Estetyka krajów północnych od dawna cieszy się popularnością wśród projektantów i miłośników wzornictwa. Białe meble, jasne drewniane wykończenia i prostota form – czy to wystarczy, aby urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?
Owszem, takie są podstawowe założenia tego stylu. Jednak jak z każdym prądem, również z północnym designem związana jest pewna ideologia. Wyraźne cechy tej stylistyki wyodrębniły się na początku ubiegłego stulecia, jednak prawdziwy zachwyt na międzynarodowych salonach wnętrzarskich pojawił się w latach 50. Wtedy to skandynawskie wzornictwo dotarło do Stanów Zjednoczonych na zorganizowaną tam wystawę pod nazwą „Skandynawski design”. Zaprezentowane tam prace wpisywały się w filozofię minimalizmu i inspiracji naturą. Chociaż od wystawy upłynęło wiele lat, fundamentalne założenia stylu pozostały bez zmian.
Podstawą jest tutaj pragmatyzm. Wyposażenie wnętrz ma być praktyczne i funkcjonalne
Credo stylu skandynawskiego
Styl skandynawski we wnętrzach to przede wszystkim czyste linie, proste formy i jasna paleta barw. Od początku estetyka ta szła w parze z jakością produktów – mają one być trwałe, a przy tym dostępne dla zwykłych ludzi. Podstawą jest tutaj pragmatyzm. Wyposażenie wnętrz ma być praktyczne i funkcjonalne. Wybór materiałów nie jest przypadkowy, podobnie jak wybór pojawiających się we wnętrzach mebli i dekoracji. Poszczególne elementy wyposażenia mają czemuś służyć, zapewniać wygodę ich użytkownikom.
W tej stylistyce króluje biel – białe ściany, meble również białe, albo przynajmniej pobielane. Uzupełnienie stanowią odcienie szarości i beżu. Jasna kolorystyka sprawia, że styl skandynawski sprawdza się w małych mieszkaniach. Dzięki wszechobecnej bieli przestrzeń wydaje się większa i pełna światła. Biel dobrze czuje się w towarzystwie jasnego drewna, dlatego i jego nie może zabraknąć w mieszkaniu inspirowanym estetyką północy.
Wykańczanie wnętrz drewnem idzie w parze ze skandynawskim umiłowaniem przyrody. Szwedzi czy Duńczycy są szczególnie znani z troski o środowisko, a ich proekologiczne podejście znajduje odbicie także w aranżacji wnętrz mieszkań. Nie brakuje w nich naturalnych materiałów, takich jak wspomniane drewno, czy ciepłe tkaniny. Wełna oraz inne materiały o grubym splocie stanowią idealny wybór jako poszewki dla poduszek, czy dywany.
Skandynawskie wnętrza odzwierciedlają pragmatyczne podejście swoich mieszkańców. Stawia się na oszczędność dekoracji oraz minimalizm. Wnętrza nie są jednak ascetyczne, wręcz przeciwnie – będąc w tak zaaranżowanych pomieszczeniach można poczuć domowe ciepło i harmonię.
Jasna kolorystyka i przytulne dodatki sprawiają, że estetyka Skandynawii będzie doskonałym pomysłem na każde pomieszczenie. Czy to salon, czy sypialnia, czy też pokój dziecięcy – odpowiednie wykończenia i dodatki nadadzą przestrzeni kameralny i przyjemny sznyt.
Dobrana para
Chociaż wciąż jeszcze zaglądamy do wnętrz, w których konsekwentnie wykorzystuje się tylko jeden porządek stylowy, obecnie projektanci lubują się w różnorakich połączeniach i nieoczywistych zestawieniach. A w takich kombinacjach styl skandynawski wypada szczególnie korzystnie. Minimalistyczny duński czy szwedzki design nierzadko wchodzi w mariaż z wyposażeniem vintage. Czy to stary kredens, czy wiekowy fotel, czy może odnowione krzesło uszak – każde z nich może stanowić perełkę, która uzupełni oszczędną aranżację w bieli.
Całkiem wdzięcznym kompanem dla skandynawskiej estetyki jest boho. Podczas gdy ta pierwsza charakteryzuje się prostotą i oszczędnością form, podstawą drugiej jest artystyczny duch i sielski klimat. Obie jednak wyrastają z umiłowania do naturalnych materiałów i wykończeń. Właśnie dlatego szukając oryginalnych rozwiązań, pomyślmy o rattanowym fotelu, czy wiklinowej pufie.
O tym, że przeciwieństwa się przeciągają, najlepiej świadczy relacja skandynawskiej estetyki z industrialnym lookiem. Z jednej strony ciepły i przytulny design, z drugiej chłodna i surowa estetyka rodem z zakładu przemysłowego. Czy może wyjść z tego coś dobrego? Jak najbardziej. Wystarczy kilka industrialnych dodatków, czy wykończeń, aby dodać pazura skandynawskiej aranżacji. Postawmy na surowe oprawy oświetleniowe, czy stalowe stelaże malowane na czarno. Kilka detali, a wnętrze zupełnie zmieni swój charakter.
Jak widać, styl skandynawski nie jedno ma imię, a szczególnie atrakcyjny okazuje się w nieoczywistych kombinacjach. Dodatkowo, aby aranżowana przez nas przestrzeń nabrała autentyczności, warto mieć na uwadze filozofię, jaka stoi za północną estetyką. Biel i szarości to jedno, ale przecież to idea odwołania do natury oraz nieodzowny pragmatyzm dyktują rozwiązania w mieszkaniach w stylu skandynawskim.
Fot.: Odwzorowanie, Anna Przybylska Design, Pracownia MGN, Widawscy Studio Architektury, PL.architekci, Westwing, Scandilove