Wnętrze blisko 90-metrowego mieszkania na warszawskim Wilanowie dowodzi, że różnorodna stylistycznie aranżacja może zachwycać spójnością i harmonią. Autorką projektu jest architektka Maja Dembowska.
Na strefę dzienną składa się salon z aneksem kuchennym. Naturalne przedłużenie tej części mieszkania stanowi duży zielony taras z wielobarwną roślinną aranżacją, który zaprasza do odpoczynku przy drewnianym stole.
Dzięki połączeniu z tarasem wnętrze wydaje się przestronne, a bliskość natury skłania do relaksu. Charakterystycznym elementem w salonie jest bordowa szafka RTV na nóżkach, wykonana według autorskiego projektu architektki. Jej narożniki są zaokrąglone i ryflowane, a na blacie wykorzystano marmur Dark Emperador.
Akcenty minimalistyczne
Pod sufitem wisi minimalistyczny plafon Veroca firmy B.Lux. Naprzeciw szafki zaś, stoi prosta kremowa sofa, której towarzyszy jasny dywan o subtelnym wzorze i stolik kawowy Solapa hiszpańskiej firmy STUA.
Nad długim, czarnym regałem na książki znajdują się grafiki z duńskich galerii Atelier CPH i HEIN Studio, a także autorskie prace Mai Dembowskiej. Aranżacji wnętrza dopełniają rośliny.
W strefie jadalnianej wzrok przykuwa oryginalna inkografia Olbińskiego. Z orzechowym stołem, zaprojektowany przez architektkę, dobrze współgrafją błękitne krzesła Ton z ażurowymi oparciami i czarna lampa BS4 Mantis Schottlander.
Z kolei w przedpokoju zwraca uwagę orzechowa konsola na nogach od maszyny do szycia oraz stare lustro w posrebrzanej ramie.
Kuchnia podzielona na strefy
Kuchnię architektka zdecydowała się podzielić na dwie strefy. W części widocznej z salonu zostały zamontowane stylowe kinkiety Tolomeo Artemide, a na podłodze zastosowano jodełkę francuską. Ściana pomalowana jest ścieralną i zmywalną farbą w kolorze przygaszonego niebieskiego – Mt. Rainier Gray od Benjamin Moore. Autorska minimalistyczna zabudowa kuchenna doskonale komponuje się z jasnymi blatami z konglomeratu.
W ukrytej części kuchni skrywają się klasyczne szafki o frezowanych frontach, a na posadzce rzadko spotykane płytki Fossil, zaprojektowane przez polską projektantkę Kasię Zarembę dla włoskiej marki Refin. Ten sam wzór pojawia się również w przedpokoju i łazience, a charakterystyczne kreski i paski stanowią jeden z motywów przewodnich aranżacji mieszkania.
Kameralny gabinet
Gabinet został oddzielony od salonu czarną stalową konstrukcją z przeszkleniami. Uwagę zwraca podwieszona pod sufitem ażurowa błękitno-różowa oprawa Market Set, która świetnie komponuje się z krzesłem Ton. Jedną ze ścian zdobi tapeta z kolekcji Focus od Arte Wallcoverings – kolejny przykład gry interesującymi geometrycznymi wzorami. Aranżacji dopełniają proste białe meble i subtelne ozdoby.
Przytulna sypialnia
Sypialnia prezentuje się lekko i przytulnie. Kremowe ściany i meble harmonizują z granatowymi zasłonami oraz bordowymi i różowymi poduszkami.
Dodatkowych akcentów kolorystycznych dostarczają nietuzinkowe ozdoby – nad łóżkiem wiszą oprawione oryginalne opakowania po kubańskich cygarach sprzed trzydziestu lat, a przestrzeń nad komodą zdobi plakat będący rodzinną pamiątką. Odrobiny blichtru dodają wnętrzu złote szafki nocne Componibili firmy Kartell.
Pastele przełamane granatem
W pokoju dziecięcym dominują jasne, kremowe barwy ścian, mebli i puchatego dywanu. Architektka przełamała je mocnymi akcentami w niebieskim odcieniu. Uwagę przykuwa kolorowy fotel na drewnianych nogach oraz zwisająca z sufitu granatowa huśtawka.
Łóżko zdobi pudroworóżowy baldachim, wesołe poduszki oraz naklejki na ścianach w kształcie gwiazdek i chmurek. Stonowana kolorystyka doskonale równoważy kolorowe akcenty, nie odbierając przy tym aranżacji dziecięcego charakteru.
Dwie łazienki, różne stylizacje
W mieszkaniu znajdują się dwie łazienki, a każda z nich jest utrzymana w odmiennej stylistyce. Salon kąpielowy z wanną to prawdziwa strefa relaksu. Aby uzyskać pełną harmonii, a zarazem przytulną atmosferę, do pomieszczenia wprowadzono leśne motywy.
Tapeta Las od Rebel Walls została pomalowana specjalnym impregnatem, a podłoga wykończona płytkami Fossil marki Refin przywodzącymi na myśl leśne runo. W inspirowaną naturą aranżację doskonale wpisuje się drewniana szafka pod umywalkę.
Mniejsza łazienka została z kolei zaprojektowana w nowoczesnym, poważniejszym stylu. Dominują w niej proste formy, czerń i biel. Nie ma tu jednak miejsca na nudę – aranżację ożywiają geometryczne czarno-białe płytki marki Marazzi. Nie zabrakło też miejsca na stonowane ozdoby i oryginalną grafikę.
Czerpiąc z różnych stylistyk, odważnie łącząc wzory i faktury, architektka osiągnęła niezwykle spójny efekt.
Bio projektu:
Projekt: Maja Dembowska / Dembowska Studio
Lokalizacja: Warszawa
Metraż: 88 m2
Zdjęcia: Hanna Połczyńska / KRONIKI Studio
Oprac. na podst.: mat. prasowe Dembowska Studio
Fot.: Hanna Połczyńska/KRONIKI Studio