Żaluzje drewniane w salonie i kuchni gwarantują coś więcej niż komfort. Okna w mieszkaniu czy domu wymagają nie tylko udekorowania - warto zwrócić uwagę na ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem i niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz.
Warto postawić na żaluzje drewniane w salonie i kuchni. Naturalny materiał ociepla i uszlachetnia wnętrze, dlatego dobrze po niego sięgnąć nie tylko wybierając podłogę czy meble. Stolarka okienna też bardzo lubi drewno, ale żaluzje drewniane możemy zamontować nawet na ramie okiennej wykonanej z tworzywa. Grunt to odpowiednio dobrać kolor i fakturę lameli.
Wszystko zależy od wybarwienia drewna i wyboru elementów składających się na mechanizm sterujący żaluzji drewnianych
Egzotyka czy klasyka – jakie żaluzje drewniane zamontować w salonie a jakie w kuchni?
Gatunki drewna, które najlepiej się sprawdzą w roli osłon okiennych takich jak żaluzje, pochodzą z dalekiej Afryki (abachi) i Azji (basswood), ale niech nas nie zwiodą ich egzotyczne korzenie. Dzięki warunkom, w których przyszło im funkcjonować w naturze, są po prostu bardziej odporne na słońce i wilgoć oraz bardziej wytrzymałe i nie ulegają odkształceniom. Ich struktura nie będzie jednak się gryzła ani ze stylem klasycznym, ani z ultranowoczesnym. Wszystko zależy od wybarwienia drewna i wyboru elementów składających się na mechanizm sterujący żaluzji.
Okno bardzo prywatne, czyli spersonalizowane żaluzje drewniane
W ofercie żaluzji drewnianych firmy ANWIS mamy paletę barw ziemi, a także neutralne, chłodniejsze propozycje z kolekcji Unique oraz Modern. Wszystko zależy od stylu, w którym urządzamy wnętrze. I tak styl skandynawski to raczej chłodne biele i beże, minimalizm pokocha zaś biele i szarości, ale może się również polubić z głęboką czernią czy antracytem z kolekcji Ashen, które nadadzą wnętrzu przysłowiowego zęba. Gdy wybierzemy kolor i fakturę drewna, możemy pobawić się detalami. Prosty sznurek do regulacji żaluzji? Jak najbardziej, gdy zależy nam na minimalizmie albo idziemy w kierunku inspiracji naturą. Barwa drabinki, pokrętła czy końcówki sznurka to elementy, które mogą zostać wyeksponowane, gdy wybierzemy kontrastujące kolory, albo wtopić się w okienną całość.
Nowoczesne żaluzje drewniane na okna
Modny minimalizm wyklucza drapowane, ciężkie dekoracje okienne – najczęściej rezygnuje się nawet z klasycznych firan i zasłon. Ale okno nie musi, czy wręcz nie powinno zostać zupełnie nieosłonięte, nawet jeśli wychodzi na prywatny ogród czy las. I nie chodzi przecież o to, że upatrzy nas sobie leśna zwierzyna, gdy zabraknie innych wścibskich wokół, bo żaluzje drewniane przydadzą się nie tylko wieczorem – docenimy ich zalety głównie w ciągu dnia. A już szczególnie latem. Nowoczesne żaluzje drewniane w salonie czy kuchni sterowane automatycznie (z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym lub za pomocą pilota) czy też ręcznie (za pomocą sznurka, pokrętła lub łańcuszka) pozwolą nam zdecydować, ile światła słonecznego chcemy wpuścić do wnętrza. Dzięki precyzyjnemu ustawieniu kąta nachylenia lamel możemy utrzymać w pomieszczeniu przyjemny chłód i półmrok albo doświetlić pokój.
Rodzaje sterowania żaluzjami drewnianymi
Kiedy decydujemy się na żaluzje drewniane do wnętrza, musimy zadać sobie pytanie na temat preferowanego systemu sterowania. Od tego w dużej mierze zależy nasz późniejszy komfort i wygoda użytkowania. Na rynku dostępne są modele o dwóch rodzaje sterowania. Pierwsze z nich to sterowanie ręczne, drugie to sterowanie elektryczne. Sterowanie manualne (ręczne) odbywa się za pomocą łańcuszka lub pokrętła. To dzięki niemu opuszczamy lub podnosimy żaluzje. Sterowanie elektryczne umożliwia nam regulację żaluzji bez konieczności ręcznego pociągania za łańcuszek. Sterowanie elektryczne jest szczególnie dobrym pomysłem w przypadku dużych przeszkleń – rozwiązanie gwarantuje spokój oraz wygodę sterowania. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, w przypadku żaluzji elektrycznych musimy liczyć się z większymi kosztami, co dla wielu z pewnością będzie istotną wadą.
Żaluzje drewniane a wielkość okna w salonie lub kuchni
To nieprawda, że żaluzje drewniane sprawdzą się tylko na mniejszych powierzchniach. ANWIS oferuje żaluzje robione na zamówienie, które osłonią zarówno klasyczne małe okno czy drzwi balkonowe, jak i duże przeszklenia w salonie. Szkopuł tkwi w wymiarach lameli. Możemy wybierać spośród 25-, 50- i 70-milimetrowych. Najszersze oczywiście najlepiej prezentują się na największych oknach. Większe gabaryty wymagają też montażu nie bezpośrednio do okna, tylko do ściany lub sufitu. Niestandardowe, duże przeszklenia, również z powodzeniem ubierzemy w piękne drewniane żaluzje – tu z pomocą przychodzi system żaluzji wielkogabarytowej o długości lamel aż 3,6 metra.
Odporność żaluzji drewnianych
Oczywiście odporne gatunki egzotycznego drewna doskonale sobie radzą wystawione na słońce, przeciągi i zmiany temperatury. Są jednak w naszych mieszkaniach miejsca szczególne, takie jak łazienka, które stanowią większe wyzwanie, gdy zamierzamy osłonić okno. Drewno może się okazać niewystarczająco odporne na wilgoć, której w łazienkach i kuchniach nie brakuje. Gdy dodamy do tego ciągłe pryskanie wodą w sąsiedztwie prysznica lub wanny uwielbianej przez małe dzieci, szybko zdecydujemy się na alternatywę. A są nią oferowane przez ANWIS żaluzje faux wood – kompozyt naturalnego drewna i PCV, przypominający do złudzenia klasyczne drewniane osłony, a jednak bezkonkurencyjny do tzw. mokrej roboty.
Żaluzje drewniane w salonie i kuchni – inspiracje i aranżacje
Przeglądając stylowe aranżacje okien z drewnianymi żaluzjami, które idealnie wydobywają charakter wnętrza, nawet zwolennicy ciężkich zasłon i firan dwa razy się zastanowią, czy nie lepiej postawić na drewno w oknie. A może by tak połączyć jedno i drugie?
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe ANWIS