Aktualny motyw: Barwy i odcienie we wnętrzach

MECENAS MOTYWU

Willa z widokiem jak w kinie: Casa Palerm na Majorce

Casa Palerm to wolnostojąca willa zbudowana na Majorce przez biuro architektoniczne OHLAB. To, co w niej szczególne to otwarta część, która – mając wielkość kinowego ekranu – pozwala na podziwianie widoków w wersji maxi.

Baleary to archipelag, który składa się z kilku wysp, z czego trzy największe to Majorka, Minorka i Ibiza. Właśnie na tej pierwszej stanął piękny dom, który można wynająć np. na wakacje. Betonowe tarasy rozciągają się tu po obu stronach centralnej części mieszkalnej i jadalnianej, która jest osłonięta pergolą wyplecioną z trzciny. Jest jednak coś wyjątkowego w tym domu. To widok.

Sceny życia codziennego widziane niczym w kinie

Jeśli mieszkańcy usiądą na niskiej ławce, postawionej na końcu tarasu i popatrzą przez dom, ich oczom ukaże się widok przycięty do proporcji 2,66:1. Czemu akurat takiej? To CinemaScope, szerokoekranowy format, który został opracowany w latach 50. przez hollywoodzkie studio 20th Century Fox.

Widok w tej skali przywołuje wspomnienie starych sal kinowych – przyznają architekci z OHLAB, pracowni założonej na Majorce, którą tworzą Paloma Hernaiz i Jaime Oliver. – Z południowego tarasu możemy obserwować salon niczym scenę życia codziennego – zarówno pola, jak i góry Tramontana są w zasięgu wzroku. 

W duchu natury i lokalnej stylistyki

Casa Palerm to jednopoziomowa willa. Dom przyjmuje estetykę typową dla tradycyjnej architektury majorkańskiej. Zastosowanie tradycyjnych elementów, jak również wykorzystanie naturalnych i lokalnych materiałów, takich jak drewno, zaprawa wapienno-rustykalna, płytki ceramiczne, piaskowiec, trzcina… wszystko to przyczynia się do integracji ze środowiskiem naturalnym. Zespół studia OHLAB postawił na proste materiały do wnętrz, takie jak występujący  lokalnie kamień marés, drewno oraz wykonane na zamówienie cementowe podłogi i zlewy. Dach, wykonany z płytek z odzysku pozwolił im zyskać drugie życie. Jasne, turkusowe okiennice stylem oddające klimat Majorki ozdabiają okna i sprawiają, że po ich zamknięciu promienie słońca nie wpadną do środka: zapewnia to chłód wewnątrz, nie utrudniając jednocześnie cyrkulacji powietrza.

Pergola i taras: szukając cienia

Pergola, zwana również cañizo, zasłania centralną część domu. Z jednej strony znajduje się kuchnia, a za nią główna sypialnia i łazienka. Po drugiej stronie otwartej przestrzeni znajdują się jeszcze dwie sypialnie z łazienkami.

Drzewa wokół domu zapewniają cień w lecie, a zbiornik na deszczówkę zbiera wodę do basenu, ogrodu i toalet domu. Taras, który prowadzi nas na basen, skierowany jest na północ i daje pełen widok na krajobraz.

Casa Palerm to prosty, ale robiący wrażenie projekt, dzięki któremu goście mogą zanurzyć się zarówno w krajobrazie, jak i w architekturze, jednocześnie ciesząc się jego funkcjonalnością. Gotowi na letni wypoczynek?

Bio projektu:
Projekt: OHLAB / Paloma Hernaiz i Jaime Oliver
Lokalizacja: Majorka, Hiszpania
Zespół projektowy: Paloma Hernaiz, Jaime Oliver, Rebekka Lavín, Silvia Morais José Allona, Amalia Stavropoulou

Fot.: José Hevia; oprac. na podst.: mat. prasowe OHLAB, Dezeen

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Wszystkie odcienie nowoczesności. Z wizytą w domu Maffashion

Julię Kuczyńską, najpopularniejszą blogerkę w Polsce, cechuje wyjątkowe wyczucie stylu. Widać to nie tylko w jej modowych stylizacjach, ale także we wnętrzach, w których mieszka na co dzień. Jej dom w Konstancinie zachwyca przestronnymi, zalanymi naturalnym światłem wnętrzami, świetnym designem oraz harmonią i konsekwencją, właściwym tylko najlepszym realizacjom.

trendy

Nowoczesna stodoła: projekt domu typu stodoła
Nowoczesna stodoła: projekt domu typu stodoła – wokół zalet i wad

Nowoczesne domy stodoły posiadają charakterystyczne, duże przeszklenia oraz przestronne wnętrze. Domy typu stodoła sprawdzą się szczególnie w przypadku wąskich działek. Ich nowoczesna forma wyróżnia się na tle otoczenia

wnętrza mieszkalne

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Gdy dom opowiada historię. Nowoczesny 550-metrowy apartament z widokiem na Nowy Jork
Gdy wnętrze opowiada historię. Nowoczesny 550-metrowy apartament z widokiem na Nowy Jork

Ten nowoczesny apartament w Nowym Jorku, zaprojektowany przez Emmę Donnersberg, jest doskonałym przykładem realizacji idei: mniej znaczy więcej. Urządzono go w minimalistycznym stylu, a punktem centralnym jest roztaczający się z niego fantastyczny widok na miasto.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Jak mieszkają siostry ADiHD?
Ciepło i harmonia. Jak mieszkają i pracują siostry ADiHD?

Dwie najbardziej rozpoznawalne w Polsce siostry, Ilona i Milena Krawczyńskie, są związane ze sportem, modelingiem, telewizją i internetem jako influencerki. Ich niespożyta energia i odważne działania sprawiły, że zdobyły tytuł influencerek roku 2022 w konkursie Ofemin. Dziś wpuszczają nas do wnętrz, w których mieszkają i pracują.