Minimalistycznie urządzone wnętrze apartamentu na strychu to dobra baza dla marzeń. Mieszkanie na poddaszu to zawsze wyzwanie, jednak - jak pokazuje ten projekt - nie ma się czego bać. Nawet tu może być funkcjonalnie i… przestronnie. Zobaczcie projekt czeskiej pracowni Komon Architekti.
Za projekt poddasza domu, znajdującego się w jednej z dzielnic Pragi, Bubeneč, odpowiada pracownia Komon Architekti. Sam kompleks mieszkaniowy został zaprojektowany w latach 90. przez holenderskiego architekta Ericka van Egeraata. Wśród nowych domów, stoi na środku modernistyczna willa Bianca (powstała w latach 1910-11), którą zaprojektował czeski architekt Jan Kotěra. Z szacunku do jej oryginalnej architektury, Erick van Egeraat dążył do tego, aby kompleks domów zaprojektowany został tak, aby płynnie włączył historyczną willę.
– Wychodząc z podobnego założenia, postanowiliśmy zaprojektować i poddać metamorfozie jedno z poddaszy apartamentu na terenie kompleksu mieszkaniowego – mówią przedstawiciele czeskiej pracowni Komon Architekti, odpowiedzialnej za ten projekt – Naszym zadaniem i celem było stworzenie stonowanej, spójnej i dość prostej przestrzeni.
Neutralna przestrzeń tłem dla marzeń
Udało się to z całą pewnością, bo para, która ma się wprowadzić, ma z taką neutralną bazą duże pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację wymarzonego mieszkania. – Właśnie z tego powodu staraliśmy się o jednolity wystrój i prostotę, które zostały podkreślone przez przemyślane detale i użycie wąskiej palety naturalnych materiałów i faktur – mówią architekci.
Łącząc kuchnię z jadalnią, salonem i korytarzem, stworzyliśmy poczucie otwartej, płynnej przestrzeni. W konsekwencji, wprowadziliśmy również więcej światła do długiego korytarza. To on za sprawą filarów i drewnianych drzwi montowanych od sufitu do ziemi, oddziela prywatną i wspólną część mieszkania. Obie sypialnie mają własne łazienki.
Jednolity wystrój i prostota zostały podkreślone przez przemyślane detale i użycie wąskiej palety naturalnych materiałów i faktur
Przedłużenie salonu
W salonie zyskujemy dodatkową przestrzeń za sprawą… tarasu: wystarczy otworzyć duże przesuwne okna. Oprócz widoku na wspominaną już, oryginalną willę Bianca, w salonie znajduje się również bar. Sprytnie ukryto tu klimatyzację (w meblach nad kominkiem) oraz projektor-ekran (nad oknami).
Główne detale w całym mieszkaniu zostały ujednolicone dzięki zastosowaniu naturalnego dębu, którego nie brak w całym mieszkaniu: podkreśla go biały tynk, ale też lakierowane i czarne, metalowe akcenty. Większość mebli, w tym kominek i zewnętrzny grill została wykonywana na specjalne zamówienie. Nie brakuje też perełek designu: mamy tu oświetlenie Deltalight, Fritz Hansen i Bega, przełączniki i gniazdka od Jung, meble marek Vitra, Hay, Menu oraz armaturę od Grohe i Laufen. Za stolarkę odpowiadała firma Studio Fabrik8, za drzwi B-door, a remont wykonała New-Old.
Bio projektu:
Projekt: Komon architekti / komonarchitekti.cz
Zespół projektowy: Martin Gaberle, Ema Traplová, Julie Hyská
Lokalizacja: Praga, Czechy
Rok realizacji: 2020
Powierzchnia: 164 m2
Współpraca: Studio Fabrik8
Zdjęcia: Alex Shoots Builings / alexshootsbuildings.com
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Alex Shoots Buildings, Komon architekti