Niektórym wciąż kojarzą się z wielkoformatowym zdjęciem krwistego zachodu słońca nad oceanem z palmami na pierwszym planie. Ale nawet szybki rzut oka na ofertę współczesnych projektantów pozwala zauważyć, że w 2018 roku fototapety mają o wiele więcej do zaoferowania.
Co stanowi o ich wyjątkowości? W przeciwieństwie do tradycyjnych tapet nie bazują na powtarzalnym deseniu, jednakowym na kolejnych rolkach. Fototapeta pozwala potraktować ścianę jak duże płótno, na którym umieścimy dowolną kompozycję. Dzięki temu możliwe jest całkowite przeobrażenie wnętrza, a na efekty nie będzie trzeba czekać dłużej niż do wyschnięcia kleju.
Jak wyeksponować fototapetę we wnętrzu?
Wysokiej klasy druk cyfrowy sprawia, że wzory na fototapetach odznaczają się dużą wyrazistością i nasyceniem barw, a dzięki odporności na promieniowanie UV pozostaną z nami na lata. Te niewątpliwe atuty mogą okazać się przekleństwem, jeżeli nieodpowiednio dobierzemy miejsce ekspozycji. Mocne wielobarwne motywy będą zwracać na siebie uwagę i najlepiej sprawdzą się umieszczone tylko na jednej ścianie w obszernym pomieszczeniu.
Ale właściciele mniejszych metraży nie muszą czuć się pokrzywdzeni. Obecnie w ofercie producentów fototapet oprócz hiperrealistycznych fotografii czy kontrastowych grafik znajdziecie także wiele lekkich i subtelnych abstrakcyjnych wzorów.
Można także obsadzić fototapetę w roli wielkoformatowej grafiki, umieszczając wzorzysty prostokąt na środku obwiedziony gładką ścianą niczym passe-partout.
Feeria wzorów na ścianie. Jaką fototapetę wybrać?
Ilość dostępnych motywów graficznych może przyprawić o paraliż decyzyjny nawet doświadczonego w aranżowaniu wnętrz zawodnika. Z wieloma stylami polubią się – nieustająco popularne od kilku sezonów – motywy roślinne w różnych odsłonach. Wśród fotografii znajdziecie alternatywy dla naturalistycznych widoczków przyrody, na przykład nieco umowne zdjęcie zamglonego lasu.
W miejskiej dżungli sprawdzi się też tropikalny deseń w liście albo stylizowane motywy kwiatowe o malarskim charakterze.
Fototapety, pospołu z plakatami i grafikami, mogą posłużyć jako narzędzie ekspresji naszych przekonań czy gustów. Wielkoformatowe mapy w stylu retro lub modern będą stanowić wyraz lokalnego patriotyzmu lub przeciwnie – manifestację kierującego naszym życiem wanderlust, zamiłowania do podróży.
Zwolennicy powściągliwych środków wyrazu mogą wybierać spośród delikatnych marmurowych wzorów w skali szarości, miękkich akwarelowych plam, czy złotawych lub kremowo-beżowych przecierek, które nie wymagają zdzierania warstw starej farby, a dają intrygujący efekt głębi.
Do pokoju dziecięcego zamiast krzykliwych bohaterów najnowszych kreskówek warto zaprosić klasyczne czarno-białe ilustracje Johna Tenniela do pierwszego wydania Alicji w krainie czarów.