Aktualny motyw: Barwy i odcienie we wnętrzach

MECENAS MOTYWU

Szklarnia domowa – naturalnie zza szyby

Z jednej strony więź z naturą, z drugiej miejskie życie, które nie oszczędza nawet mieszkańców podmiejskich osiedli. Lubimy szkło, ale jeszcze bardziej lubimy neutralizować jego chłód. A raczej „naturalizować”, na przykład w domowej szklarni.

W wersji mini potrzebę zamknięcia natury pod szkłem zrealizujemy robiąc lub kupując np. las w słoiku . Ten samowystarczalny miniekosystem ma się świetnie w mieszkaniu. Rośliny radzą sobie same, podlewane rzadko i nie wystawione na pełne światło.

Wersja dla bardziej wymagających i dysponujących miejscem to klasyczna szklarnia przydomowa lub oranżeria wydzielona z przestrzeni mieszkalnej. Jest jednak coś pomiędzy…

Domowa szklarnia

Szklarnia w domu może mieć niewielkie rozmiary – zajmuje tyle miejsca, co kilka niedużych doniczek. Pierwsze co przychodzi wtedy do głowy, to zioła. Oczywiście te chętnie hodujemy w mieszkaniach ze względu na ich walory smakowe i zapach. Możemy wybierać między cieplarniach o walorach ozdobnych a tymi elektrycznymi, które nie wymagają użycia ziemi do hodowli roślin. Szklarnie ekologiczne są oświetlane ledowymi żarówkami, posiadają czujniki temperatury, wentylatory i system wskazujący poziom nawodnienia. Hydroponiczna metoda uprawy w szklarniach ekologicznych powoduje, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest większa niż w przypadku klasycznych upraw z wykorzystaniem gleby.

malutka biała szklarnia na stole
Domowa szklarnia Green Farm
schemat szklarni z roślinami
Domowa szklarnia Green Farm
drzewko pełznące po ścianie nad stolikiem
Spira Green House
kuchnia z dwoma szklanymi panelami z zielenią
Nano Garden, fot. Roland Roger

Ozdobna szklarnia

„Mniej znaczy więcej” sprawdza się też w odniesieniu do rozmiarów szklarni. Miniszklarnie domowe czują się bowiem doskonale w roli ozdoby do mieszkania. Terrarium na sukulenty lub kaktusy łatwo można zmienić w ozdobny szklany lampion, który z powodzeniem może też robić za dekorację stołu weselnego. Dziś miniszklarnie znajdziemy w każdym sklepie z dodatkami wnętrzarskimi.

szkło połączone metalowymi elementami z kaktusem w środku
Terrarium Miedziana Łza, Glass Wood Me
dwie świeczki przy zielonej roślince
Terrarium Miedziana Łza, Glass Wood Me
piasek z roślinką w szklanej konstrukcji
Szklarnia, pakamera.pl
Człowiek w białej koszuli trzymający szklany element
Szklarnia, pakamera.pl

Szklarnia: przyścienna czy przeszklona altana?

Szklarnie pozwalają na dużą swobodę w hodowaniu roślin, a te przydomowe najlepiej nadadzą się do uprawy warzyw (chyba że planujemy masową hodowlę kwiatów do ścięcia, ale pewnie i tak kwiaty opanują inne miejsca i pożyją w nich dłużej). Kto nie lubi zdrowych pomidorów prosto z krzaka? Oczywiście możemy się zdecydować na foliowy tunel, który da się przesuwać wedle potrzeb, ale zdecydowanie bardziej efektowna będzie szklana szklarnia lub szklarnia z poliwęglanu. Ta ostatnia ma zdecydowaną przewagę nad szkłem – chroni rośliny przed szkodliwym promieniowaniem i daje izolację cieplną, a przy tym dzięki poliwęglanowi konstrukcja jest lżejsza i się nie łamie.

duża szklarnia w ogródku
Diana, Vitavia

W związku z tym, że konstrukcja nie nadaje się do przenoszenia, trzeba wybrać odpowiednie miejsce, w którym ją postawimy. Odpowiednie, czyli na płaskiej powierzchni, najlepiej nie na wzniesieniu (składniki mineralne są wypłukiwane z gleby wraz z deszczem) oraz koniecznie w takiej odległości od drzew i budynków, żeby nie zasłaniały one słońca. Do wyboru mamy szklarnie wolnostojące, ale dostępne są również szklarnie przyścienne, czyli przyklejone do ściany budynku.

mała szklarnia przyścienna z osobą w środku
Szklarnia przyścienna Vitavia
czarna szklarnia na zielonej trawie
Sirius, Vitavia

Można też oczywiście zamieszkać w domu-szklarni. Koncepcja Natur House wywodzi się od szwedzkiego architekta Bengta Warne`a i powstała w latach 70. Jak piszą wykorzystujący tę koncepcję architekci z TEŻ ARCHITEKCI: „Warne tworzył domy, które poprzez dodanie im «szklanej powłoki» (SZKLARNI) otrzymywały kolejny– czwarty wymiar. W tym wymiarze czas według Warne’a był reprezentowany przez niekończące się cykle pór roku, a z nimi cykle wzrostu, słońca, deszczu,wiatru… Całość miałaby współtworzyć PRZYRODĘ”.

białą konstrukcja z szybami na polu
Light farm, projekt domu na Kaszubach łączącego funkcję oślarni z powierzchnią mieszkalną i szklarnnią, TEŻ ARCHITEKCI

Fot. i oprac. na podstawie:
Vitavia, Glass Wood Me, Spira, Valmytours, TEŻ ARCHITEKCI, Greenbells / Las w Słoiku

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Rośnie popularność kuchni na zewnątrz
Kuchnie ogrodowe: garden party i relaks na świeżym powietrzu

W letnie dni zażywamy zwykle relaksu na tarasie. Jeśli grill ogrodowy to dla nas za mało, można iść o krok dalej i postawić na w pełni wyposażoną kuchnię w wersji outdoor.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Wybór odpowiedniego stołu na taras
Wybór odpowiedniego stołu na taras

Aranżując taras, niewątpliwie jednym z kluczowych elementów jest zakup odpowiedniego stołu. Wiadomo bowiem, iż w przestrzeni tej pragniemy postawić na miejsce, gdzie można spokojnie wypić rano kawę, zjeść po południu obiad z rodziną czy spotkać się wieczorem ze znajomymi. Jaki stół ogrodowy wybrać?

Aktualności

supersalone 2021: outdoor – relacja wideo z targów w Mediolanie

Salon na świeżym powietrzu to dziś prawdziwy luksus. Bez względu na jego wielkość – w każdym wypadku warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Zobaczcie, co zaproponowali wystawcy na tegorocznych targach w Mediolanie!

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Taras w stylu śródziemnomorskim: lekkie meble i bliskość natury
Taras w stylu śródziemnomorskim: lekkie meble i bliskość natury

Zwykle kojarzone z wakacyjnymi kurortami, outdoorowe salony na świeżym powietrzu pozwalają na relaks w otoczeniu natury: skał nad wodą oraz egzotycznej roślinności. Nie dziwi zatem, że skojarzenia z urokliwymi miejscówkami i latem chcemy zachować na dłużej… nie tylko we wspomnieniach. Jak urządzić taras w stylu śródziemnomorskim i cieszyć się wakacyjnym klimatem?

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Królestwo zieleni – jak wyeksponować rośliny w mieszkaniu
Zieleń udomowiona – połącz rośliny z nowoczesnymi żaluzjami drewnianymi

Domowa dżungla jest jednym z najmodniejszych trendów ostatnich lat, który nieprędko odejdzie do lamusa. Różnego rodzaju rośliny doniczkowe zaczynają dominować nie tylko w domach, ale i w firmach oraz pomieszczeniach użyteczności publicznej. Nowoczesne żaluzje drewniane nie tylko idealnie współgrają z bujną roślinnością, ale także dostarczają odpowiednią ilość światła słonecznego, którą można samodzielnie dozować zgodnie z potrzebami.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Wnętrze, które Zarosło! Duch natury w centrum Wrocławia
Wnętrze, które Zarosło! Duch natury w centrum Wrocławia

Wnętrze wrocławskiego sklepu z roślinami ma przede wszystkim eksponować piękno natury, a nie z nim konkurować. Zobaczmy, jaki pomysł na miejską dżunglę miała Marlena Kotyś z pracowni projektowej NAIS.studio.