W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Styl alpejski polubią wszyscy ci, dla których aktywny wypoczynek pośród gór jest ulubioną formą spędzania wolnego czasu oraz tych lubiących wieczory z kubkiem gorącej herbaty czy grzanego wina przy kominku, w otoczeniu naturalnych materiałów i przytulnych tekstyliów... Jak przenieść styl chalet do wnętrz?

Dom w stylu alpejskim

Styl chalet to kierunek w aranżacji wnętrz i architekturze, który charakteryzuje się atmosferą alpejskich górskich domów, z których ten styl się wywodzi. Początkowo był ucieleśnieniem stylu życia pasterzy alpejskich, którzy budowali niezawodne i ciepłe domy w górach. Rozpoznawany dzięki użyciu ciężkiego drewna, futrzanej tapicerki mebli i stosowanej powszechnie podwójnej wysokości okien, pozwalającej podziwiać pobliskie widoki, styl ten oscyluje gdzieś pomiędzy naturalnym pięknem otoczenia a przytulnymi wnętrzami, w których ukryjemy się przed mrozem.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Styl chalet, zwany alpejskim bazuje na sile odwołań do natury, fot. Ardesia Design/PufikInteriors

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Zimowy krajobraz pasuje do aranżacji w stylu chalet, fot. PufikInteriors

Nie da się ukryć, że domki, jakie na ogół widujemy w górach mają wiele unikalnych elementów wewnętrznych i zewnętrznych, które tworzą przytulną atmosferę, znaną z wypoczynku pośród szczytów. Cechy budynków należących do tego stylu to:

 • Kształt litery A – Domki mają konstrukcję w kształcie litery A, która wraz z tradycyjnym dwuspadowym dachem pozwalała, aby ciężki śnieg w Alpach łatwo zsuwał się z dachu. Wewnątrz, przytulne wnętrze drewnianej konstrukcji tworzy idealną przestrzeń do relaksu – a kształt litery A oznacza, że zyskujemy świetną przestrzeń na poddaszu!
 • Charakterystyczne wystające dachy – Oprócz ochrony fundamentu i bocznych ścian domu, wystające dachy pozwalają śniegowi spadać swobodnie na ziemię.
 • Kilka balkonów – Domki w stylu chalet często posiadają kilka balkonów. To nie tylko sposób na cieszenie się świeżym powietrzem, ale również znakomity element dekoracyjny, dzięki ozdobnym rzeźbom i listwom przypominającym nieco domki z piernika.
 • Otwarty układ – otwarta koncepcja układu domku jest idealna na rodzinne wakacje – będąc przestrzenią do indywidualnych aktywności, daje szansę na to, by czuć, że jest się razem.
 • Duże, przeszklone okna – Domy w stylu chalet są projektowane z wielkimi oknami.  Te zapewniają dużo naturalnego światła i wspaniałe panoramiczne widoki – to konieczność, gdy jest się w górach! Odwołań do natury na pewno nie zabraknie i we wnętrzu.
W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Wnętrze w stylu alpejskim, Hotel Chale Zannier, fot. PufikInteriors

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Alpejski styl w sypialni, fot. Ardesia Design/Pufik Interiors

Dużo drewna i materiałów naturalnych – wnętrza w stylu chalet

Charakterystyczną cechą domu w stylu chalet jest to, że jest zbudowany z naturalnych materiałów, w tym z drewna i kamienia. Drewniane deski są starannie zbite, jak dom z bali lub chata, i często mają kamienną podstawę i drewniane ramy. Często mają proste i surowe wykończenie – wspiera je konstrukcja z kutego żelaza.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Styl alpejski – we wnętrzach domów nie moze zabraknąć kamienia w połączeniu z drewnem oraz skóry, fot. Spinocchia Freund/ LuxDeco

Kolorystyka alpejskich inspiracji: ciepłe barwy

Myśląc o stylu alpejskim, pierwszą porą roku, jaka przyjdzie nam na myśl, będzie najprawdopodobniej zima. Nawet w nieco cieplejszych porach sceneria i atmosfera stylu chalet kojarzy nam się z mrozem na szybie, głębokimi zaspami śnieżnymi i rozgwieżdżonymi nocami, a wejście w paletę bogatych, ciepłych barw ma tu kluczowe znaczenie w tworzeniu scenerii.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Mieszkanie i wnętrza w stylu chalet – salon czy sypialnia lubią ciepłe barwy, fot. Eric Piasecki Mountain Interiors/Pufik Interiors

Mieszkanie czy dom w stylu alpejskim lubuje się nie tylko w naturalnych materiałach, ale również i kolorystyce. Odcień użytego drewna jest ważny – w aranżacjach w stylu alpejskim drewno może być ciemne i zwęglone, złote i miodowe, a nawet jasne i popielate, o ile utrzymane jest w ciepłym tonie. Średnie brązy lub klasyczne dębowe kolory raczej nie są stosowane, chyba że ich wykończenia pozostają w rustykalnym stylu i nawiązują do tego, co naturalne.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Duże okna pozwalające podziwiać widoki, w środku – ciemne drewno, fot. Eric Piasecki Mountain Interiors/Pufik Interiors

Jeśli ściany nie są wyłożone boazerią, wybierz kolory farb, które są nasycone i głębokie, takie jak granat, grafit, butelkowa zieleń, czarno-brązowy lub nawet bardziej tradycyjne kolory, takie jak śliwka i burgund. Wnętrze ocieplą taniny w podobnych tonach, choć warto wiedzieć, że alpejski klimat stworzą zwłaszcza te w odcieniach ochry, musztardy, terakoty i wrzosu.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Drewno to kluczowy surowiec, jeśli chodzi o wnętrza w stylu chalet, fot. Eric Piasecki Mountain Interiors/Pufik Interiors

Wnętrza w stylu chalet – cechy:

 • naturalne elementy wykończenia: podłogi, ściany i elementy dekoracyjne są najczęściej wykonywane z drewna i kamienia,
 • surowość: podłoga we wnętrzach urządzonych w tym stylu często pozostaje niepomalowana, podobnie jak strop poddasza zostaje odsłonięty, w surowym drewnie; tak samo jak masywne belki lub widoczne nadproża,
 • podłoga – najczęściej kamienna, na której znajdują się dywany lub skóra (w połączeniu; często zestawionych ze sobą jest kilka tkanin/skór różnego rodzaju),
 • stalowe i kute z żelaza elementy wyposażenia i wykończenia mebli (uchwyty, klamki, świeczniki),
 • połączenie prostoty i szorstkości,
 • dekoracje oddającymi górski klimat domu alpejskiego zimą,
 • nastrojowe oświetlenie,
 • miękkie i i ciepłe dodatki tekstylne (zasłonki, koce, dywany), które oswajają surowość wnętrz.
W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Tekstylia na tle ciężkich, surowych elementów, Jeff Andrews, fot. Lux Deco

Kominek jako klucz aranżacji w stylu chalet

Jak stworzyć wnętrze w stylu alpejskim? Jeśli zajrzymy przez duże okna domu w stylu chalet, z pewnością zobaczymy centralnie usytuowany kominek, w którym pali się ogień. Kominek jest idealnym miejscem na spotkania, podczas których można obejrzeć film, spędzić wieczór z rodziną albo przyjaciółmi.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Wnętrze z kominkiem jest o wiele przytulniejsze – bez względu na to, czy w grę wchodzi salon, czy sypialnia, Neveroyatno, fot. PufikInteriors

Meble: duże, przytulne sofy

Brązowa i naturalna skóra lub szkocka krata to propozycje obicia foteli i dużych sof, jakie powinny znaleźć się w salonie we wnętrzach domków, chociaż w nowoczesnym wydaniu możemy postawić na szarą skórę w chłodniejszym odcieniu.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Jadalnia w stylu chalet – przykład aranżacji, Spinocchia Freund/ LuxDeco

Dom w stylu chalet powinien łączyć duże, głębokie sofy (najlepiej z dużym podnóżkiem) z krzesłami klubowymi, które nadadzą bardziej wyrafinowanego charakteru całej przestrzeni.

Jeśli meble – to tapicerowane, a poza tym, do zaaranżowanej w tym stylu jadalni sprawdzą się wszelkie wariacje na temat wełnianych pledów czy luźno zarzuconych na krzesło skór.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Kuchnia w stylu chalet – miks materiałów, tekstur i faktur, Neveroyatno, fot. PufikInteriors

Celem w tym stylu jest zapewnienie wyraźnego kontrastu między surowymi warunkami zewnętrznymi a ciepłem domowego wnętrza. tekstylia to ten obszar w projektowaniu domku, w którym nie chcemy inspirować się surową i potężną naturą, ale robić dokładnie odwrotnie – podkreślając komfort, ciepło i miękkość tego, co znajdzie się we wnętrzu.

W stylu chalet jak z górskiego szlaku: styl alpejski we wnętrzach

Przytulna sypialnia w domu urządzonym w stonowanych barwach. Widać dużo drewna, Spinocchia Freund/ LuxDeco

W domku typu chalet elementy takie jak odsłonięte belki stropowe oraz okładziny z drewna i kamienia są łatwo wkomponowane w estetykę projektu. Postarzane wykończenia, takie jak wapnowane i przydymione drewno, tworzą rustykalny wygląd, chociaż nierzadko nadaje się tu i luksusowe akcenty.

Rustykalny, górski, a przy tym wysmakowany wygląd uzyskamy, dodając do wnętrza wypolerowanych wykończeń, takich jak błyszczące obudowy kominków (tu sprawdzi się kamień, najlepiej granit) oraz stosowanie miękkiego, punktowego oświetlenia i meble, które łączą przyjemne w dotyku drewno z błyszczącymi mosiężnymi akcentami.

Fot. Pufik Interiors, Luxdeco.com;
oprac. na podstawie: angi.com, luxdeco.com

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Redakcja MAGAZIF

Artykuły redakcji portalu MAGAZIF.com

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama