Wnętrze mieszkania na Osiedlu Ducha w Katowicach zostało zaprojektowane w odpowiedzi na potrzeby jego właścicielki. Powstała przytulna i spójna całość z kącikiem do czytania oraz niestandardowymi formami wykończeń. Jak prezentuje się lokum miłośniczki książek i jazdy na rowerze?
Aby spełnić marzenie właścicielki, należało zacząć od zmiany zastanego układu funkcjonalnego mieszkania. Projektanci podjęli decyzję o usunięciu ściany oddzielającej korytarz od kuchni i zastąpieniu jej minimalistyczną pergolą. Ten zabieg pozwolił na wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia na rower oraz powiększenie strefy dziennej.
– Wnętrze tego mieszkania projektowaliśmy dla miłośniczki książek i jazdy na rowerze. Klientce zależało na zaprojektowaniu pojemnych półek, gdzie mogłaby umieścić swoją kolekcję książek, oraz wygospodarowaniu dodatkowej przestrzeni na rower, którym codziennie dojeżdża do pracy – zdradzają projektanci z pracowni bro.Kat.
Geometria i kontrast
Głównym motywem we wnętrzu są zaokrąglenia. Zagłówek w sypialni, ramy luster w łazience, zwieńczenia regału na książki w salonie, czy też wspomniana wcześniej pergola – wszędzie znajdziemy inspirację łukiem. Mimo odważnego podejścia do form wybrana przez projektantów paleta barw to głównie różne odcienie romantycznego różu i przewijające się szarości. Pojawia się także nasycone bordo. Całość uzupełniają czarne dodatki, które kontrastują z subtelnością pasteli i współgrają z burgundem w łazience. Jedyny element oddający hołd monochromatyczności to popielata lampa Lampe de Marseille Mini włoskiej marki Nemo, którą zaprojektował sam Le Corbusier. Wraz z koralową kanapą tworzy przytulny kącik do czytania, idealny dla miłośniczki książek.
PRL i Śląsk – źródła wzorniczej inspiracji
W mieszkaniu zadbano o najdrobniejsze szczegóły. Na regale z ulubioną literaturą stoi dużo roślin doniczkowych, które stwarzają klimat miejskiej dżungli zamkniętej w małym pomieszczeniu.
Jednak Pracownia bro.Kat to nie tylko zachwycające projekty wnętrz. Projektanci tworzą także biżuterię inspirowaną ich rodzinnymi stronami – Śląskiem. Być może dlatego do kuchni i łazienki zdecydowali się na wybór płytek lastryko – to w końcu nie tylko aktualny trend wnętrzarski, ale też nawiązanie do wzornictwa z czasów PRL-u, które w tamtych stronach jest wszechobecne.
Bio projektu
- Projekt: bro.Kat architektura / Martyna Król, Roma Skuza, Kasia Kochanowska, Bogna Polańska
- Lokalizacja: Katowice
- Powierzchnia: 50 m2
- Zdjęcia: bro.Kat architektura
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe bro.Kat