Od skali szarości po eksplozję koloru. Pomiędzy gładką powierzchnią z połyskiem a matowymi strukturalnymi formami. Przyglądamy się pomysłom na nowoczesną glazurę łazienkową i podpowiadamy, jak wybrać płytki idealne.
I wszystko jasne! Glazura do małej łazienki
Choć wielu z nas marzy o nieco ekstrawaganckiej łazience, na przeszkodzie do realizacji tych pragnień często stoi mały metraż i niewielka ilość światła we wnętrzu. W takiej sytuacji najlepiej postawić na dość jasne odcienie glazury bez wyrazistych wzorów. Ale ten pozornie „bezpieczny” wybór niekoniecznie musi oznaczać nudę. Prosty sposób na przełamanie banału to wybór mozaikowych kafli heksagonalnych zamiast klasycznych czworobocznych, dodatkowo ozdobionych fakturą we wzór jodełki.
By nie tworzyć efektu klaustrofobicznego pudełka o jednakowych ścianach, warto poeksperymentować z zestawianiem ze sobą kafli o różnych rodzajach wykończeń – matowe polubi się z błyszczącym, a gładka płaszczyzna będzie dobrze wyglądać przełamana strukturalnym czy mozaikowym pasem.
Grubsza sprawa, czyli płytki 3D
Niedawno opisywaliśmy płytki 3D, tym samym komunikując, że w 2018 roku możemy spodziewać się zmasowanego natarcia płytek do łazienki o strukturalnych powierzchniach. To już się dzieje, a oprócz delikatnych wzorów w miękkie, lekko zarysowane fale, czekają na nas także bardziej wyraziste rozwiązania, jak chociażby stylizowane na cementowe kafelki retro wytłaczane w roślinne i geometryczne motywy, pozwalające na wykreowanie atmosfery włoskiej willi.
Wariant dla odważnych to połączenie strukturalnej powierzchni z nobliwą matową czernią, które udowadnia, że elegancka łazienka nie musi błyszczeć.
Nic nie jest tym, czym się wydaje: nietypowe kafle
Mogłoby wydawać się, że glazura do łazienki to temat dobrze oswojony i trudno tu o element zaskoczenia. Tymczasem coraz częściej nasze przyzwyczajenia wystawiane są na próbę za sprawą płytek, które opanowały sztukę iluzji – imitują drewno, beton architektoniczny czy cegłę. Te matowe kafle ocieplają i przeobrażają wnętrze, nie zmuszając nas do pokonywania technicznych trudności czy walki z wilgocią.
Stylowi odmieńcy: płytki łazienkowe we wzory
W mocnych graficznych motywach na glazurze jest coś onieśmielającego. Ale warto zmierzyć się z tym wymagającym tematem, zwłaszcza jeżeli mamy do dyspozycji łazienkę o dużym metrażu. Współczesne wzorzyste kafle to o wiele więcej niż staromodne rzuciki. Możemy wybierać spośród wytłaczanych deseni przypominających pałacowe tapety, gęstych motywów inspirowanych orientalnymi arabeskami czy geometrycznych wzorów w odcieniach szarości.
Jakie płytki wybrać do łazienki na podłogę?
Duża, czy mała – jeśli chodzi o wybór płytek do łazienki na podłogę zawsze będzie to dość istotna decyzja, której podjęcie uwzględniać powinno tak estetykę, jak i funkcjonalność, na której nam zależy. Co trzeba uwzględnić? Płytki łazienkowe na podłogę są dostępne w różnych materiałach, takich jak ceramika, porcelana, kamień naturalny czy płytki winylowe. Ceramika i porcelana są popularne ze względu na trwałość, łatwość czyszczenia i szeroki wybór wzorów. Kamień naturalny dodaje wnętrzom elegancji, ale może wymagać więcej wysiłku w pielęgnacji. Płytki winylowe są trwałe, antypoślizgowe i często bardziej. Także wybór rozmiaru i kształtu płytek zależy od wielkości łazienki oraz preferencji estetycznych. Duże płytki mogą optycznie powiększyć przestrzeń, a mniejsze mogą być bardziej praktyczne w mniejszych łazienkach. Również popularne są płytki w formatach nietypowych, na przykład sześciokątne czy prostokątne. Innym aspektem, który można wziąć pod uwagę to różne wykończenia płytek: do wyboru mamy m.in. matowe, błyszczące, strukturalne czy antypoślizgowe. Warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo obranych rozwiązań, gdyż zapewnienie odpowiednich właściwości antypoślizgowych, aby zapobiec ewentualnym upadkom np. na na mokrej powierzchni w łazience jest szczególnie ważne. Pamiętajmy też, że zarówno kolorystyka, jak i wzór płytek powinny być dopasowane do całej aranżacji łazienki, w tym do koloru ścian, mebli i akcesoriów. Jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń, podczas gdy ciemne mogą dodać elegancji aranżowanemu pomieszczeniu.
Nie ma co ukrywać, ale nasze wybory determinuje także budżet, zatem planując remont warto uwzględnić koszt zakupu nie tylko samych materiałów (w tym wypadku płytek), ale też instalacji oraz ewentualnych dodatków np. materiałów do fugowania czy kosztów robocizny.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto przemyśleć różne, wymienione wyżej aspekty, co pozwoli wybrać płytki, które będą zarówno estetyczne, jak i praktyczne w przypadku naszej łazienki.