Naczynia, garnki, sztućce, przybory kuchenne, akcesoria kuchenne, a nawet zakupione produkty spożywcze czy środki czystości - wszystkie one znajdują się w kuchni. Jak sprawić, by były na wyciągnięcie ręki? Oto sprytne pomysły na przechowywanie w kuchni i organizację szafek i szuflad - w dodatku takie, które sprawdzą się w każdej kuchni.
Wyzwanie: przechowywanie w kuchni
Jak wiemy z doświadczenia, organizacja szafek w kuchni i umieszczenie w nich w poszczególnych artykułów może być problematyczne, zwłaszcza w małej kuchni. Te, z których korzystamy najczęściej powinny znajdować się w zasięgu – tak, aby można było z nich skorzystać nie wchodząc na stołek, czy bez konieczności ciągłego schylania się.
W zapanowaniu nad porządkiem pomogą nam też różnego rodzaju organizery, wysuwane kosze, plastikowe pojemniki, relingi w formie wieszaków, czy listwy magnetyczne.
Szafki kuchenne i ich przestrzeń łatwo zorganizować, a organizacja kuchni, choć przemyślana, powinna być przede wszystkim zindywidualizowana. W końcu sami wiemy, do jakich produktów i sprzętów chcemy mieć najlepszy dostęp.
Oferowane dziś na rynku szafki oraz kosze cargo pomogą nam przechowywać mąkę oraz inne typy produktów, tworząc pełnoprawną spiżarnię, nawet jeśli do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń. Przyprawy możemy umieścić też na ścianie, na otwartej półce – jeśli znajdą się w jednakowych pojemnikach nie przytłoczą kuchni.
Organizacja szafek i szuflad kuchennych
Naczynia najlepiej przechowywać w szufladach. Te, których często używamy do przygotowywania posiłków i z których korzystamy na co dzień niech znajdą się na froncie tak, aby zawsze były pod ręką. Sposób przechowywania w kuchni powinien jednak pasować do produktów. Nieco inaczej przechowamy sztućce, a nieco inaczej podejdziemy do przechowywania garnków.
Strefa gotowania: znakomita organizacja w kuchni
Najczęściej kuchnia to wypadkowa zabudowy dolnej i górnej, a więc różnego rodzaju szafek i szuflad. Mamy w niej strefy: np. strefę przygotowania – będącą centralnym miejscem w kuchni, tworzonym przez blat roboczy, na którym przygotowywane są codzienne posiłki. Pamiętajmy, że aby był wygodny w użytkowaniu, powinien mieć co najmniej 90 cm szerokości i być odpowiednio oświetlony; strefę gotowania i pieczenia – to miejsce, w którym ustawisz kuchenkę (piekarnik, płytę grzewczą) i okap; strefę zmywania – należą do niej zlewozmywak, kosze na odpady i pojemniki na detergenty.
Sprzęt AGD możesz np. wbudować w szafkę, schować w blacie roboczym albo zabudować frontem. Przyprawy, których używasz codziennie powinny znajdować się na blacie lub na ścianie nad blatem w sąsiedztwie kuchenki lub płyty indukcyjnej. To właście podczas gotowania najczęściej po nie sięgamy. Organizer z przyprawami może również znaleźć się w wysuwanej szafce.
Strefa przechowywania: przestrzeń ujarzmiona
Strefę przechowywania należy zaplanować z wyjątkową starannością, ponieważ to od sposobu jej aranżacji zależy funkcjonalność w kuchni. Umieszczenie jej jak najbliżej blatu roboczego, na którym przygotowujemy posiłki, znacząco poprawia komfort pracy i gotowania oraz zapewnia łatwy dostęp do potrzebnych naczyń, nawet jeśli te mają różne kształty.
Warto postawić zatem na sprytne pomysły, które wpłyną także na ergonomię oraz czas… poszukiwań. Tu z pomocą przychodzą cargo, które sprawdzą się w roli zabudowy nawet małej kuchni.
W szufladach starajmy się dopasować plastikowe pudełka czy specjalne kosze do wysokości szuflad. Bez względu na to, czy jesteśmy w temacie przechowywania sztućców, czy mamy na myśli inne produkty, dobrze jest, aby organizacja w kuchni pozwoliła wykorzystać każdy centymetr. Garnki i patelnie można ukryć w szafkach – nerkach, które wysuniemy bez problemu – w przeciwieństwie do klasycznej szafki z półkami sięgniemy nawet najdalej położony garnek.
Organizacja kuchni – akcesoria oraz gadżety
Organizacja kuchni to kluczowy element efektywnego gotowania, ale i przebywania w kuchni, w której w założeniu wszystko powinno być pod ręką. Kilka przydatnych akcesoriów i gadżetów, które mogą się sprawdzić, to m.in. pojemniki na przyprawy i pojemniki na żywność, które sprzyjają utrzymaniu porządku i pozwalają na to, by łatwo można było znaleźć potrzebne składniki.
Zainwestować można także w wieszaki na przybory kuchenne, które oszczędzają miejsce na blacie i ułatwiają dostęp do narzędzi, a dodatkowo pasują do różnych stylistyk, w jakich urządzić można kuchnie (rustykalny lub boho lubi powieszone akcesoria!). Stojak na noże to opcja dla tych, którym zależy, by bezpiecznie przechowywać ostrza i uniknąć uszkodzeń.
Dość ciekawym akcesorium będzie deska do krojenia z wbudowanym pojemnikiem na odpady, co ułatwia utrzymanie czystości podczas przyrządzania ulubionych dań. Oczywistym must have są dziś także i organizery szufladowe, dzięki którym można uporządkować sztućce, narzędzia do kuchni i inne drobne przedmioty.
Półki wysuwane lub obrotowe to także znany już patent, używany w szafkach – to rozwiazanie ułatwiające dostęp do przechowywanych produktów i naczyń, nawet jeśli te ukryte są dość głęboko.
Uchwyty na garnki i patelnie sprawdzą się, gdy nie mamy wiele miejsca w szafkach i pozwolą na to, by uniknąć zarysowań powierzchni.
Tablice magnetyczne lub korkowe na ścianach w kuchni, dają szanse na to, by umieścić notatki, przepisy czy ulubione zdjęcia – wnoszą do kuchennej przestrzeni nieco bardziej osobisty akcent. Co Wy na to?
Pamiętajmy, że zmyślne zarządzanie dostępnym miejscem i odpowiednie wyposażenie kuchni ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków i sprawia, że gotowanie staje się bardziej przyjemne.
Fot.: Rejs, Peka, Kari Mobili, Gorenje, Pexels