Aktualny motyw: Świąteczne inspiracje

Szyk i romantyzm: sypialnia w stylu francuskim

Stylowe zestawienie detali, które nie przytłaczają, a dodają szyku. Stonowane barwy podrasowane w ledwo widoczny sposób – oto kwintesencja paryskiej elegancji. Sypialnia w stylu francuskim jest po prostu wytworna.

Wytworność paryskiego looku opiera się przede wszystkim na jego naturalnym charakterze. Tak jak w modzie – tu wszystko ma być niewymuszone i nonszalanckie. Przepych również jest mile widziany, jednak na pewno nie ten o krzykliwych barwach i zaskakujących zestawieniach. Antyki i stylizowane meble to często baza, tak samo jak sztukaterie i ozdobne gzymsy. To stylowi francuskiemu zawdzięczamy żłobienia mebli, frezowanie, misterne rzeźby i bogate złocenia. W dobrym tonie są tu eleganckie dodatki, nawet te bardzo ozdobne. W sypialni w stylu francuskim pierwsze skrzypce gra oczywiście łóżko – najlepiej z tapicerowanym zagłówkiem lub metalową ramą. Miękkie, welurowe zasłony, poduszki i pufy nadadzą przytulnego charakteru, ale od nas zależy, czy pójdziemy w stronę buduaru, ażurowego w swej lekkości romantyzmu, prowansalskiej swojskości czy nowoczesnego zestawienia w paryskim stylu.

Bedroomdesign
Bedroomdesign
Frenchfurnitureart

Nowoczesność może przypominać eklektyzm, ale w przeciwieństwie do niego w sypialni w stylu francuskim nie panuje pełna dowolność – tu elegancja i szlachetność materiału nadają ton. Nowoczesny styl francuski bardziej przypomina styl ubioru podziwianych na całym świecie Francuzek – to minimalizm, najwyższa jakość i nonszalacja.

Boca Do Lobo, projekt: Teresa Sapey

Toaletka w sypialni

To właśnie styl francuski ukochał sobie urocze toaletki z lustrami, które nie boją się stojących na blacie ozdobnych flakonów perfum czy innych bibelotów. Toaletka może być oświetlona albo bogato zdobiona, jednak znajdziemy pośród toaletek również te stojące bliżej minimalizmu niż stylu ludwikowskiego.

Real Homes

Jakie kolory lubi sypialnia w stylu francuskim?

Tak jak wszystkie wnętrza w paryskim stylu, tak i sypialnia dobrze się czuje przede wszystkim w neutralnych barwach, pastelach i złamanej bieli. Trochę szarości i rozmyte kolory można próbować przełamać np. czarnym akcentem, ale nie ma tu miejsca na feerię barw. Chyba że stawiamy na eklektyzm na bazie francuskiego stylu – ale wtedy nie będzie to już paryski szyk.

Sweet Home
Bedroomdesign

Meble w stylu francuskim

Osławione fotele i komody w ludwikowskim stylu to pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy mówimy o stylu francuskim. Jednak w stylowych wnętrzach równie dobrze się mają się białe lekkie meble, o finezyjnym kształcie i zdobieniach oraz prowansalskie romantyczne cacka.

Real Homes

Fot. Bedroomdesign, Real Homes, Boca Do Lobo, Sweet Home, Frenchfurnitureart

Wyposażenie

białe wysokie łózko z żółtym materacem w jasnej sypialni z szara podłogą
Jak wybrać łóżko do sypialni?

Jakość snu uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich, a zarazem najważniejszym jest właściwie dobrane łóżko. Odpowiedni mebel z pewnością wpłynie na komfort snu, a to z kolei poprawi samopoczucie i doda energii. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni, tak aby właściwie pełniło ono swoją funkcję?

ludzie

jasne wnętrze jadalni z dużym stołem z drewnianym grubym blatem z białymi plastikowymi fotelami na drewnianych nogach
Architektura pisana podróżami: Studio.O.

Architekturę odwiedzanych krajów kształtują nie tylko urbaniści, ale również lokalne zwyczaje, historia, sposób życia i warunki geograficzne. Chcąc dowiedzieć się czegoś o tkance miasta, warto zacząć od poznania jego mieszkańców. Z tego założenia wychodzą Aga Kobus i Grzegorz Goworek ze Studia.O., podróżujący po całym świecie w poszukiwaniu inspiracji do swoich projektów. Posłuchajcie zatem opowieści o niedawnych wyprawach architektów do USA i Japonii, krajów, w których poznani ludzie i…