Jasne barwy i kolory, puchate poduszki, nieco naturalnych materiałów, olbrzymie, wygodne łóżko i wiklinowe dodatki oraz marinistyczne dekoracje, które przywozimy z nadmorskich kurortów. Oto przepis na sypialnię w stylu hampton. W stylistyce, w której chce się zatonąć... podobnie jak we śnie.
Styl hampton i morskie inspiracje
Styl hampton powstał na amerykańskim wschodnim wybrzeżu, niedaleko Nowego Jorku, na wyspie Long Island. Tam właśnie pod koniec XIX wieku zaczęto budować eleganckie i komfortowe domy dla zamożnych, chcących wypocząć na plaży nowojorczyków. Pragnęli, by ich rezydencje różniły się od tych w mieście, by były mniej formalne lecz równie wygodne. Czemu zatem choć ciut nie przenieść się w te rejony i urządzić domowej oazy: sypialni w stylu hampton?
Z wybrzeża do wnętrza hampton
Styl na przestrzeni lat niewiele się zmienił. Wciąż obowiązuje ta sama kolorystyka i wykorzystywane w aranżacjach materiały. Nie musimy mieć domu na Long Island. Rozbielony klimat równie dobrze sprawdzi się więc na Mazurach, nad Bałtykiem czy po prostu we wnętrzach, w których chcemy niemal poczuć morską bryzę. Stylistycznie możemy urządzić tak cały dom, albo skupić się na aranżacji jednego wnętrza – np. sypialni.
Jak urządzić wnętrze w stylu hamptons?
Domy urządzone w stylu hamptons są przestronne. Mają przeszklenia zamiast ścian, wysokie sufity z widoczną więźbą dachową, duże okna. Najczęściej są to budynki parterowe okolone przestronnymi tarasami. Kolorystyka hamptons oscyluje pomiędzy bielą a ciepłym beżem. To jest baza. Do niej dobieramy mocniejsze, wyraziste akcenty. Mogą być w tradycyjnych kolorach marynistycznych (granat, czerwień) lub w barwach kojarzących się z egzotycznymi wakacjami (turkus, koral, szmaragd).
Sypialnia w stylu hampton: wygoda i motywy marinistyczne
W stylu hampton warto postawić na naturalne materiały wykończeniowe. Drewno, bielone lub surowe, tkaniny – len oraz batyst. Rezygnujemy ze złota. W tym stylu wybieramy srebro, mosiądz, żeliwo – są mniej zobowiązujące. Tu i ówdzie pojawia się rattan i trawa morska: najczęściej w formie dodatków lub plecionych foteli z tapicerowanymi poduchami. Prawdziwym hitem jest rattanowy parawan, który można wykorzystać w domu lub na tarasie, gdy chcemy osłonić się przed bryzą, podobnie teakowy fotel w biało-niebieską plecionkę może z równym powodzeniem stać na zewnątrz, jak i we wnętrzu.
W sypialniach nad oceanem olbrzymie łóżko nie jest żadną ekstrawagancją. Oprócz stelaża podwójnego łóżka możemy postawić na meble do przechowywania – szafy, szafki, bufety i komody z żaluzjowymi drzwiczkami. Białe meble wpiszą się natomiast w eleganckie, klasyczne aranżacje – styl hampton lubuje się w barwach bielutkiego piasku, pięknie mieniącego się w promieniach letniego słońca. Odpowiednio dobrane elementy prezentują się doskonale, zwłaszcza, że ich wykorzystanie pozwala zatrzymać wakacyjny czas… na dłużej.
Dekoracje: dopracowane detale w sypialni w stylu hampton
Odpowiednio dobrane dodatki to clou stylu. Po pierwsze – wszystkie kolory i motywy marynistyczne są mile widziane. Kolor biały zastosowany we wnętrzach świetnie podbije wszelkie dodatki i elementy, które zbudują nam wnętrze w tym stylu – jest doskonałym tłem jeśli chodzi o całość aranżacji. Możemy zdecydować się na przykład na urocze drewniane wiosła, które można powiesić na ścianie. Albo regały, które do złudzenia przypominają łodzie wiosłowe postawione rufą na podłodze. Hamptons lubi paski i paseczki. Na poduszkach, kapach, pledach i zasłonkach. Bardziej eleganckie motywy to granatowe wzory florystyczne na porcelanowych podstawach lamp stołowych. Takie lampy ustawione w oknie lub na komodach to z resztą jeden z najważniejszych punktów stylizacji.
Można też iść na całość: w aranżacji wnętrz w stylu hampton sprawdzą się liny luźno zawieszone lub zaplecione na ścianie, choć pościel w kotwice mogłaby być tu zbyt dosłowna. Warto, aby silny marinistyczny motyw był jednym z elementów wystroju – taki mocny akcent oczywiście doskonale wpisze się w końcowy efekt.
Aby podkreślić fakt, że za oknami szumi morze we wnętrzu w stylu hamptons, otaczamy się muszlami, konikami morskimi, figurkami koralowców. Podobnie obrazki – zdjęcia powinny nawiązywać do tej tematyki. Grafiki na szkle okażą się piękną ozdobą holu i przeniosą nas w nieco senny klimat nadmorskiego miasteczka po sezonie.
Fot.: Miloo Home , Pinterest
oprac. na podstawie: mat. prasowe Miloo Home