Pracownia 137kilo wspólnie z Beza Projekt stworzyli B+L HQ, czyli projekt głównej w Polsce, warszawskiej siedziby Bausch & Lomb, amerykańskiego przedsiębiorstwa produkującego sprzęt medyczny.
Firma Bausch & Lomb znana jest z produkcji soczewek kontaktowych oraz okularów Ray-Ban, sprzedanych w 1999 roku włoskiej firmie Luxottica Group. Firma jest właściwie jednym z największych producentów soczewek kontaktowych i sprzętu medycznego w USA. Aktualnie zatrudnia ponad 13 tys. osób w 36 krajach.
Jak czytamy na stronie pracowni 137kilo: “Klient szukał przestrzeni, która podkreśli naukowe dziedzictwo firmy, a zarazem zapewni najwyższej jakości warunki pracy dla zespołu. Inspiracją były laboratoria oraz główny produkt klienta – soczewki i szkła kontaktowe. Białe, otwarte sufity w połączeniu z przeszkleniami tworzą jasną i przejrzystą przestrzeń. Sterylność estetyki została przełamana zielonymi ścianami na głównych osiach widokowych wewnątrz biura oraz rozwiązaniami funkcjonalnymi sprzyjającymi pracy zespołowej oraz relaksowi”.
Pomieszczenia oddzielone od siebie szklanymi ścianami zostały wzbogacone o zasłony, które zapewniają prywatność i wprowadzają do wnętrza ciepłą, domową atmosferę. Siedziba ma m.in. dużą salę konferencyjną, kuchnię z jadalnią czy gabinet okulistyczny. Stanowiska pracy zostały rozplanowane na powierzchni typu open space, a jej otwartą przestrzeń wzbogacono o kopuły konferencyjne, wyodrębniając tym samym poszczególne działy wewnątrz firmy – “kopuły są przeznaczone do mniej formalnych spotkań roboczych. Nadmuchiwana, high-techowa powłoka wpisuje się w konwencję produktów optycznych firmy. Wewnętrzna podkonstrukcja stalowa usztywnia całość oraz zapewnia bezpieczeństwo pożarowe. Do kopuł doprowadzono wentylację i klimatyzację, zapewniając optymalne warunki do pracy. Miękka, puszysta wykładzina wyróżnia powierzchnie o mniej formalnym charakterze”. Dla klienta ważne było zadbanie o dobre samopoczucie pracowników, dlatego integralną częścią projektu jest fun room z biblioteką i piłkarzykami.
“Stanowiska pracy są jednym z najważniejszych elementów założenia. Podkreślono pracę zespołową czteroosobowymi wyspami w kształcie znaku ‚+’ pojawiającego się w logotypie klienta. Każda jednostka jest scalana drzewem, o które muszą dbać pracownicy. Gatunki roślin na ścianach zielonych zostały dobrane pod kątem ich właściwości oczyszczania powietrza w biurze oraz pochłaniania kurzu”.
Praca nad koncepcją była prowadzona na makietach – finalna wersja została zaprezentowana całemu zespołowi przed rozpoczęciem prac budowlanych (2012).