Każdy rok przynosi nowe - także w trendach dotyczących wystroju naszych domów i mieszkań. Zwrot w stronę natury, poszukiwania rzemiosła i mebli z duszą, a także sentymentalne powroty do minionych epok to tylko kilka kierunków, które zaobserwujemy we wnętrzach w 2024 roku.
Trendy wnętrzarskie 2024 – blisko natury, czyli naturecore
Powrót do natury to trend, który jest obecny w naszych wnętrzach od początku pandemii. Gdy zamknięto nas w domach, a wyjście na spacer do lasu stało się luksusem, doceniliśmy, jak wielką rolę w naszym dobrostanie odgrywa kontakt z przyrodą. W nadchodzącym 2024 roku będziemy kontynuować ten trend, projektując wnętrza ubrane w naturalne barwy i materiały. Drewniane meble i wykończenia, kamienne wtrącenia i przyjemne w dotyku, naturalne tkaniny – wszystko to będzie dekorować nasze salony, sypialnie i kuchnie. W ten sposób przestrzeń, w której przebywamy, nabiera przytulnego charakteru, a my zwyczajnie czujemy się dobrze.
Trendy we wnętrzach 2024 – drewno przede wszystkim
Drewno to wnętrzarski samograj – także w aranżacjach w 2024 roku. Szczególnie wtedy, gdy jest nieidealne i naturalne. Szczególną rolę odegrają forniry, które już niebawem zawładną naszymi kuchniami. Jeszcze do niedawna jako fronty mebli wybieraliśmy przede wszystkim gładkie płyty MDF. Teraz szarości i biele zastąpione będą przez łagodne usłojenie naturalnego drewna. Taka zabudowa meblowa w zestawieniu z kamiennym blatu prezentuje się doskonale, a przy tym stanowi kwintesencję tego, co rozumiemy jako natura we wnętrzu.
Trendy wnętrzarskie 2024 – pro-ekologiczne rozwiązania
Oprócz czysto estetycznej strony, powrót do natury we wnętrzach ma także inny, funkcjonalny wymiar. Dziś wybieramy rozwiązania, które nie działają na szkodę planety. Sięgamy po energooszczędne źródła światła, wykorzystujemy materiały i meble z odzysku, przerabiamy stare na nowe. Wszystko to, by produkować mniej i wykorzystywać zasoby, które już mamy. Trend upcyklingu obserwujemy już od jakiegoś czasu, a dziś jeszcze bardziej zyskuje on na znaczeniu. Projektanci coraz częściej decydują się na wykorzystanie materiałów z odzysku i to właśnie one stanowią główny surowiec tworzonych przez nich produktów. W ten sposób nie tylko wykazują się troską o planetę, ale też tworzą unikalne przedmioty jedyne w swoim rodzaju.
Trendy wnętrzarskie 2024 – kolory na nadchodzący sezon
Zgodnie z nurtem wnętrzarskim, w którego centrum leży przyroda, nadchodzący roku w dalszym ciągu będzie się ubierał w kolory z palety ziemi. Łagodne brązy i beże, zgaszona zieleń, rudości i ochra, ale też głęboki granat oceanu – w tych barwach nasze wnętrza będą prezentowały się najlepiej. Jednak kolory ziemi to nie wszystko.
Trendy wnętrzarskie 2024 – Peach Fuzz
Jak co roku Instytut Pantone ogłosił kolor, który będzie królował w świecie mody i designu. Tym razem jest to Peach Fuzz 13-1023, czyli delikatny, brzoskwiniowy odcień, który jest zarówno słodki, jak i lekki. Pomarańczowo-różowa barwa idzie w parze z miedzią, ale i złamaną bielą czy beżem. Dzięki Peach Fuzz nasza aranżacja może być bardziej swobodna, jeśli zestawimy ją z wesołymi pastelami, albo niezwykle elegancka, gdy towarzyszyć jej będzie łagodne żyłkowanie marmuru czy granit. W obu przypadkach ciepła brzoskwinia doda wystrojowi przytulności i charakteru.
Trendy wnętrzarskie 2024 – stonowane barwy
Chociaż Peach Fuzz zyskał miano koloru roku 2024, to w praktyce niewielu z nas zdecyduje się wykorzystać go na większą skalę w naszych wnętrzach. Znacznie częściej sięgamy po bardziej bezpieczne i stonowane kolory. Najróżniejsze odcienie błękitu i granatu, jednak nie nasycone, a wyblakłe i przygaszone – to właśnie one będą częstym wyborem podczas aranżacji wnętrz w 2024 roku.
Trendy we wnętrzach 2024 – styl Quiet Luxury
Czy wygoda i przytulność mogą iść w parze z elegancją? Jak najbardziej – dowodem na to jest estetyka Quiet Luxury, która w tym roku wchodzi na salony. Quiet Luxury inspiruje się klasyką, jednak nie bez wyraźnego twistu. Na pierwszym planie stawia delikatność, spokój i subtelność. Neutralne kolory, naturalne materiały, a do tego wyrafinowane dodatki sprawiają, że wnętrza aranżowane w tym stylu nie krzyczą, a zachwycają niedopowiedzeniami i niuansami.
Trendy we wnętrzach 2024 – na czym polega styl Quiet Luxury?
Trudno jest jednoznacznie opisać ramy stylu Quiet Luxury. Istotny jest odbiór całości – w tak zaaranżowanych wnętrzach stawia się przede wszystkim na jakość produktów i materiałów. Aranżacja w stylu Quiet Luxury ma być ponadczasowa. Wysokiej klasy materiały mają wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, z kolei klasyczne meble nawiązywać do historii wzornictwa. Nie zapomnijmy też o personalizowanych dodatkach, takich jak małe dzieła sztuki czy prace lokalnych artystów. Ściana ozdobiona grafiką czy regał, na którym wśród książek ustawimy wyszukane wazy i wazoniki – w ten sposób tworzy się wnętrza na miarę cichego luksusu.
Trendy we wnętrzach 2024 – styl japandi
Drugim stylem, bez którego trudno będzie wyobrazić sobie aranżacje wnętrz w 2024 roku, jest japandi. Połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiego designu cieszy się dużą popularnością. Istotą jest zestrojenie harmonii, prostoty i funkcjonalności, które stanowi bazę dla spokojnej i nowoczesnej estetyki. Jak nadać tej znanej i lubianej estetyce świeży sznyt?
Trendy wnętrzarskie 2024 – podstawy stylu japandi
Styl japandi stawia na naturalne materiały i łagodną paletę barw. Podstawą kolorystyczną jest ciepła baza w postaci złamanej bieli, beżów i cielistych pasteli. W tym roku możemy zestawić je z odważniejszymi, nasyconymi kolorami, które do tej pory pojawiały się jedynie w dodatkach. Taki zabieg nawiązuje do innego stylu wnętrzarskiego, nazywanego dopamine decor, charakteryzującym się nieoczywistymi połączeniami kolorów.
Koniecznym elementem stylu japandi są rośliny doniczkowe i motywy nawiązujące do świata przyrody. Do wnętrz wprowadza się drewno, rattan czy naturalne tkaniny. Te ostatnie pojawiają się jako obicia mebli, co dodaje ciepła i przytulności. Oprócz drewna, styl japandi kocha kamień – niekoniecznie gładki i idealny. Pozwólmy, by kamieni dekoracje czy wykończenia miały w sobie odrobinę niedoskonałości.
Trendy wnętrzarskie 2024 – oświetlenie w stylu japandi
Oświetlenie stanowi bardzo ważny element każdego projektu wnętrza, ale w stylu japandi pełni szczególną rolę. To z jego pomocą możemy nadać przestrzeni odpowiednią atmosferę. Ma być nieco elegancko, ale przy tym domowo i kameralnie. Subtelne światło sączące się z odpowiednio rozmieszczonych punktów świetlnych to must have każdej aranżacji w stylu japandi.
Trendy wnętrzarskie 2024 – japandi lubi obłości
W estetyce japandi często pojawiają się obłe elementy wyposażenia, dzięki którym wnętrze nabiera łagodnego charakteru. W tym roku w naszych wnętrzach pojawi się jeszcze więcej łuków i zaokrągleń. Łagodne linie zobaczymy w postaci łuków, ale też w nietypowych układach pomieszczeń – zamiast prostokątnych i kanciastych układów sięgniemy po ustawienia na planie koła czy owalu. Wszystkie te zabiegi wprowadzają do wnętrza poczucie harmonii i nawiązują do organicznych kształtów świata przyrody.
Trendy wnętrzarskie 2024 – dekoracja ścienna
Trendy wnętrzarskie 2024 – wzorzyste tapety
Sprawmy, by nasze wnętrza nabrały nieco eklektycznego charakteru. Pomogą w tym trójwymiarowe tapety w botaniczne wzory – wielkie kwiaty czy przeskalowane liście stanowią piękną dekorację pomieszczenia i nadają aranżacji charakteru. Co istotne, florystyczne wzory świetnie współgrają z estetyką inspirowaną naturą. Pomyślmy o tapecie w egzotyczne rośliny, na tle której staną doniczkowe rośliny. Dodatkowo możemy wykorzystać do tego kwietnik z naturalnego drewna albo osłonki na doniczki w stylu boho.
Trendy wnętrzarskie 2024 – ryflowanie
Innym pomysłem będzie wykorzystanie drewnianych lameli, które od kilku sezonów cieszą się dużą popularnością. W dalszym ciągu będą one dobrym wyborem, gdy chcemy zaaranżować modne wnętrze. Drewniane lamele, podobnie jak panele ryflowane, są elementem, przy pomocy którego wprowadzimy do pomieszczenia przytulną atmosferę.
Na czym polega urok ryflowania? Stanowi ono sposób na zabawę świateł i cieni, które tworzą fascynujące struktury na ścianach. Trójwymiarowe panele imitujące naturalne formy, takie jak fale czy liście roślin, sprawiają, że przestrzeń nabiera głębi i charakteru. Jednak najbardziej popularne i uniwersalne pozostaję geometryczne i minimalistyczne lamele w postaci listew ułożonych w różnych odstępach. W kolorze jasnego, naturalnego drewna albo w ciemnym wybarwieniu – to, jakie lamele wybierzemy, zależy od kolorystyki, jaka panuje w naszym wnętrzu. A może lamele pomalowane na jednolity kolor? Nic nie stoi na przeszkodzie!
Trendy wnętrzarskie 2024 – dywany na ściany
Jeszcze jednym rozwiązaniem są tekstylia ścienne – oczywiście te naturalne. Sięgnijmy po wełniane koce, dywany ścienne czy kilimy. Gruby splot, artystyczny wzór i ciekawe połączenia kolorystyczne – szukajmy oryginalnych propozycji, szczególnie takich wykonywanych ręcznie. Zwróćmy uwagę na materiały, z jakich są wykonane. Powinny być dobrej jakości i przyjemne w dotyku, aby obcowanie w ich towarzystwie wpływało pozytywnie na nasze zmysły.
Czasem dywany ścienne budzą skojarzenia z dawną tapiserią w postaci ciężkich gobelinów. Dzisiejszy wachlarz propozycji dywanów ściennych jest znacznie szerszy. Na rynku znajdziemy zazwyczaj mozaiki i barwne wzory, a czasem również motywy zwierzęce, roślinne lub geometryczne. Taki rodzaj ściennej dekoracji sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w sypialni. W każdym przypadku doda wnętrzu przytulności, a do tego będzie stanowił ciekawe uzupełnienie projektu wnętrza.
Trendy we wnętrzach 2024 – podsumowanie
Każdy sezon rządzi się swoimi prawami, jednak trendy nigdy nie są oderwane od kontekstu. Wynikają z oczekiwań użytkowników, ale też globalnych trendów dotyczących sposobu życia czy sytuacji geopolitycznej. W czasach, gdy jesteśmy tak silnie narażeni na bodźce zewnętrzne, szukamy tego, co daje nam spokój i poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego od pewnego czasu tak dużą rolę w naszych wnętrza odgrywa przyroda i inspirowane nią trendy. Obecność naturalnych materiałów we wnętrzu to namiastka tego, czego wielu z nas jest pozbawionych przez konieczność życia w czterech ścianach, z dala od świata natury.
Podobnie z kolorami: łagodne barwy koją nasze zmysły, nadwyrężone po długich dniach przebywania wśród neonów i bilbordów. Właśnie dlatego w 2024 roku będziemy sięgać po przygaszone i eleganckie kolory ziemi. W miejsce szarości czy bieli wprowadzamy ciepłe kolory, takie jak musztardowy, miodowy, cynamonowy w uzupełnieniu z ciemnoniebieskiego wpadającego w fiolet, bordo oraz zgaszonej zieleni. Nie jest powiedziane, że nie możemy sięgnąć po bardziej nasycone akcenty. Zgodnie z trendem dopamine decore głębokie i intensywne barwy będą prezentowały się całkiem nieźle, jeśli umiejętnie połączymy je z neutralną, ciepłą bazą.
Dawno już powiedzieliśmy stop surowej nowoczesności, sztucznym materiałom i słabej jakości. Dziś stawiamy przede wszystkim na to, co przytulne i działające na nas dobrze. Wellbeing to podstawa, a my możemy pomóc sobie w jego osiągnięciu poprzez przebywanie w komfortowych i wygodnie urządzonych wnętrzach. Ergonomia to podstawa, jednak nie w postaci sztywnych zasad. Zamiast reguł o tym, jak powinno wyglądać dobrze zaprojektowane wnętrze, uwzględnijmy własne potrzeby. Pamiętajmy też o ekologicznych rozwiązaniach, dzięki którym nasze domy i mieszkania staną się znacznie bardziej eco-friendly. Oszczędność energii i wody to jedno, ale starajmy się również wykorzystywać stare meble i nadawać im drugie życie. Upcycling to jeden z najważniejszych trendów, jaki obowiązuje we wzornictwie od kilku sezonów.
W zależności od tego, w czym czujemy się najlepiej, wybierzmy estetykę Quiet Luxury, japandi albo ciepły minimalizm. I co istotne – zaserwujmy ją w swoich wnętrzach w sposób zindywidualizowany i dopasowany do nas samych. Tylko dzięki temu stworzymy przestrzeń, która będzie piękna, modna i wygodna!