To nie tor przeszkód: funkcjonalna kuchnia
Najlepszym punktem wyjścia będzie podział przestrzeni na strefy układające się w ciąg roboczy, tak aby łatwo nam było wykonywać następujące po sobie czynności, począwszy od przechowywania, poprzez mycie i przygotowywanie aż po gotowanie. W funkcjonalnej kuchni rozmieszczenie sprzętów pozwala uniknąć miotania się w kółko czy niewygodnego schylania. Zastosowanie zasad ergonomii wpłynie na jakość naszej codzienności, pozwalając skrócić czas szykowania posiłków nawet o połowę!

Na wymiar czy z giełdy staroci? Jakie meble do kuchni?
W polskich realiach mieszkaniowych, zwłaszcza w starych kamienicach i blokach, efektywne zagospodarowanie przestrzeni to niezła łamigłówka. Dlatego zaprojektowanie mebli do kuchni na wymiar bardzo ułatwi nam życie.

A jeśli mamy więcej miejsca, ciekawym urozmaiceniem będą meble wolnostojące, np. kredens vintage wypełniony ozdobną zastawą czy metalowy pomocnik na kółkach.

Wykończeniowe dylematy: jaki blat wybrać do kuchni?
Często zapominamy, jak ważne jest dostosowanie wysokości blatu do wzrostu. Ponadto główna część użytkowa blatu roboczego powinna wynosić nie mniej niż 80 cm długości i 60 cm szerokości.

Nieustająco bezkonkurencyjne wśród blatów do kuchni są te z kamienia: granitu lub marmuru, ale też trawertynu czy kwarcu – przetrwają lata krojenia i nadadzą kuchni elegancki sznyt. Jako alternatywa sprawdzą się ocieplające wnętrze blaty drewniane lub nadające mu rockowy charakter metalowe i betonowe.

Wpuszczamy kolor do kuchni. Ale jaki wybrać?
Tu wszystkie chwyty są dozwolone. Warto odejść od bezpiecznych rozwiązań i poeksperymentować, pamiętając jednak, jak wiele zależy od gabarytów pomieszczenia i ilości światła. Urządzoną w jasnych odcieniach kuchnię można ożywić pojedynczymi plamami barw. Świetnie wyglądają szafki stojące w innym kolorze niż wiszące.

Patrz pod nogi: podłoga do kuchni
Pierwsze skojarzenie z podłogą do kuchni to stare, dobre płytki ceramiczne. I słusznie, bo dzięki ogromnej ilości dostępnych wzorów, kolorów i sposobów układania mogą posłużyć do wykreowania pełnego spektrum efektów: od retro czarno-białej szachownicy, poprzez stylizowane motywy roślinne czy geometryczne, aż po mozaiki.

Konkurencją dla kafli są powłoki polimerowe imitujące beton, kamienne posadzki czy podłogi drewniane z szerokich desek.

Dekoracje mają znaczenie. Co na ścianę w kuchni?
Przestrzeń powyżej blatów warto urozmaicić, by nie tworzyć total looku kuchni w zabudowie rodem z lat 90. Pomogą w tym: szafki wiszące z szybkami, z których wyglądają kolorowe naczynia, pas ozdobnych kafli we wzory czy ozdobne grafiki i dekoracje.

Jeżeli brakuje nam miejsca do przechowywania, ładne chochelki czy nożyce możemy wyeksponować na relingach ponad blatem.


Fot.:
apartmenttherapy.com [zdj.: 1]
ladnydom.pl / emmamelins.se [zdj.: 2]
bemz.com / hgtv.com [zdj.: 3]
jordens.se / dwell.com [zdj.: 4]
abeautifulmess.com / jandejonginterieur.nl [zdj.: 5]
oslodesignfair.no / dulux.co.uk [zdj.: 6]
studio-mcgee.com / witanddelight.com [zdj.: 7]
sarahshermansamuel.com / esgrado.nl [zdj.: 8]
planete-deco.fr / decocrush.fr [zdj.: 9]
alvhemmakleri.se / cupofjo.com [zdj.: 10]
jandejonginterieur.nl [zdj.: 11]