Elastyczność to pierwsza cecha, jaka przychodzi na myśl w kontekście nowoczesnej przestrzeni biurowej. I wcale nie chodzi o ściany z gumy. Liczą się meble, zwłaszcza te must have każdego biura – czyli biurka. Ostatnio wchodzą one w przeróżne… układy.
Możliwość rekonfiguracji mebli i sprzętów biurowych z ulgą przywitali umęczeni przez lata pracownicy, tkwiący kiedyś nieruchomo przy niedopasowanych biurkach. Żelazny punkt każdego stanowiska pracy, czyli właśnie biurko, przestał być świętością, której nie wolno tknąć. Biurkami nie tylko się wymieniamy, szukając najlepszej przestrzeni do pracy. Biurka dziś na przykład łączymy – zgodnie z naszą fantazją, byle nie na stałe, bo dzisiejszy styl pracy niesie co dzień nowe wyzwania. Elastyczne układy biurek wprowadziło do swojej kolekcji wielu producentów mebli biurowych, przyjrzyjmy się zatem kilku propozycjom.
Magnetyczne i elektryczne
Balma w swojej kolekcji PLUS postawiła na szeroką gamę kolorystyczną i wiele dodatków do samego biurka. Mamy tu organizery, które mieszczą kable i stanowią podstawę do mocowania pojemników i uchwytów. Magnetyczne mocowanie umożliwia łatwe przesunięcie ich w inne miejsce. Biurka PLUS są sterowane elektrycznie, ich wysokość zmienimy, korzystając z aplikacji na naszym komputerze. Można je łączyć w większe stanowiska pracy, które razem ze stołami z tej samej linii pozwolą pracownikom na pracę w różnych pozycjach.
Stanowiska typu bench
Stanowiska, przy których siedzi kilku pracowników, zwane stanowiskami typu bench, również mogą być elastyczne. Poszczególne blaty można podnosić i opuszczać według potrzeb pracownika (łącznie z pracą na stojąco), a przegrody – personalizować. Możliwości mamy wiele, i nie ograniczają się one jedynie do kolorystyki. Ścianki działowe bywają dźwiękoszczelne, nadają się też do umieszczania na nich notatek, przyborników etc. Jednak elastyczność nowoczesnych stanowisk typu bench idzie o krok dalej – konstrukcja biurek takich jak Yan od MDD umożliwia ich rozbudowę, a przesuwny blat ułatwia np. dostęp do ukrytych na co dzień kabli.
Łatwą zmianę wysokości biurka oferuje też Mikomax. Sterowane manualnie są biurka Stand Up i Stand Up R, system Balance pozwala natomiast na elektroniczne sterowanie biurkiem. Aplikacja Desk Control nie tylko zapamiętuje nasze preferencje, ale też co jakiś czas przypomina, że należy zmienić pozycję.
Biurko typu sit/stand znajdziemy również w ofercie firmy VANK. VANK_MOVE to nowoczesny stół do pracy z elektryczną regulacją wysokości, który można wyposażyć w mediaport i przepust kablowy.
Płynne przejścia w biurze
Zaawansowane technologicznie systemy biurek z meblami pomocniczymi proponuje też Henry Miller. Kolekcja Locale zaprojektowana przez Sama Hechta i Kim Colin respektuje potrzebę łączenia pracy w zespole z pracą indywidualną w najwygodniejszy z możliwych sposobów. Zmiana konfiguracji mebli czy pozycji pracownika ma przebiegać płynnie, naturalnie i łagodnie. Umożliwiają to elementy mobilne, takie jak stoły, ekrany i sztalugi, oraz sama konstrukcja biurek z półkolistymi osłonami, regulacją wysokości i ograniczonymi do minimum elementami podtrzymującymi całość. Między blatami można przemieszczać się swobodnie na krześle, nie zawadzając o nóżki mebla czy kable.
Na szybkie zmiany aranżacji przestrzeni pracowniczej pozwalają elastyczne systemy biurowe od Steelcase. Flex Collection obejmuje m.in. regulowane biurka wyposażone w zintegrowane zasilanie (jeden przewód obsługuje nawet siedem różnych wtyczek) oraz zakrzywione ekrany, których położenie można zmieniać. Funkcjonalnym dodatkiem do biurek są mobilne wózki do przechowywania dokumentów i potrzebnych akcesoriów oraz tablice umieszczone na mobilnych stojakach.
Mobilność i elastyczność w przestrzeni biurowej zaczyna się od biurka, jednak nie do przecenienia są też wspomniane dodatki pełniące funkcję biurowych asystentów. To one przejmują naręcza dokumentów i akcesoriów – bez nich biurka nie mogłyby tworzyć różnych konfiguracji i nie byłyby tak wygodne.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe MDD, Mikomax, Balma, Steelcase, VANK, Henry Miller