Wideodomofony, bezprzewodowe alarmy i inne rozwiązania w inteligentnym stylu
Wyposażony w systemy sterowania światłem i ogrzewaniem, bezprzewodowy wideodomofon i domowy alarm smart home – inteligentny dom to nie marzenie futurysty, ale rzeczywistość w XXI w. Obecnie dom można dopasować do stylu życia i trybu pracy. Nie wierzysz? Poznaj potencjał smart houses.
Zalety systemów i urządzeń w inteligentnym domu
Smart home jest ekologiczny i energooszczędny. Wprowadzenie odpowiednich systemów sterowania oświetleniem oraz ogrzewaniem to także inwestycja pozwalająca na zaoszczędzenie pieniędzy. Energia jest bowiem eksploatowana tylko wtedy, gdy właściciel znajduje się w domu. Ponadto monitoring, z użyciem kamer na podczerwień zamontowanych wewnątrz i na zewnątrz, skutecznie zniechęca osoby niepowołane do tego, by wchodziły na posesję. Czujniki znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach informują o tym, że wykryte zostały nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem poszczególnych urządzeń, np. piekarnika w kuchni. Kamery wyposażone w głośniki i zamontowane w pokoju dziecka mogą również wspomagać rodziców w opiece nad ich pociechami. Poszczególne systemy pomagają zatem w zarządzaniu domem, ułatwiają codzienne funkcjonowanie, pozwalają zaoszczędzić czas i chronią np. przed złodziejami.
Potencjał smart home cały czas rośnie ze względu na powstawanie coraz to nowych funkcjonalności. Marcin Fibor, specjalista związany z firmą New Home, zauważa: – Jeśli chodzi o rynek polski, najbardziej na topie jest sterowanie głosowe. Marka Google zapowiedziała, że rozwiązania przypominające wirtualnego asystenta pojawią się niebawem w różnych innych językach, nie tylko w angielskim. Wiem, że w Polsce trwają obecnie testy tego typu aplikacji i systemów – dodaje.
Innowacyjne rozwiązania – bezprzewodowe wideodomofony i internetowe alarmy
Nowością na rynku są wideodomofony. Pozwalają one nie tylko zidentyfikować odwiedzającą nas osobę, ale również dają możliwość nagrania prowadzonej z nią rozmowy i zrobienia jej zdjęcia. Niektóre wideodomofony montowane w domach jednorodzinnych wyposażone są w kamerę noktowizyjną oraz wykrywacz linii papilarnych. Dzięki niemu wszyscy domownicy bez trudu wejdą na posesję. Wideodomofony posiadają funkcje pozwalające na kontrolowanie bramy wejściowej oraz tej do garażu, drzwi wejściowych oraz innych urządzeń. Jaki wideodomofon wybrać? Klienci mają do wyboru kilka wielkości wyświetlacza np. 4˝/10,5 cm (V100), 7˝/17 cm (V400). Podłączenie wideodomofonu nie powinno sprawiać trudności. Można go zamontować samodzielnie, jak również skorzystać z pomocy fachowca. Producenci oferują urządzenia przystosowane do samodzielnego zainstalowania oraz takie, w przypadku których konieczne będzie skorzystanie z usług montera. Niektóre wyposażone są w panel dotykowy oraz osłonę przeciwdeszczową. Wideodomofon można połączyć z monitorem wewnętrznym.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie alarmów, które są całkowicie niezależne od innych systemów występujących w mieszkaniu lub domu. Mogą one działać nawet w przypadku odcięcia zasilania. Mają one funkcję transmisji PSTN i powiadomień GSM oraz czujniki ruchu. Dodatkowo można je aktywować i dezaktywować za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Nowoczesne systemy alarmowe są połączone z kamerami i sygnalizują zaistnienie nietypowych incydentów, przesyłając alert na telefon komórkowy.
Montaż kamery
Fot.: Somfy