniwersalny wystrój miał z założenia pasować do każdego stylu dekoracji.
Pierwotny projekt, który inwestorzy otrzymali od dewelopera nie był idealny. Architekci poproszeni zostali więc o dokonanie stosownych zmian. Pierwsza dotyczyła umiejscowienia chłodziarko-zamrażarki i dobudowania ścianek przeznaczonych na jej zabudowę, a także oddzielenie części kuchennej od salonu. Uporządkowały one przestrzeń i sprawiły, że kuchnia stała się o wiele bardziej ergonomiczna.
– Największe zmiany w układzie funkcjonalnym poczyniliśmy w łazience – wspomina Ewa Tabakowska, architektka nadzorująca projekt. – Pomimo niewielkiej powierzchni udało nam się stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń. Zmieniliśmy układ ceramiki łazienkowej oraz ścian, tak by maksymalnie wykorzystać miejsce, nie rezygnując jednocześnie z żadnej z funkcji. By stworzyć wygodny prysznic, konieczne było przesunięcie drzwi wejściowych do łazienki. Dobudowanie dodatkowej ścianki obok toalety pozwoliło ukryć pralkę, a przestrzeń nad geberitem została wykorzystana na dużą szafkę z frontami z luster, które jednocześnie powiększają wizualnie tę niewielką łazienkę.
Mieszkanie utrzymane jest w neutralnej kolorystyce z delikatnymi pastelowymi elementami. W kuchni oraz w łazience, pojawiła się miętowa mozaika – sześciokątne płytki w kształcie plastrów miodu. Podobny kolor znajduje się na tapecie w salonie. Natomiast sypialni ton nadaje róż, który wykorzystany został na tapicerce paneli ściennych u wezgłowia łóżka.
Posadzka wnętrza apartamentu oraz tarasu wykończona została płytkami gresu imitującymi drewno. Stanowi ona element spajający poszczególne pomieszczenia. Dzięki podłodze oraz polimerowym listwom przypodłogowym powstała spójna i elegancka przestrzeń. W salonie natomiast zwraca uwagę ściana ozdobiona naściennymi listwami dekoracyjnymi.
– Listwy na ścianie pięknie komponują się z wysmakowanymi grafikami Nataszy Kwiatkowskiej – podkreśla architektka. Dodatkowo, poprzez odpowiedni dobór opraw oświetleniowych udało się zaaranżować pożądane sceny świetlne, które eksponują atrakcyjne detale projektu.
Ponieważ mieszkanie przeznaczone jest na wynajem, musi być funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości. Stąd pomysł na podłogę z gresu naśladującego drewno oraz ściany pomalowane farbą doskonałej jakości.
Bio projektu:
Projekt: Grid Studio Projektowe
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: 40 m2
Zdjęcia: Norbert Adamowicz
Oprac. na podst.: mat. prasowe Dekorian Home
Fot.: Norbert Adamowicz
Inne ciekawe eventy

Marzec w Secesji

Boston Design Week 2025

Architecture Matters 2025
