Aktualny motyw: Luksusowy taras na Lato

czarny logotyp Spensen mecenasa motywu Luksusowy taras na MAGAZIF.com

Mecenas Motywu

Przepis na kawalerkę: pomysł na aranżację małego mieszkania

Warszawska kawalerka na Starym Mieście, o powierzchni niespełna 30 metrów kwadratowych udowania, że w zmyślnie zaprojektowanej przestrzeni znajdziemy miejsce na wszystko. Zobaczcie projekt ZAZA studio, o którym rozmawiamy z Justyną Kozłowską.

Od czego zaczynaliście?
Inwestorzy zakupili mieszkanie z rynku wtórnego. Mieszkanie było wcześniej zamieszkane, ale nie było w dobrym stanie. Skuwaliśmy wszystkie okładziny ścienne i podłogowe. Ścian nie wyburzaliśmy ze względu na to, że było to mieszkanie usytuowane w zabudowie podlegającej pod ochronę konserwatora zabytków – remont musiał być zgłoszony i konsultowany z konserwatorem. 

kawalerka od ZAZA Studio czarno brązowy aneksy kuchenny jako tło dla czarnego stolika z dwoma różowymi krzesłami ze złotymi nogami kawalerka od ZAZA Studio czarna wysoka szafka z przeszklonymi drzwiami obok szarej sofy

Ile metrów kwadratowych ma to wnętrze? Z jakich pomieszczeń się składa?
Wnętrze ma 29 m2 i składa się z pokoju z aneksem kuchennym, sypialni, przedpokoju oraz łazienki.

Z myślą o kim zostało zaprojektowane?
Mieszkanie w pierwszym zamyśle było projektowane jako lokal inwestycyjny, z biegiem czasu właściciele doszli do wniosku, że mieszkanie będzie użytkowane przez członków rodziny. 

Jaka idea przyświecała Wam podczas projektowania tego wnętrza?
Najważniejsze było dobre strefowanie pomieszczeń. Przy zakupie mieszkania aneks kuchenny znajdował się w korytarzu. Zależało nam na tym, żeby stworzyć pokój dzienny z aneksem i oddzielną sypialnią. Najważniejsze było jednak to, aby zaprojektować dużą ilość miejsca do przechowywania, ale tym samym nie „zagracić” szafami i szafkami niewielkiej przestrzeni. Ogromnym wyzwaniem było także to, że całość miała być elegancka, dobrze korespondująca z miejscem, w którym stoi kamienica – Stare Miasto – i niezwykle funkcjonalna. Klienci to ludzie z dużym doświadczeniem w inwestowaniu w nieruchomości i bardzo świadomi sztuki i designu. Wiedzieli czego od nas wymagają, więc proces projektowania był wynikową wspólnych analiz i przemyśleń. 

kawalerka od ZAZA Studio czarno brązowy aneksy kuchenny jako tło dla czarnego stolika z dwoma różowymi krzesłami ze złotymi nogami na ładnym parkiecie kawalerka od ZAZA Studio czarny mały stolik z bordowymi kubkami i talerzykami z dwoma krzesłami na złotych nogach

Jakie ukryte funkcjonalności i sprytne rozwiązania kryją poszczególne pomieszczenia?
Tak jak wspominałam powyżej – najważniejsza była przestrzeń do przechowywania. W całym mieszkaniu jest bardzo dużo miejsca na przechowywanie. W szafie w przedpokoju mieści się pralka wraz z suszarką. Zależało nam na stworzeniu jasnej i przestronnej,jak na tą niewielką przestrzeń, strefy wejściowej. Zdecydowaliśmy się na połączenie zabudowy z frezowanymi, klasycznymi frontami oraz nowoczesnej w formie szafy z lustrem i siedziskiem – odciążyło to przestrzeń, dodało lekkości strefie wejściowej. W sypialni mamy łóżko, które jest w zasadzie częścią zabudowy stolarskiej, w której mieszczą się szafy oraz niewielka konsolka z lustrem. W strefie dziennej brakowało miejsca na pełnowymiarowy stół, zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie niewielkiego stoliczka w ażurowej, stalowej ramie, który oprócz walorów funkcjonalnych miał być również pewnego rodzaju zamknięciem przestrzeni i delikatnym, niedosłownym oddzieleniem kuchni od części wypoczynkowej. Najważniejszym było to, aby nie przeładować przestrzeni, stąd też delikatne, stalowe konstrukcje, dużo bieli oraz witryna. 

kawalerka od ZAZA Studio małą sofa pod lampą wiszącą na złotym elemencie na tle różowej zasłony p kawalerka od ZAZA Studio czarny stolik na tle biało czarnej podwieszonej szafki ze stojącym fioletowym plakatem w złotej ramie kawalerka od ZAZA Studio elegancka lampa wisząca biały klosze na złotym uchwycie na tle fioletowej zasłonki kawalerka od ZAZA Studio drewniana szafa w przedpokoju z czarną wnęką na siedzisko

Czy w trakcie procesu projektowego pojawiły się jakieś zmiany koncepcji? Jeśli tak, to jakie?
Inwestorzy nie wprowadzali żadnych zmian ani na etapie projektowym, ani w realizacji. Zależy nam zawsze na jak najwierniejszym odwzorowaniu tego, co klient widzi na wizualizacjach, a udaje się to zazwyczaj tylko wtedy, kiedy prowadzimy budowy do samego końca i mamy wpływ na wszystkie decyzje podejmowane w trakcie realizacji. 

Czy wystąpiły jakieś problemy? Co było największym wyzwaniem?
O tak! To była bardzo trudna realizacja ze względu na to, że była prowadzona w starym budownictwie. Okazało się na przykład, że aby wykonać poprawnie posadzki musimy skuwać istniejącą podłogę. Podłoga była wykonana na legarach, musieliśmy więc od nowa ocieplić strop (to był parter), wykonać nowe izolacje i wylewkę, co znacznie przedłużyło czas remontu, ale gwarantowało dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną posadzek. Mieliśmy również wiele przygód związanych ze starymi instalacjami, grubymi i bardzo krzywymi ścianami oraz wilgocią, z którą dzielnie walczyliśmy przez cały czas trwania remontu. My bardzo lubimy prace w starym budownictwie, ale jest to praca wymagająca dużego doświadczenia i wiedzy technicznej. Łatwo tu o błędy, które z czasem niestety będą procentować. Uwielbiamy projektować wnętrza kamienic, ale zawsze uczulamy mocno inwestorów na to, że są to trudne budowy i żeby podejść do tego z dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości – również w kwestii budżetu, który na takie remonty jest większy niż na remonty mieszkań z rynku pierwotnego. 

kawalerka od ZAZA Studio duże łóżko pod same ściany na tle ściany z tapetą w fioletowe kwiaty kawalerka od ZAZA Studio biała toaletka z dużym lustrem i różowym krzesłem na złotych nogach w otoczeniu białej zabudowy

Jakie skarby designu i fajne produkty kryje to wnętrze? 
Mamy tutaj nasze ukochane krzesła GUBI, mamy także lampy Artemide oraz przepiękne zwisy FLOS. Całość pięknie uzupełnia osprzęt BERKER 1930, nawiązujący formą do osprzętu przedwojennego. 

kawalerka od ZAZA Studio kamienna czarno białą łazienka z dużym lustrem kawalerka od ZAZA Studio kamienna czarno białą łazienka z dużym lustrem i przeszklony natrysk

Czy i jeśli tak, to z którego pomieszczenia albo mebla jesteście szczególnie dumni?
Oczywiście podoba nam się całość projektu. Uwielbiamy jednak ażurowy stoliczek z pięknymi krzesłami GUBI w lekko różowym odcieniu ze złotymi nóżkami. Uważamy, że to niezwykle smaczny element 🙂

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe ZAZA studio

małe wnętrza

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

salon w stylu japońskim z ciemno szarą rogówką oraz czarnymi panelami na fragmencie ściany
Z miłości do Japonii – mieszkanie w stylu japońskim w Krakowie

Życzeniem inwestora było, by wystrój mieszkania odzwierciedlał jego wielką pasję: miłość do Japonii. Od kiedy pełen energii mężczyzna na zabój zakochał się w kulturze kraju Kwitnącej Wiśni, z zaangażowaniem uczy się języka japońskiego. Gdy tylko może odwiedza ten kraj, poznaje jego mieszkańców i obyczaje, a nawet planuje tam roczne studia.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

długi stół z czarnym blatem w pomieszczeniu z dużą ilością poduszek oraz czerwoną podłągą
URBAN RIGGER – studenckie mieszkania w kontenerach

Wiele europejskich miast boryka się wciąż z problemem niewystarczającej ilości mieszkań dla studentów. W ciekawy sposób poradziła sobie z nim Kopenhaga – na terenie dawnego portu przemysłowego powstała pływająca wioska ze spiętrzonych, komfortowo wyposażonych kontenerów morskich. Projekt opracowany został przez URBAN RIGGER we współpracy z duńskimi architektami Bjarke Ingels Group (BIG).

mikromieszkania

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

O wielkim designie na małym metrażu: mieszkanie od Poco Design

Niewielka przestrzeń, nieustawne pokoje, ograniczony budżet – właściciele od początku wiedzieli, że chcą powierzyć urządzenie tego wnętrza profesjonaliście. Zadawali sobie jednak pytanie: czy renomowana pracownia podejmie się projektu, który z założenia ma nie być spektakularny?

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

kawalerka z drzwiami rumplus
Kawalerka ze szkłem

Kawalerka to symboliczny start w dorosłość. Pierwsze mieszkanie cieszy, ale też wymaga urządzenia go w wygodny sposób. Największym wyzwaniem jest tu mała przestrzeń, a tę pomagają zorganizować szklane drzwi i ścianki działowe.

wnętrza mieszkalne

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

sufit z dwoma świetlnymi ringami wiszącymi nad stołem przy białej skórzanej kanapie
Bliżej świata: projekt domu od HOLA Design

Trzypoziomowy dom, położony na prestiżowym osiedlu Marina Mokotów – jest efektowny i klimatyczny zarazem. Stworzyli go architekci z pracowni HOLA Design. Zajrzyjmy do środka.

architektura

małe bloki z cegły ze spadzistym dachem na osiedlu z dużą ilością zieleni
Riverview. Pierwszy projekt mieszkaniowy Vastint w Polsce

Zakończono realizację osiedla Riverview w Gdańsku. Projekt, który powstał nad brzegiem Motławy to zespół siedmiu budynków mieszkalno-usługowych z 282 lokalami na sprzedaż. Charakterystyczne strzeliste bryły budynków z ceglaną elewacją 
i spadzistymi dachami nawiązują do historycznej zabudowy miasta.

ludzie

zdjęcie Aleksandra Małachowskiego w niebieskiej bluzie z literą A obok szarego zaokrąglonego wieżowca
Geometrie, ukryte detale i Instagram

Aleksander Małachowski, znany jako hashtagalek. Fotografuje, ale nie robi tego tak, jak każdy. Jego instagramowe konto, na którym zamieszcza pełne symetrii i intrygujących niedopowiedzeń fotografie, obserwuje ponad 50 tysięcy osób. W wywiadzie dla MAGAZIF zdradza m.in. od czego się zaczęło i co musi mieć dziś dobre zdjęcie.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

mała roślina w słoiku na czarnej półce wiszącej
Tropiki na wyciągnięcie ręki – tropikalny las w słoiku i w wiwarium

W trakcie minionej edycji Warsaw Home ozdobili nasze stoisko. To firma, która stworzyła roślinny brand. Jednak nie musicie kojarzyć ich tylko z kompozycjami zamkniętymi w szkle, wszak doświadczenia w tworzeniu zbiorników akwariowych, czy żywych obrazów z roślin tropikalnych odmówić im nie można. Poznajcie Tropical Garden.

ZAZA studio

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

salon w apartamencie z drewnianą podłogą z jasną sofą na tle wiszącego siedziska i żółtego fotelam
Drewno splecione z kolorem: apartament na warszawskiej Ochocie

Duży metraż, sporo światła i perły designu. Czego chcieć więcej? Zobaczcie apartament, o tworzeniu którego opowiedziała nam Justyna Kozłowska z ZAZA Studio.