Styl eklektyczny we wnętrzach – miks tego, co najlepsze

Na pewno słyszeliście o stylach wnętrzarskich takich jak minimalizm, boho czy art deco. Ale co jeśli interesuje Was estetyka, która obejmuje elementy ich wszystkich — a może nawet więcej? Oto styl eklektyczny, którym często opisuje się wnętrza będące mieszanką różnych stylów. Umiejętnie dobrane elementy i rozważnie czerpane inspiracje tworzą zachwycającą i oryginalną całość.

Wnętrze w stylu eklektycznym, czyli dom nie musi być nieskazitelny

Styl eklektyczny to jeden z tych sposobów na wystrój domu, który może oznaczać wiele różnych rzeczy dla wielu różnych osób. Jednak prawdą jest, że eklektyczny styl polega na nadaniu wnętrzu charakteru, co jest możliwe, gdy w domu umieścimy to, co jest nasze i co naprawdę się nam podoba.  To styl kontrastów, miksu epok, w którym znajdą się różne materiały, tekstury, tworzące w otoczeniu oryginalnych dodatków paradoksalnie przemyślane zestawienie i spójną aranżację.

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Eklektyczny miks w wnętrzu, fot. Daria Shevtsova


Może nie możesz się zdecydować, czy Twoim ulubionym rodzajem wystroju mieszkania lub jednego pomieszczenia jest styl boho, czy może mid century modern? Albo nie możesz znieść rzeczy, które są zbyt „dopasowane” lub nieskazitelne, bo dom nie musi wyglądać jak z katalogu? Styl eklektyczny to wówczas świetny sposób na aranżację domu, bo znajdzie się w nim… wszystkiego po trochu.
Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Ekelektyzm – mieszkanie staje się stylistycznym miksem, Max Vakhtbovych

Historia stylu eklektycznego

Słowo eklektyzm wywodzi się od greckiego słowa eklektikos , które luźno oznacza „wybrać to, co najlepsze”.  Chociaż termin ten był często używany w filozofii – tj. wybierano tylko najlepsze doktryny z szeregu uznanych szkół, aby stworzyć własną – koncepcja ta dobrze sprawdziła się na gruncie architektury pod koniec XIX i na początku XX wieku. Zamiast trzymać się jednego ruchu architektonicznego, takiego jak neoklasycyzm, neogotyk czy styl bizantyjski, architekci wybrali elementy z różnych stylów, aby nadać obiektom zupełnie nowy wygląd. Stąd filozofia projektowania dość szybko przeniosła się do świata wnętrzarskiego.

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Styl eklektyczny oznacza wybrać, co najlepsze, na zdjęciu wnętrze domu w Melbourne, o którym pisaliśmy

Innymi słowy, eklektyzm istnieje od dawna, choć od relatywnie niedawna dotyczy wystroju. Za początek wystroju w stylu eklektycznym należy uznać przełom XIX i XX w. kiedy pionierzy architektury szczycili się tym, że nie trzymali się żadnego konkretnego stylu – a jak pamiętamy, był to czas łamania konwenansów i dotychczasowych prawideł tworzenia na gruncie wielu dyscyplin.

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

W tym stylu możesz czerpać garściami z innych, fot. Olenka Sergienko

Styl eklektyczny: twórczy miks na pierwszy rzut oka

W przeciwieństwie do niektórych stylów, które trzymają się ściśle określonych zasad i trendów, eklektyczny styl nie stawia przed nami tak wielu wymagań. Charakteryzuje się różnorodnością i nieprzewidywalnością. Styl eklektyczny polega na łączeniu elementów z różnych epok i stylów.

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Łączenie na pierwszy rzut oka niepasujących elementów – oto clue wnętrza urządzonego w tym stylu, fot. 4 kąty a stół 5

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Niepowtarzalny design, fot. Pooky Lighting

Oznacza to, że ogólny wygląd wnętrza w stylu eklektycznym nie powinien pasować do żadnej innej kategorii. Istnieją jednak pewne cechy, które regularnie pojawiają się we wnętrzach urządzonych w tym stylu.

 • Mieszanie wzorów i tekstur.  Jedną z cech charakterystycznych stylu eklektycznego jest mieszanie wzorów. Niewiele rzeczy ma tu pasować idealnie, ale wzory są celowo łączone. Wystrój tu nie jest jednorodny — ryzykuj mieszając wzory, tekstury lub jedno i drugie!
 • Łączenie starego i nowego.  W eklektycznym domu typowe jest mieszanie stylu vintage z nowoczesnym, łącząc różne okresy w jednej przestrzeni. Nikogo nie zdziwi więc, że sofa w stylu Ludwika XIV stanie obok małego szklanego stolika kawowego, a całości dopełnią nowoczesne fotele – w rzeczywistości to właśnie ten kontrast sprawia, że ​​wnętrza w tym stylu wyglądają tak dobrze.
 • Włączenie wpływów globalnych. Jeśli lubisz podróżować i odkrywać, eklektyzm w domu jest dla Ciebie. Jako część eklektycznej aranżacji wystąpić mogą dekoracje i meble przywiezione z podróży. A z racji na to, że styl ten pozwala na najśmielsze połączenia, pozwalając iść na całość, to dobry sposób, by do wnętrz wprowadzić np. pamiątki z wakacji.
 • Nieoczekiwany wystrój. Chociaż wszystko może mieć swoje miejsce, w eklektycznym domu często można znaleźć nieoczekiwane akcenty. Pomyśl o kufrach używanych jako stolik kawowy lub przezroczystych stołkach w barze śniadaniowym.
 • Dodatki. Rośliny, plakaty, zdjęcia, a może dywany albo tekstylia? Pomyśl o tym, co lubisz prezentować we wnętrzu i wyeksponuj to, wszak właśnie ulubione elementy nadają wnętrzu nuty niezwykłości.
Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Miks kolorystyczny i wzorniczy – tu dużo się dzieje, fot. Livinator

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Pokaż ulubione zdjęcia i przedmioty, fot. Rachel Claire

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Są też zaskakujące akcenty – spójrzcie tylko na ten salon z huśtawką, fot. Adrien Olichon

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Choć może się wydawać, że styl eklektyczny powinien być chaotyczny, udany projekt wystroju powinien w rzeczywistości być jednolity, a każda decyzja projektowa przemyślana. Wystrój taki nie musi się wiązać z pełnym maksymalizmem; eklektyczny wystrój mieć i subtelną stronę, o ile zachowuje mieszankę tekstur, wzorów i stylów. Oto kilka podpowiedzi, na co zwrócić uwagę podczas urządzania wnętrza w stylu eklektycznym:

 • Wybierz paletę kolorów . Możesz łatwo stworzyć spójną aranżację, tworząc moodboard z kolorami i teksturami – trzymaj się go. Wybierz jeden kolor, aby stanowił bazę dla całego pomieszczenia, a następnie dodaj akcenty. Pamiętaj, aby nie bać się kolorów! Jeśli je kochasz, eklektyczny styl jest dla Ciebie. Wprowadź odważne odcienie i jasne tony, i nie bój się mieszać i dopasowywać kontrastujących kolorów.
 • Zrównoważ odważne meble z neutralnymi ścianami — lub odwrotnie. Aby Twój pokój nie stał się zbyt chaotyczny, wybierz neutralne ściany, aby zrównoważyć odważne meble. Alternatywnie połóż na ścianach w mieszkaniu wzorzystą tapetę i postaw na nieco bardziej neutralne meble.
 • Nie przepełniaj pokoju. Pamiętaj, że jeśli szalejesz ze wzorami lub teksturami, dość łatwo jest przesadzić. Jednym słowem – styl eklektyczny we wnętrzach wymaga wyczucia, by wykreować piękne zestawienie. Zobacz, że nie ma potrzeby układania dodatkowych mebli, dzieł sztuki lub przedmiotów projektowych tylko po to, aby uzyskać eklektyczny wygląd.
 • Pokaż zdjęcia lub grafiki. Styl ten lubuje się w grafikach i zdjęciach – niech zawisną obok ozdób, grafik albo luster, tworząc wyjątkowy i niepowtarzalny miks.
 • Wyeksponuj rośliny. W stylu eklektycznym sprawdzają się rośliny – postaw na te ulubione i zdecyduj na łączenie różnych gatunków w doniczkach – są bez wątpienia tym z elementów, jaki ożywia wnętrze i – nie da się ukryć – wprowadza naturalny kolor do wnętrz – dzięki nim zyska każdy salon!
 • Ulubiona, ulubione, ulubiony… książka, płyta czy rzeźba? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wyeksponować! Eklektyczne połączenia i aranżacja w tym stylu jest otwarta na ulubione dodatki.
 • Dodatki z całego świata. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na prawdziwe globusy, czy połączysz znaleziska w stylu vintage, które kupiłeś na wakacjach, dodaj elementy swoich podróży do swojego domu, aby uzyskać piękny wygląd.
Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Unikatowe meble – oto właśnie chodzi, fot. Chalotte May

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

W aranżacji nie zaszkodzi też udział mebli – ikon, jakie kocha nowoczesny design – tu kultowe fotele marki Vitra, fot. Karl Solano

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Nieoczekiwane zestawienia, które jednak pasują, fot. Maria Orlova

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Rośliny – zobacz, jak niesztampowa może być aranżacja, fot. Pexels

Styl eklektyczny we wnętrzach - miks tego, co najlepsze

Różne motywy i zestawienia, fot. Olkan Valdar

Eklektyzm to styl pełen kontrastów. Umiejętne dobranie elementów pozwoli urządzić wnętrza (bez względu na to, czy mamy na myśli dom czy mieszkanie) w oparciu o połączenie różnych estetyk. Szukaj ich w domu dziadków, podczas podróży, na pchlim targu… albo w sklepach. Istnieje przy tym duża szansa, że eklektyczne zestawienie vintage z tym, co nowoczesne pozwoli odkryć takie wydanie zajmowanej przestrzeni, w której zakochamy się bez pamięci.

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Redakcja MAGAZIF

Artykuły redakcji portalu MAGAZIF.com

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama