Styl loftowy charakteryzuje się dużą przestrzenią, minimalizmem i surowym wykończeniem. Jednym z jego podstawowych elementów są cegły klinkierowe, które pozwalają uzyskać efekt starego muru w domu. Ale to nie wszystko. W bardziej nowoczesnych wnętrzach klinkiery z powodzeniem można wykorzystać do aranżacji łazienki lub kuchni w klimacie industrialnym. Jak urządzić loft i gdzie sprawdzą się ściany z cegieł? Podpowiadamy.
Chyba każdy spotkał się z określeniem „loft” lub „styl loftowy”. Mówimy o mieszkaniach loftowych, biurach w stylu loft czy nawet o meblach loftowych. Jednym z wyróżników stylu są przestronne wnętrza, w których dominują surowe ściany. Jedni decydują się tu na ściany z betonu, inni wybierają cegły i klinkiery, które pojawiają się w salonie, kuchni, a nawet w łazience. Dzisiaj przyjrzymy się cegłom klinkierowym i odpowiemy sobie na pytanie, jak stworzyć wnętrze w stylu loft.
Styl loftowy – najważniejsze wyznaczniki i stosowane materiały
Styl loftowy narodził się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku, przez co często nazywany jest stylem nowojorskim. Mieszkania w stylu loftowym spopularyzowały środowiska artystyczne, które poszukiwały tanich lokali do mieszkania i do pracy. Wtedy to coraz częściej ostatnie, nieużytkowe kondygnacje budynków przerabiano i tworzono w nich nowe przestrzenie do życia. To idealnie odzwierciedla ten termin, ponieważ według słownika „loft” oznacza pomieszczenie lub przestrzeń bezpośrednio pod dachem budynku, wykorzystywaną do użytku mieszkalnego lub komercyjnego. Współcześnie termin ten został rozciągnięty na duże, wysokie i otwarte przestrzenie zaprojektowane w stylu industrialnym, i jest to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz.
Później, ze względu na rosnące wraz z rozwojem miasta i przybywaniem imigrantów potrzeby mieszkaniowe, na dawnych terenach przemysłowych zdecydowano się pozostawić stare budynki i magazyny oraz przeznaczyć je na cele mieszkaniowe (zamiast burzyć i przebudowywać). Jest to o tyle istotne, że budynki te miały od 50 do nawet 100 lat, przez co wpisywały się w cenne dziedzictwo kulturowe.
Czym charakteryzuje się mieszkanie w stylu loft? Ma szeroki, otwarty plan piętra, wysokie sufity i duże okna. Ważna tu jest pokaźna i nieskrępowana dodatkami przestrzeń oraz surowo wyeksponowane elementy konstrukcyjne. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to dominują tu kolory neutralne, z przewagą czerni, ceglanej czerwieni, bieli i szarości. Często jedynym ciepłym akcentem jest oświetlenie – żółte, mocne i rozproszone.
Podstawą stylu loftowego są takie materiały, jak drewno, beton, stal, cegła i szkło. Wprawdzie materiały te nawiązują do tradycyjnego budownictwa, ale dzięki nowoczesnym technologiom wyróżniają się doskonałymi parametrami i trwałością. Co więcej, nie muszą być oryginalne – bardzo modne są obecnie płytki łazienkowe imitujące drewno lub beton, a zamiast tradycyjnych ciężkich cegieł możemy wykorzystać lekkie płytki klinkierowe. Dzięki temu zyskujemy nieograniczone możliwości aranżacyjne i nawet z pozoru nudną łazienkę możemy zamienić w stylowe wnętrze loft.
Zobacz także: Mieszkanie w stylu loft – czym jest loft i jak wygląda styl loft?
Cegły klinkierowe nie tylko na elewację!
Przejdźmy do opisu jednego z chętniej stosowanych rozwiązań w aranżacji typu loft – cegły klinkierowej. Pierwsze skojarzenie może być z elewacją klinkierową, która wyróżnia się trwałością, odpornością na działanie czynników atmosferycznych i wysokimi walorami estetycznymi. Wprawdzie elewacja wykonana z cegieł wiąże się ze sporymi nakładami czasowymi i finansowymi, wymaga bowiem wykonania ściany trójwarstwowej, ale jest na to sposób. Zamiast tradycyjnych cegieł możemy wykorzystać płytki klinkierowe elewacyjne, które można położyć na dowolnej ścianie, również jednowarstwowej bez ocieplenia. Ich zaletą jest to, że stworzą ścianę do złudzenia przypominającą tę z cegły, a są przy tym o wiele lżejsze i tańsze. Kolejnym ich atutem jest to, że nadają się nie tylko do zastosowań zewnętrznych, ale i wewnętrznych.
Więcej o cegle klinkierowej zewnętrznej dowiesz się z artykułu: Cegła klinkierowa zewnętrzna – klinkier na elewacje i komin
Klinkier elewacyjny produkowany jest z naturalnej gliny i ma niską nasiąkliwość, przez co świetnie sprawdza się tam, gdzie jest ryzyko ciągłego kontaktu z wodą (np. przy kanałach). Dzięki nowoczesnym procesom wytwórczym jest dostępny w różnych kolorach i z rozmaitymi efektami wykończenia, przez co z fasad przeniósł się do wnętrz. W mieszkaniach zaczął być dekoracją ścian, schodów, obudowań wanien i kominów; pojawia się nawet na zabudowie kuchennej i nad blatami kuchennymi, ozdabia też ścianki działowe. Cegła klinkierowa daje duże możliwości aranżacyjne i można z niej swobodnie tworzyć przyjemne loftowe wnętrza.
Jak zastosować cegłę klinkierową w salonie w stylu loft?
W broszurach deweloperów i poradnikach architektów wnętrz na pierwszy plan wysuwa się salon w stylu loftowym. Nie jest to więc zaskakujący materiał pod kątem dekoracyjnym, ale warto wiedzieć, gdzie najlepiej się sprawdzi i jak zastosować cegłę klinkierową, aby nie przedobrzyć i nie uzyskać efektu dalekiego od oczekiwanego.
Cegła klinkierowa polecana jest do surowych wnętrz, mogą to być wnętrza rustykalne (tzw. wiejska prostota) i industrialne (wnętrza w klimacie przemysłowym). Klinkier w salonie pojawia się zazwyczaj na jednej ścianie, która staje się ścianą dominującą, czyli taką, na którą najczęściej patrzymy w ciągu dnia. Często jest tłem do telewizora, obrazów, domowej biblioteczki, a w jeszcze bardziej skomplikowanych aranżacjach może być pokryta mchem i oświetlona kinkietami. Co więcej, cegła klinkierowa nadaje się na komin – materiał jest odporny na działanie wysokich temperatur.
Jeżeli chodzi o kolor, to tutaj oferta jest naprawdę zróżnicowana. Dzięki temu, że cegły i płytki klinkierowe dostępne są nawet w kolorze białym, z powodzeniem można je zastosować w minimalistycznych wnętrzach. W stylu loftowym znakomicie sprawdzają się klasyczne kolory, nawiązujące do starych murów i cegieł, stąd sięga się tu po czerwone cegły klinkierowe lub takie w odcieniach brązu. W bardziej industrialnym wnętrzu pojawiają się również cegły grafitowe. Klinkiery dostępne są z różnym wykończeniem, zatem możemy zdecydować się na matowe lub z dowolnym stopniem połysku.
Bez względu na to, na jaki kolor czy miejsce klinkieru się zdecydujemy, żeby przełamać dość surowy charakter stylu loftowego, dobrze jest zastosować jaskrawe dodatki typu koc, poduszki, donice czy abstrakcyjne obrazy w mocnych kolorach.
Kuchnie industrialne z klinkierem w roli głównej
Kuchnia to doskonałe miejsce, aby wprowadzić trochę eklektyzmu i uzyskać ponadczasowe połączenie modernistycznych materiałów z nowoczesnym sprzętem. Jeżeli chcemy uzyskać industrialne wnętrze, klinkier będzie do tego najlepszy, ponieważ możemy go zestawiać z niemal wszystkimi materiałami wykończeniowymi, kolorami i meblami.
W jasnej kuchni, w której dominuje minimalizm i neutralne barwy, dobrze sprawdzi się biała cegła klinkierowa. Warto ją również rozważyć jako element kontrastujący i przełamujący w ciemnych kuchniach, w których są ciemne meble (granatowe, czarne lub grafitowe) – w ten sposób uzyskamy ciekawą dla oka i mniej przytłaczającą aranżację. W kuchniach industrialnych i retro, w których pojawiają się takie materiały, jak czarny metal, miedź, złoto i szkło, warto postawić na cegły w naturalnym kolorze.
Gdzie najlepiej zastosować klinkier w kuchni? Płytkami głównie obsadza się wyspy oddzielające część kuchenną od salonu oraz stosuje się je nad blatem. Cegła wykładana jest także na całe ściany w kuchni, ale to rozwiązane polecamy do wnętrz przestronnych i odpowiednio oświetlonych.
Tutaj warto zaznaczyć, że cegły mają wszelkie wymagane parametry, które sprawiają, że nadają się do zastosowań w kuchni. Przez to, że klinkiery są wypalane w temperaturze 1300ºC (dla porównania – cegły tradycyjne w ok. 900–1100ºC), są zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć (nie wciągają jej) i mają wysoką wytrzymałość. Ma to ogromne znaczenie dla pomieszczenia, w którym ciągle się coś gotuje, a więc panuje wilgoć, dochodzi do wahań temperatur, powstają osady z tłuszczu itd. I tu dochodzimy do kolejnej zalety cegły klinkierowej w kuchni: słabiej przyjmuje brud i bardzo łatwo ją czyścić, a tym samym bardzo długo zachowuje estetyczny wygląd.
Loftowa łazienka – gdzie można ułożyć płytki klinkierowe?
Właściwości klinkierów sprawiają, że jest to doskonały materiał wykończeniowy do łazienki. Dzięki bardzo niskiej nasiąkliwości cegły i płytki z klinkieru są bardzo trwałe i odpowiednie np. do zabudowania wanny, toalety czy też stworzenia ścianki działowej oddzielającej część prysznicową od reszty pomieszczenia.
W łazience i w toalecie bardzo ważny jest kolor klinkieru. Do łazienek zaleca się wybór odcieni delikatnych, neutralnych, jednak w dużej mierze zależy to od projektu i oczekiwań. Na przykład w loftowych łazienkach w apartamentach pojawiają się ciemne płytki klinkierowe i ma to uzasadnienie, bo tu chodzi o efekt luksusu. Jeśli korzystamy z łazienki na co dzień w naszym mieszkaniu, to tu dobrze postawić na stonowane kolory, które sprawią, że przestrzeń będzie bardziej przestronna i przytulna. Pamiętajmy również o tym, że cegła nie powinna przytłaczać innych elementów czy też dominować – ma naturalnie i łagodnie komponować się z otoczeniem.
Na koniec warto wspomnieć o kilku wadach klinkieru. Wprawdzie nie ma ich dużo, ale mogą wpłynąć na decyzję. Po pierwsze, cegły mogą wpłynąć na wizualne pomniejszenie przestrzeni, stąd powinny być stosowane oszczędnie lub w przestronnych pomieszczeniach. Warto też odpowiednio dobrać wymiary cegły klinkierowej, bo to również wpływa na finalny rezultat i optykę pomieszczenia. Po drugie, cegły mogą wchłaniać tłuszcz i tym samym mogą pojawiać się na nich plamy, dlatego wymagają zaimpregnowania lub innego zabezpieczenia, np. szkłem, zwłaszcza w strefie gotowania w kuchni. Po trzecie, w szczelinach między płytkami i cegłami może gromadzić się brud, zatem klinkiery wymagają regularnej pielęgnacji, czyszczenia i konserwacji, aby dłużej zachowały swój wygląd i trwałość.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe OBI
Artykuł sponsorowany