Aktualny motyw: Łazienki inspirowane modą

Logo Tubądzin

Mecenas motywu

Willa z widokiem jak w kinie: Casa Palerm na Majorce

Casa Palerm to wolnostojąca willa zbudowana na Majorce przez biuro architektoniczne OHLAB. To, co w niej szczególne to otwarta część, która – mając wielkość kinowego ekranu – pozwala na podziwianie widoków w wersji maxi.

Baleary to archipelag, który składa się z kilku wysp, z czego trzy największe to Majorka, Minorka i Ibiza. Właśnie na tej pierwszej stanął piękny dom, który można wynająć np. na wakacje. Betonowe tarasy rozciągają się tu po obu stronach centralnej części mieszkalnej i jadalnianej, która jest osłonięta pergolą wyplecioną z trzciny. Jest jednak coś wyjątkowego w tym domu. To widok.

Sceny życia codziennego widziane niczym w kinie

Jeśli mieszkańcy usiądą na niskiej ławce, postawionej na końcu tarasu i popatrzą przez dom, ich oczom ukaże się widok przycięty do proporcji 2,66:1. Czemu akurat takiej? To CinemaScope, szerokoekranowy format, który został opracowany w latach 50. przez hollywoodzkie studio 20th Century Fox.

Widok w tej skali przywołuje wspomnienie starych sal kinowych – przyznają architekci z OHLAB, pracowni założonej na Majorce, którą tworzą Paloma Hernaiz i Jaime Oliver. – Z południowego tarasu możemy obserwować salon niczym scenę życia codziennego – zarówno pola, jak i góry Tramontana są w zasięgu wzroku. 

W duchu natury i lokalnej stylistyki

Casa Palerm to jednopoziomowa willa. Dom przyjmuje estetykę typową dla tradycyjnej architektury majorkańskiej. Zastosowanie tradycyjnych elementów, jak również wykorzystanie naturalnych i lokalnych materiałów, takich jak drewno, zaprawa wapienno-rustykalna, płytki ceramiczne, piaskowiec, trzcina… wszystko to przyczynia się do integracji ze środowiskiem naturalnym. Zespół studia OHLAB postawił na proste materiały do wnętrz, takie jak występujący  lokalnie kamień marés, drewno oraz wykonane na zamówienie cementowe podłogi i zlewy. Dach, wykonany z płytek z odzysku pozwolił im zyskać drugie życie. Jasne, turkusowe okiennice stylem oddające klimat Majorki ozdabiają okna i sprawiają, że po ich zamknięciu promienie słońca nie wpadną do środka: zapewnia to chłód wewnątrz, nie utrudniając jednocześnie cyrkulacji powietrza.

Pergola i taras: szukając cienia

Pergola, zwana również cañizo, zasłania centralną część domu. Z jednej strony znajduje się kuchnia, a za nią główna sypialnia i łazienka. Po drugiej stronie otwartej przestrzeni znajdują się jeszcze dwie sypialnie z łazienkami.

Drzewa wokół domu zapewniają cień w lecie, a zbiornik na deszczówkę zbiera wodę do basenu, ogrodu i toalet domu. Taras, który prowadzi nas na basen, skierowany jest na północ i daje pełen widok na krajobraz.

Casa Palerm to prosty, ale robiący wrażenie projekt, dzięki któremu goście mogą zanurzyć się zarówno w krajobrazie, jak i w architekturze, jednocześnie ciesząc się jego funkcjonalnością. Gotowi na letni wypoczynek?

Bio projektu:
Projekt: OHLAB / Paloma Hernaiz i Jaime Oliver
Lokalizacja: Majorka, Hiszpania
Zespół projektowy: Paloma Hernaiz, Jaime Oliver, Rebekka Lavín, Silvia Morais José Allona, Amalia Stavropoulou

Fot.: José Hevia; oprac. na podst.: mat. prasowe OHLAB, Dezeen

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

kt0306 Surrealistyczny dom na kalifornijskiej pustyni
Kalifornijskie odcienie surrealizmu: niesamowity dom na pustyni

Artysta Shawn Button przekształcił nadszarpniętą zębem czasu konstrukcję pochodzącą z 1959 roku w wakacyjną oazę. Oto willa, która wtapia się w krajobraz. I zaskakuje.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Nad duńskim wybrzeżem – dom, w którym bierzesz głęboki oddech
Nad duńskim wybrzeżem – dom, w którym bierzesz głęboki oddech

Oszałamiająca sceneria, która otacza Seaside Abode (w dosłownym tłumaczeniu: Nadmorska Siedziba), niewątpliwie zachęca do spędzania wolnych dni nad morzem. Dzięki połączeniu japońskiej estetyki zen i urokliwego duńskiego stylu wiejskiego możliwa jest ucieczka do świata niewymuszonego, skandynawskiego luksusu, który urozmaicają eklektyczne elementy wzornictwa. Wnętrze domu zaprojektowano w duchu bioniki, nie zapominając o dużych oknach, które zapewniają kojący widok na…

wnętrza mieszkalne

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Błękit nieba w centrum Wrocławia
Błękit nieba w minimalistycznej formie: mieszkanie w centrum Wrocławia

Mieszkanie o powierzchni 72m² w centrum Wrocławia, tuż obok Wyspy Słodowej. Założenia i motyw przewodni: błękit nieba, naturalne materiały, funkcjonalne rozwiązania.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Nadmorski relaks w stylu loft… i to na 36 metrach!

Niewielkie mieszkanie w miejscowości Gąski, zlokalizowanej pomiędzy Mielnem i Kołobrzegiem, to projekt Sandry Białkowskiej z pracowni Dobry Układ. Przestrzeń służy właścicielom jako baza wypadowa na wakacje i weekendy.