Fotel to mebel wdzięczny i niezwykle funkcjonalny, który bez problemu odnajdzie się w domowych wnętrzach. Wzbogaci aranżację salonu i sypialni, sprawdzi się jako przytulny kącik czytelniczy, zagwarantuje komfortową pracę w domowym gabinecie, a hol zamieni w piękną wizytówkę całego mieszkania. Może mieć prosty lub wręcz przeciwnie – wyrafinowany kształt. O tym, jakie fotele Polacy kupują do swoich mieszkań, mówi najnowszy raport przygotowany przez Fabrykę Mebli Gala Collezione.
Miękka linia i przytulne uszy
W 2019 roku klasyczne kształty, takie jak mocna i zdecydowana bryła na niskich nóżkach, zastąpiły lekkie wizualnie fotele o wąskich boczkach. Popularność zdobyły meble charakteryzujące się wzorniczą subtelnością, o miękkiej, nieco zaoblonej linii, osadzone na wysokich, smukłych nóżkach. Hitem okazały się projektowane w różnych stylach fotele z uszami, które ze względu na swój kształt, odbierane są jako niezwykle przytulne, a przy tym – efektownie wyglądające.
Styl scandi – ciągle w modzie
Jedni twierdzą, że jego czas już powoli mija, inni uważają, że jest ponadczasowy i ciągle jeszcze królować będzie w Polskich salonach. Pewne jest to, że pojawienie się stylu skandynawskiego mocno zmieniło upodobania Polaków zarówno w zakresie aranżacji wnętrz, jak też designu mebli, jakie wybierają do swoich domów. Niezwykle modne stały się fotele na wysokich i smukłych nóżkach, przede wszystkim drewnianych. Taka forma sprawia, że wnoszą do pomieszczenia przestrzeń i światło, a jednocześnie – poprzez drewno – budują bliskie skojarzenia z naturą, a zatem z tym, co stanowi kwintesencję stylu skandynawskiego.
W 2019 roku najchętniej wybierane przez Polaków fotele miały drewniane, wysokie nóżki o jasnym wybarwieniu. Dużym zainteresowaniem cieszył się dąb w trzech odcieniach – natura, efekt wosku i bianco. Jasny kolor drewna wybierany był m.in. ze względu na swoją neutralność – takie wybarwienie jest mniej dominujące i stanowi bardzo subtelne dopełnienie bryły mebla.
Skóra vs. tkanina
W 2019 roku najchętniej kupowane były fotele w obiciu z tkaniny. Na takie wybory po raz kolejny mogła wpłynąć popularność stylu skandynawskiego i jemu pochodnych, w którym dużą wagę przywiązuje się do przytulności, budowanej m.in. poprzez dobór ciepłych w odbiorze i przyjemnych w dotyku tkanin. Modne stały się przede wszystkim welwety i welury, które dzięki swojej strukturze nadają meblowi efekt wizualnej trójwymiarowości. Obicia tego typu pięknie podkreślają miękkość fotela i jego linię, a gra światła i cienia, jaka odbywa się na ich powierzchni, czyni z fotela efektowny element dekoracyjny.
Fotel w obiciu ze skóry naturalnej w 2019 roku wybrała zaledwie co dziesiąta osoba, podczas gdy jeszcze rok wcześniej tego typu mebel wybierał co piąty Polak.
Fotelowe upodobania kolorystyczne
Skóra naturalna to rodzaj obicia, który kojarzy się z szykiem, klasą i elegancją. Potwierdzają to także wybory Polaków w zakresie koloru obicia mebla ubranego w skórę. Najczęściej wybierane były fotele w jasnych odcieniach kremu i beżu, choć swoich zwolenników zaczęła zdobywać także klasyczna czerń. W przypadku foteli w obiciu z tkaniny, w ubiegłym roku królowały różne odcienie szarości, od popielatego aż po grafitowy. Po fotel w takich barwach sięgnęła co trzecia osoba, która zdecydowała się na zakup fotela w obiciu tkaninowym. Warto jednak podkreślić, że obok zwolenników neutralnych szarości, swój mocny udział zaznaczyli fani kolorów bardziej wyrazistych i nasyconych. Fotel w żywym, mocnym kolorze, takim jak granat, szmaragd, turkus, niebieski czy miodowy, sam w sobie staje się efektownym elementem dekoracyjnym, wprowadzającym do salonu ciekawą stylistykę.
Raport jest opracowaniem własnym Fabryki Mebli Gala Collezione na podstawie losowo dobranej próby N=10 000 zamówień z terenu całej Polski na fotele tapicerowane produkowane przez Grupę Gala Collezione złożonych w 2018 r oraz N=10 000 zamówień złożonych w 2019 r.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Gala Collezione