Planeta turkusu zaprasza do środka: Banema Studio Concept Store
Jaki powinien być flagowy sklep marki? Atrakcyjność takich miejsc opiera się w równym stopniu na doborze prezentowanych produktów, jak i na samym wystroju, doświadczeniach, jakie zafundujemy odwiedzającym, a także atmosferze i lokalizacji. Wszystkie te elementy sprawiają, że idealny concept store staje się wypadkową kreatywności, innowacji i dobrego smaku. Przyciąga wzrok i zachęca do odwiedzin - tak jak Banema Studio w Portugalii.
Concept store’y są coraz bardziej popularne: dzieje się tak dlatego, że przeciętnemu konsumentowi trudno jest wybrać dobrej jakości produkt wśród wielu rynkowych nowości. W concept store’ach wstępna selekcja została już dokonana, dzięki czemu klient ma pewność, że wybiera spośród najlepszej jakości dóbr. W takich miejscach można zaopatrzyć się w przedmioty i produkty, które nie są dostępne wszędzie i w każdej ilości, ale liczyć na zdobycie unikatowych i niepowtarzalnych egzemplarzy.
Kraina niebieskości z wygodną kanapą
Banema Studio to marka specjalizująca się w drewnie i produktach drewnopochodnych. We wrześniu ubiegłego roku otworzyła swe podwoje w Lizbonie w Portugalii, a dokładniej w Campo de Ourique – jednej z najbardziej tętniących życiem i charakterystycznych dzielnic miasta. W przestrzeni zaprojektowanej przez architekta Pedro Campos Costę mieści się również Banema Lab, kreatywne laboratorium dla architektów, projektantów wnętrz i innych profesjonalistów, które ma na celu pokazywanie nowości marki, inspirowanie, ale jest także miejscem spotkań i twórczych dyskusji. Banema Studio i Banema Lab tworzą wspólnie interdyscyplinarne miejsce, w którym odwiedzający mogą odkrywać wyjątkowe marki i produkty, zrelaksować się przy herbacie lub kawie (w pięknej kuchni), wymienić się pomysłami i uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach.
Witryna sklepu niczym miniaturowa galeria, w której wyeksponowane niczym dzieła sztuki zostają pojedyncze produkty (jak ołówek, świeca czy perfumy) zaprasza przechodniów do środka. Część wypoczynkowa utrzymana w spokojnych pastelowych barwach ulokowana jest z przodu, nadając ton miejscu, które zaprasza, by wejść i się w nim rozgościć.
Widzimy tętniącą życiem przestrzeń, która jest po części showroomem, po części galerią, a po części miejscem, w którym dojrzewają piękne pomysły.
Miejsce, w którym rodzą się pomysły
Przestrzeń o powierzchni 300 metrów kwadratowych można dowolnie wykorzystywać. Projekt ten zaciera granice między sklepem koncepcyjnym a laboratorium kreatywnym: wchodząc tu widzimy tętniącą życiem przestrzeń, która jest po części showroomem, po części galerią, a po części miejscem, w którym dojrzewają piękne pomysły. Gros geometrycznych struktur z zielonej melaminy i kamienia akrylowego, które widać po lewej stronie, funkcjonuje jako ekspozytory do prezentacji produktów i kontuary kasowe. Geometryczne formy wyznaczają tu różne strefy: w wybranych można się zatrzymać lub usiąść. To spora dawka koloru, wyróżniająca się przy stonowanej palecie barw tej przestrzeni: brązowych podłóg cementowych, odsłoniętych betonowych ścian i białych sufitów.
Otwórz, zamknij, zaskakuj
Po prawej stronie znajduje się Laboratorium, w którym znajduje się szeroki katalog materiałów do projektów architektonicznych i wnętrzarskich. Przestrzeń można w mgnieniu oka podzielić na mniejsze części dzięki zasłonom, które podkreślają zielono-turkusowy kolor sklepu i nadają mu teatralności, a duże podium z tyłu przyda się podczas wystaw i wydarzeń.
Serce miejsca tworzą serca ludzi
Sercem Banema Studio jest eklektycznie wyselekcjonowany wybór akcesoriów, dzieł sztuki, designu, zapachów, oświetlenia i mebli, w tym kolekcja zaprojektowana przez architektów Álvaro Siza Vieira i Eduardo Souto Moura. Ale to, co wyróżnia ten concept store, to ludzie: architekci, projektanci i inni profesjonaliści łączący się w tej przestrzeni z inwestorami, a także zróżnicowany program wydarzeń, którego kuratorem jest portugalska agencja O Apartamento. Miejsce to ma na celu nieustannie zaskakiwać i inspirować – do czego powinien dążyć każdy concept store.
Fot. i oprac. na podst.: Banema Studio, yatzer.com