Czerwony dywan na festiwalu w Cannes, Marcello Mastroianni pije kawę w malowniczej pâtisserie na słynnym bulwarze La Croisette, a Sofia Loren z Giną Lollobrigidą wracają właśnie z zakupów. Jest słonecznie, lecz od Zatoki Nicejskiej wieje orzeźwiający mistral. Czy to właśnie widzicie w wyobraźni, gdy zamkniecie oczy i pomyślicie o Lazurowym Wybrzeżu?
Włoska firma Laminam chciałaby jednak przenieść Was w czasy dzisiejsze, nieco dalej, na północny-wschód w kierunku Nicei. Do tętniącego życiem, lecz równie pięknego, jak w latach 60. nadmorskiego kurortu, w którym obok eleganckich willi sprzed lat, powstają zaprojektowane przez najlepszych europejskich architektów współczesne domy zapatrzone w morze. Marka Laminam zaprasza na kieliszek szampana nad basenem.
Przechowalnia światła i słońca
Ojciec modernistycznej architektury, francusko-szwajcarski architekt Le Corbusier spędzał na Riwierze Francuskiej na Cap Martina każde lato. Uciekał przed gwarem Paryża, sławą i ludźmi. Samotnia architekta zbudowana w 1951 roku, domek z bali zwany le Cabanon (miał tylko jedną izbę o wymiarach 3,6×3,6 m i wbudowane meble) została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Niecały kilometr od Cap Martina włoska pracownia architektoniczna Calvi Ceschia Viganò Architetti Associati zaprojektowała Blue Coast, willę na miarę słynnego sąsiada. Być może jego duch unoszący się nad wybrzeżem, a może genius loci sprawiły, że w nowoczesnej inwestycji ze szkła i betonu architekci stosowali się do modernistycznych zasad Le Corbusiera, mając podczas pracy nad projektem w tyle głowy słowa mistrza: „Architekt poprzez układ form tworzy porządek będący czystym wytworem jego umysłu; poprzez formy dociera do naszych zmysłów, budząc plastyczne emocje; tworzone przez niego relacje wywołują w nas głęboki oddźwięk, przekazuje miarę porządku zestrojonego z porządkiem świata, wpływa na ruch naszego serca i umysłu; to wtedy doświadczamy piękna.”
Gra przeciwieństw
Zwiedzając willę Blue Coast niewątpliwie doświadczamy piękna. Zapatrzony w Morze Śródziemne budynek przypomina niektóre ze słynnych modernistycznych założeń Le Corbusiera: dwie duże belki, dwie poziome linie łączące niczym most kamienne bloki – bryły posiadłości. Wewnątrz dom, na zewnątrz tylko morze i niebo! Głównym założeniem architektów przy projektowaniu Blue Coast było łączenie przeciwieństw i stworzenie z nich harmonijnego, intymnego świata: woda i kamień, natura i sztuczność, światło i cień, deszcz lub słońce. Drugi ważny cel, który przyświecał twórcom, to założenie, że dom ma po prostu sprawiać przyjemność. – Dom został zaprojektowany tak, aby zapewnić jak największą swobodę i wygodę przyjaciołom oraz organizować wszelkiego rodzaju imprezy towarzyskie – mówią architekci z Calvi Ceschia Viganò Architetti Associati. Podwójny pionowy rozkład budynku ułatwia logistykę związaną z obsługą dużych przyjęć – dodają.
Wzory prosto z natury
Willa zawdzięcza swój imponujący wygląd nie tylko projektowi i oszałamiającemu położeniu, lecz także produktom marki Laminam. – Zastosowane w Blue Coast materiały wykończeniowe nie tylko robią spektakularne wrażenie, ale są również niezwykle trwałe – mówią architekci z Calvi Ceschia Viganò Architetti Associati. – Osiągnęliśmy zamierzony cel dzięki współpracy z włoską firmą Laminam, która jako pierwsza na świecie produkuje płyty spieków kwarcowych w tak dużych wymiarach i o tak niewielkiej grubości, a jednocześnie dla której ważne są idee zrównoważonego rozwoju i dbałość o środowisko — podsumowują. W inwestycji na Lazurowym Wybrzeżu wykorzystano spieki inspirowane naturalnym marmurem, tradycyjnie wykorzystywanym w architekturze tego regionu Europy. Calacatta Oro Venato w powierzchni polerowanej widzimy w salonie z imponującym widokiem na basen i morze oraz w kuchni, także na wyspie kuchennej. Matowa Calacatta Oro Venato błyszczy natomiast w słońcu nad basenem. Antracytowy Filo Mercurio zdobi wszystkie łazienki oprócz głównej.
Bio projektu:
Projekt: Calvi Ceschia Viganò Architetti Associati
Lokalizacja: Lazurowe Wybrzeże
Zdjęcia: Aldo Amoretti
Zwiedzając posiadłość Blue Coast, obserwować możemy nieustającą grę światła i cienia na spiekach kwarcowych marki Laminam. Wyłożone są nimi wszystkie pionowe i poziome powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz willi, w tym basen i taras wokół niego. Ściany niezauważalnie przechodzą w posadzki, a pokoje w zewnętrzne tarasy. Szczególnie pięknie wygląda to w słoneczne dni, gdy wnętrza zalewa śródziemnomorskie słońce, oraz nocą, gdy oświetlony basen, rozgwieżdżone niebo nad horyzontem i przycumowane na noc jachty tworzą widok, którego nigdy się nie zapomina.
Fot.: Aldo Amoretti;
oprac. na podst.: mat. prasowe Laminam